Ubezpieczenie na Słowację

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!
Video ID not provided: Please check your shortcode.

Słowacja kojarzona jest przede wszystkim z górami (m.in. Tatry). I nie bez powodu, ponieważ wyżyny zajmują aż 72% jej powierzchni. Dlatego to niewielkie państwo, które oddziela od Polski pasmo Karpat, jest popularną destynacja miłośników wspinaczki i sportów zimowych. Opiszemy zaraz, jakie ubezpieczenie na Słowację wybrać i na co zwrócić uwagę kupując je online.

Jednak góry oferują nie tylko mnóstwo atrakcji oraz zapierających dech w piersiach widoków. Wiążą się także z licznymi zagrożeniami, które mogą pozbawić turystów zdrowia, a nawet życia. Pomimo obowiązywania na terytorium Słowacji Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie każda interwencja medyczna będzie darmowa. Zobacz w co wyposażyć polisę turystyczną, aby zminimalizować ryzyko kosztów.

Piękny zamek w Bratysławie (fot: pixabay)

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Wybór polisy turystycznej powinien uwzględniać Twoje wakacyjne plany. Jeśli wybierasz się na Słowację, by wygrzać się w gorących źródłach, nie potrzebujesz ubezpieczenia w góry. Jeśli natomiast chcesz poszaleć na słowackich stokach, przydatna może okazać się polisa obejmująca ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Spójrzmy może na intersujące aktywności, które czekają na każdego turystę odwiedzającego Słowację:

  • Narty i snowboard – niezliczone szlaki, bliskość i przystępne ceny sprawiają, że jest to popularny kierynek przy wyborze sportów zimowych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać dodatkowe ryzyko (narty/snowboard), aby nasz polisa pokrywała ewentualne szkody i koszty.
  • Turystyka piesza – przepiękne widoki i szlaki turystyczne to argument za tym, aby wybrać się na wędrówki w słowackie góry. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyposażeniu oraz ryzykach z tym związanych. Niektóre szlaki są wymagające i niebezpieczne.
  • Kolarstwo górskie – Słowacja jako kraj górzysty jest idealnym miejscem dla fanów kolarstwa górskiego. Zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, oferuje trasy o różnym stopniu trudności. Zanim wsiądziesz tam na rower pamiętaj, aby wybrać odpowiednie ryzyko przed zakupem ubezpieczenia.
  • Tratwy, kajaki – Dość popularny sposób aktywnego spędzania czasu podziwiając malownicze rejony słowackich rzek. Również istnieje możliwość ubezpieczenia się od tego typu ryzyka.
  • Zwiedzanie – liczne miasteczka i stare zamki. Przy okazji kosztując lokalnej kuchni oraz napojów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z procentami, gdyż wielu ubezpieczycieli zdarzenia pod wpływem alkoholu ma wpisane jako wykluczenia. Są na szczęście wyjątki, więc dobrze jest sprawdzić OWU przed zakupem.

W poniższej tabeli przedstawiamy proponowaną konfigurację dobrego ubezpieczenia na Słowację wraz z minimalnymi sumami ubezpieczenia (SU). Warto wziąć to pod uwagę porównując oferty.

Koszty Leczenia 30 000 EUR
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej z użyciem śmigłowaca, szczególnie w przypadku wypraw w Tatry słowackie.
OC 25 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij możliwe ryzyka
  • utraty bagażu – suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości bagażu. Sprawdź czy obejmuje utratę bagażu w wyniku rozboju
  • uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka

Oferty ubezpieczeń na Słowację z możliwością zakupu online

Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

EKUZ – czy służba zdrowia na Słowacji jest darmowa?

Na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), obowiązuje dogodne rozwiązanie, które eliminuje obowiązek zapłaty za leczenie medyczne określonej grupie obcokrajowców.

Mowa o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia obywatelom państw członkowskich UE oraz EFTA, korzystanie z miejscowej służby zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele tych państw. W prostych słowach oznacza to, że Polacy mogą korzystać ze słowackiej pomocy medycznej na tych samych zasadach, co Słowacy i bez ponoszenia żadnych kosztów.

O czy musisz koniecznie pamiętać? EKUZ obejmuje jedynie koszty leczenia w publicznych jednostkach medycznych – jeśli będziesz chciał skorzystać z pomocy prywatnej placówki, licz się z kosztami. Służba zdrowia diametralnie różni się w poszczególnych państwach UE. Dlatego nie oczekuj standardów do jakich przywykłeś w Polsce – jeśli korzystasz z EKUZ musisz dostosować się do miejscowych warunków1.

EKUZ nie pokryje także kosztów leczenia nierefundowanych usług. O tym, co podlega ubezpieczeniu, a co nie, decydują przepisy poszczególnych państw.

W Polsce nie przywykłeś do płacenia za hospitalizację lub wizytę u lekarza w publicznej placówce. Zapewne zdziwisz się słysząc, że na Słowacji, za takie usługi pobiera się opłaty. I to pomimo posiadania EKUZ.

Wizyta na pogotowiu kosztuje 1,99 euro, chyba że kończy się hospitalizacją. Wówczas szpital kasuje tę opłatę, ale nalicza nową – 3,32 euro za każdą dobę pobytu. EKUZ nie pokrywa kosztów zakupu leków, a dodatkowo szpital pobiera 0,17 euro za realizację recepty. Opłatą obarczony jest też transport karetką, za który poszkodowany musi zapłacić koszt w oparciu o stawkę 0,10 euro, za każdy przejechany kilometr2.

Okazuje się, że w przypadku wyjazdów na Słowację, EKUZ oferuje dosyć iluzoryczne zabezpieczenie. Dlatego warto wspomóc się polisą, wyposażoną w ubezpieczenie kosztów leczenia, która pokryje koszty wizyty u lekarza, hospitalizacji, operacji i zabiegów, zakupu leków oraz akcesoriów medycznych.

Kupując ubezpieczenie na słowację zwróć uwagę aby sumę ubezpieczenia (SU) nie była niższa niż 30 000 euro, by mieć pewność, że polisa pokryje wszelkie koszty leczenia oraz transportu medycznego do Polski.

Obowiązkowe ubezpieczenie w góry – koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych

O ile nie wybierasz się na Słowację, by wygrzać się w tamtejszych gorących źródłach, ale Twoim celem jest zdobywanie szczytów, nie ruszaj się z domu bez ubezpieczenia w Tatry słowackie. Polisa wyposażona w ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, uchroni Cię przed wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bo tyle kosztuje wezwanie ratowników.

Tatry słowackie

Panorama Tatr po słowackiej stronie (foto: pixabay)

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, funkcjonuje górskie pogotowie ratunkowe, tzw. Horska Zachranna Sluzba. Jednak w przeciwieństwie do polskiego TOPRu, słowacka jednostka ratunkowa nie jest refundowana z budżetu państwa3. Nowelizacja ustawy o Górskim Pogotowiu Ratunkowym z 2006 r. wprowadziła odpłatność usług pogotowia.

Z jakimi kosztami musi liczyć się poszkodowany pozbawiony ubezpieczenia zagranicznego? Uruchomienie samego helikoptera lub skutera śnieżnego to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć wykorzystanie innych specjalistycznych narzędzi oraz wynagrodzenie ratowników. Obowiązkiem zapłaty obarczone są nie tylko akcje ratownicze, ale także poszukiwawcze. Bez znaczenia pozostaje to, czy poszkodowany zachowywał się zgodnie z zasadami obowiązującymi w górach, czy otwarcie je łamał. Zapłacić musi każdy.

Teraz porównaj te koszty z ceną ubezpieczenia, która wynosi zaledwie 3-4 złote za cały dzień ochrony. Rachunek wydaje się prosty. Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, zalecamy ustawić ją na wysokości minimum 30 000 euro.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – zabezpiecz się przed wypadkiem na stoku

Czymś, przed czym nie zabezpieczy cię EKUZ, jest konieczność zapłaty odszkodowania za wyrządzenie komuś krzywdy lub szkody. Niestety świadomość turystów na temat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest wciąż znikoma. A to podczas wakacji zdarza się najwięcej wypadków.

Ubezpieczenie OC zabezpiecza Cię przed koniecznością zapłaty odszkodowania za wyrządzenie komuś krzywdy na zdrowiu lub szkody majątkowej. W praktyce oznacza to, że jeśli nieumyślnie zniszczysz czyjś aparat albo kogoś uderzysz, powodując uszczerbek zdrowotny, ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego odszkodowania.

Kiedy ubezpieczenie OC przyda Ci się na Słowacji? Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich wypadków, ale jeśli zamierzasz spędzić większą część swojego wyjazdu na stokach narciarskich, to ryzyko ich wystąpienia wzrasta kilkukrotnie. Pomyśl tylko, jakie szkody możesz spowodować wpadając z impetem w innego narciarza? A co jeśli to będzie dziecko? Jego rodzice na pewno będą domagali się zapłaty odszkodowania.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj wyznaczają sumę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym na kwotę od 25 000 do 40 000 euro. Zalecamy nie schodzić poniżej tej dolnej granicy.

Narciarstwo w słowackich Tatrach – ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych

Słowacja może pochwalić się kilkoma kurortami narciarskimi, chętnie odwiedzanymi przez miłośników sportów zimowych. Nasz południowy sąsiad pompuje duże ilości pieniędzy w rozwój sektora turystycznego, dlatego słowackie Tatry stanowią coraz lepszą alternatywę dla drogich austriackich Alp.

Tak wygląda praca ratownika górskiego zimą (video: YouTube)

Szaleństwo na stokach powoduje jednak pomnożenie ryzyka zaistnienia wypadku. Wiesz już, jak zabezpieczyć się przed koniecznością zapłaty odszkodowania innemu narciarzowi. Wiedz również, że Twoje ubezpieczenie zdrowotne, nie zawsze pokryje leczenia urazów powstałych na stoku.

Żeby sprawdzić co tak właściwie obejmuje Twoje ubezpieczenie kosztów leczenia, przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jeśli znajdziesz w nich informacje, że polisa rozciąga się także na leczenie urazów powstałych podczas aktywności fizycznej, to wszystko w porządku. Jeśli nie, koniecznie rozszerz polisę.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych rozszerza zakres pokrycia kosztów usług medycznych, także na leczenie urazów powstałych w wyniku uprawiania narciarstwa, snowboardingu lub innych aktywności. O tym, która z nich jest objęta polisą, przeczytasz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie akcji ratowniczej, ustaw wysokości sumy ubezpieczenia sportowego na 20 000 euro. Taka kwota powinna pokryć koszty leczenia, a koszty akcji ratowniczej oraz transportu medycznego do kraju pokryje osobne ubezpieczenie.

Podsumowanie – jak wybrać ubezpieczenie na Słowację?

Sektor turystyczny Słowacji jest zdominowany przez góry, które oferuję trzy rodzaje atrakcji – sporty zimowe, trekking oraz gorące źródła. Podczas gdy ostatnia z nich nie generuje poważnych zagrożeń, wspinaczka, narciarstwo i podobne aktywności wiążą się z ryzykiem poważnych kontuzji.

Aby uniknąć wydawania dziesiątek tysięcy złotych na pomoc lekarza, wykup ubezpieczenie na Słowację obejmujące swoim zakresem ubezpieczenia:

  • kosztów leczenia o minimalnej sumie ubezpieczenia 30 000 euro,
  • kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej o minimalnej sumie ubezpieczenia 20 000 euro,
  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym o minimalnej sumie ubezpieczenia 25 000 euro,
  • sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych o minimalnej sumie ubezpieczenia 20 000 euro.
W zasadzie można założyć, że jeśli wybierasz się na krótki pobyt podczas którego nie będziesz wykonywał żadnych ryzykownych aktywności, możena stwierdzić, że EKUZ powinien wystarczyć. Należy jednak pamiętać, że nawet zwykły spacer po słowackich górach może nieść za sobą ryzyko. W takim przypadku zdecydowanie lepszą opcją będzie wykup dodatkowego ubezpieczenia, które jest w stanie pokryć większe koszta związane z ewentualnymi wypadkami.
Kup ubezpieczenie na Słowację

Przypisy

  1. Narodowy Fundusz Zdrowia – 100 pytań o EKUZ, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/sites/default/files/100pytan.pdf (data dostępu 2019-06-28)
  2. Narodowy Fundusz Zdrowia – Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) niepodlegający zwrotowi przez NFZ, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/slowacja (data dostępu 2019-06-28)
  3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych- Informacje konsularne: Słowacja, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/slowacja (data dostępu 2019-06-28)