Dziecko na nartach - kilka słów o istocie ubezpieczenia

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Narciarskie
  5. Ubezpieczenie na narty dla dziecka

Narty to niezwykle interesujący, ale jednocześnie niebezpieczny sport, dlatego przed wyjazdem na ferie czy obóz narciarski warto ubezpieczyć dziecko na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń na stoku.

Jazda na nartach lub snowboardzie to jedne z najbardziej kolizyjnych sportów zimowych, a nasze pociechy pomimo że niektóre radzą sobie na deskach doskonale, nadal narażone są na szereg kontuzji czy niebezpiecznych wydarzeń na stoku. Ostrożność, zdrowy rozsądek, odpowiedni sprzęt i opieka instruktorów czasami nie wystarczą, wówczas przydać się może solidne ubezpieczenie na narty. Powinno ono zapewnić małemu narciarzowi kompleksową ochronę, w tym także tę związaną ze szkodami powstałymi z winy dziecka za które odpowiadają rodzice lub opiekunowie.

Co jest najważniejsze w ubezpieczeniu dziecka podczas białego szaleństwa zimą?

W poszukiwaniu najlepszej opcji ubezpieczenia na narty dla dziecka warto rozważyć kilka kwestii, które pozwolą zapewnić naszej latorośli najbardziej kompleksowe zabezpieczenie na czas wyjazdu na narty.

W pierwszej kolejności należy zweryfikować czy dana polisa obejmuje amatorskie uprawianie narciarstwa – najtańsze ubezpieczenia tego nie obejmują, stąd w sytuacji wypadku może pojawić się problem z pozyskaniem świadczenia.

Ponadto warto zwrócić szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia, które powinny być na tyle duże, aby zapewnić naszemu dziecku pokrycie kosztów leczenia, koszty interwencji ratowników czy późniejszej rehabilitacji. Wyjazd na narty na terenie naszego kraju być może nie wymaga aż tak poważnych kwot, bowiem w każdej placówce NFZ uzyskamy pomoc medyczną z tytułu podstawowego ubezpieczenia, jednak za granicą, koszty te mogą być naprawdę spore – a za granicą koszty interwencji, hospitalizacji itp. obciążają poszkodowanego. Na wyjazd zagraniczny warto dziecko zaopatrzyć w kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz wykupić odpowiednią polisę dla młodego narciarza w towarzystwie ubezpieczeniowym, która będzie obejmowała wysokie koszty leczenia także za granicą. Tutaj również warto dokładnie rozważyć co konkretnie obejmuje ubezpieczenie na narty bowiem mogą pojawić się sytuacje w których polisa nie obejmuje transportu helikopterem czy akcji ratunkowej (tylko w Polsce – spośród krajów UE akcje GOPR są bezpłatne, w innych krajach wystawiany jest za to rachunek). Weryfikacja kwestii pomocy medycznej powinna również obejmować zakres pomocy ambulatoryjnej – często ubezpieczyciele ograniczają tę sumę do ok. 5% sumy ubezpieczania.

Zakres odpowiedzialności OC to również istotny element polisy ubezpieczenia małego narciarza, warto zweryfikować jakie wypadki na stoku ubezpieczenie obejmuje, a także jakie są zasady postępowania w sytuacji gdy poszkodowana przez nasze dziecko ofiara będzie dochodziła odszkodowania. Ubezpieczenie dziecka na narty warto zweryfikować również o to czy obejmuje ono pomoc prawną, opiekę na miejscu zdarzenia, a także to czy polisa obejmuje ubezpieczenie przed zniszczeniem lub kradzieżą sprzętu.

Ubezpieczenie szkolne i dodatkowe polisy a ubezpieczenie na narty

Dodatkowe ubezpieczenie na narty, bardzo często jest lekceważone przez rodziców, którzy uważają, że podstawowe ubezpieczenie wykupione w szkole jest wystarczającym. Niestety ma ono kilka wad, jak niską sumę ubezpieczenia oraz liczne wyłączenia. Niewykluczone jest zatem, że jednym z wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest uprawianie sportów wyczynowych, do których narciarstwo czy snowboard należą, gdyż podnoszą one ryzyko wystąpienia urazu ubezpieczonego.

Inną formą ubezpieczenia na jakiej bazujemy wysyłając dziecko na narty jest polisa wykupiona u organizatora wyjazdu. Warto zweryfikować ją jednak w szczególnie w zakresie kwot ubezpieczenia, gdyż jeżeli będą one zbyt niskie, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na narty jest wskazane dla pełnej ochrony dziecka.

Podczas wyjazdów zagranicznych, szczególnie w obrębie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu czy Islandii doskonałym zabezpieczeniem będzie wspomniana powyżej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdy zapewnia ona pomoc w razie wypadku lub choroby. Kartę wydaje bezpłatnie NFZ.

Dodatkowa polisa na wyjazd na narty to kompleksowe dopełnienie podstawowych ubezpieczeń, które pozwala w pełni ochronić nasze dziecko podczas białego szaleństwa. Obejmuje ono koszty leczenia, koszty transportu i repatriacji, a dodatkowo chroni przed odpowiedzialnością cywilną, w wypadkach powstałych na skutek działania dziecka. Wzbogacone o NNW pozwoli na wielu frontach zadbać o dziecko.

Ubezpieczenie kosztów leczenia jako punkt najważniejszy polisy na narty dla dziecka to dodatek, który pozwoli przeprowadzić ratujące życie operacje za granicą, pokryć koszty pobytu w szpitalach czy inne związane z udzieleniem pomocy naszemu dziecku. Ubezpieczenie OC z kolei to dla wielu zbędny wydatek, jednak to rodzice oraz opiekunowi odpowiadają za szkody wyrządzone przez dzieci. Zniszczenie czyjegoś sprzętu narciarskiego, czy wyrządzenie krzywdy innemu narciarzowi podczas jazdy na stoku, co prawda nie odwróci skutków szkody za sprawą OC, ale pozwoli pokryć koszty, skutecznie chroniąc domowy budżet.

Rate this post