Podróż do brazylijskiej dżungli - ciekawostki i bezpieczeństwo

Odwiedzić choć raz amazońską dżunglę – tym marzeniem kierują się tysiące zapalonych podróżników. Bo czy istnieje bardziej tajemnicze, nieodkryte jeszcze w całości miejsce na ziemi, niż najrozleglejszy las równikowy na świecie? Sprawdź jakie atrakcje i zagrożenia czekają na Ciebie w mrokach dzikiej, amazońskiej puszczy Brazylii.

Zanim wkroczysz do dżungli…

…zatrzymaj się w niesamowicie malowniczym mieście Manaus, nazywanym także bramą do amazońskiej dżungli. W pełni zasługuje na swój przydomek, ponieważ u jego stóp rozciąga się zielona puszcza. Do Manaus dostaniesz się samolotem, który ląduje na tamtejszym międzynarodowym lotnisku lub łodzią, przez lewy dopływ Amazonki – rzekę Rio Negro (ta podróż zajmie Ci jednak kilka dni).

Choć Manaus pojawiło się na mapach Ameryki Południowej już w XVII w., jego prawdziwy rozkwit przypada na wiek XIX. Wówczas bogaci baronowie zdecydowali o wybudowaniu najbardziej reprezentatywnego budynku w mieście – Teatro Amazonas. Niestety, w momencie gdy Manaus stracił dochody z eksportu naturalnej gumy, Teatr został zamknięty na 90 lat. Dopiero w 2001 r. władze miasta wznowiły jego działalność.

Panorama miasta Manaus [foto. Pixabay]

Jednak za dnia życie miasta skupia się w największym secesyjnym rynku Manaus – Mercado Adolpho Lisboa. To miejsce, w którym kupisz świeże ryby, egzotyczne owoce i warzywa, orzechy, a nawet medykamenty i mikstury zrobione z amazońskich roślin. To także miejsce, w którym zaopatrzysz się w niezbędny prowiant, jeśli masz zamiar udać się na wycieczkę do dżungli. Oprócz prowiantu kupisz także akcesoria potrzebne do przetrwania w dżungli, przede wszystkim hamaki, dwa 1,5-metrowe sznury i moskitiery.

Jednak zdecydowanie najsłynniejszą atrakcją miasta jest tzw. Spotkanie Wód, czyli miejsce, w którym wody dwóch dopływów Amazonki – Rio Negro oraz Rio Solimoes spotykają się ze sobą. Wówczas rozpoczyna się wizualny spektakl, ponieważ Rio Negro ma barwę ciemnej herbaty, a Rio Solimoes kawy z mlekiem. Ze względu na różnicę temperatur wód, obie rzeki nie mieszają swoich kolorów aż przez 4 mile, płynąc równolegle obok siebie.

'Spotkanie Wód’ [foto. Pixabay]

W sercu dżungli

Gdy pooddychasz już klimatem egzotycznego Manaus i przygotujesz się do głównego punktu wycieczki, możesz wkroczyć na terytorium amazońskiej dżungli. Podróż do jej głębi jest tylko jedna, wyznaczona szlakiem wodnym Amazonki. Początkowo będziesz przemierzać ją motorówką, jednak w miarę zagłębiania się w gąszcz zielonego lasu, zamienisz ją na zwykły kajak. Dopiero z tej perspektywy poczujesz majestat tego dzikiego lasu.

Piękna amazońska roślina – aguatica [foto. Pixabay]

W pierwszej kolejności w oczy rzuci Ci się bogactwo tamtejszej wodnej fauny, dla której ekosystem rzeki stworzył doskonałe warunki do życia. Wśród ryb napotkasz m.in. piranie, różowe delfiny oraz kajmany, których oczy będą Cię oślepiać nocą. Gdy zejdziesz na suchy ląd, ryby ustąpią miejsca ssakom, ptakom i owadom. Po kilku godzinach spędzonych w dżungli przestanie Cię dziwić widok małp, a pająki przestaną wydawać się tak groźne. Jednak prawdziwe wrażenie wywrą na Tobie kolorowe ptaki, a jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia, uda Ci się zobaczyć majestatycznego pelikana.

Jak uchronić się przed wypadkiem w dżungli?

Wycieczka do dżungli stanowi niezapomnianą przygodę i możliwość oglądania egzotycznej przyrody, której nie zobaczysz nigdzie indziej. Jednak nie jest to wyprawa dla każdego. Oprócz fantazyjnych zwierząt całe dnie (i noce) będą Ci dokuczać irytujące komary. Będziesz spał pod gołym niebem, zawieszony na hamaku i otoczony z każdej strony niepokojącymi dźwiękami lasu. W związku z tym Amazonia stanowi miejsce, w którym człowiek jest szczególnie narażony na wypadki.

Dlatego wyruszać w takie miejsce bez dobrze wyposażonej polisy jest absolutnie niedozwolone. Każdy podróżnik powinien mieć ze sobą ubezpieczenie zagraniczne, które zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Pierwsze z nich pokryje koszty leczenia za granicą, a drugie nałoży na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty odszkodowania, w razie wystąpienia konkretnych urazów.

Kup ubezpieczenie
5/5 - (1 vote)