Ubezpieczenie do Bułgarii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Złote Piaski czekają!

W 2007 roku Bułgaria stała się członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, którym objęci jesteśmy w Polsce, zadziała również w trakcie naszej podróży po tym kraju. Czy jednak okaże się ono wystarczające?

Gdy wybieramy się w podróż do państw członkowskich Unii Europejskich jesteśmy objęci działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Pamiętajmy jednak, że zasady i zakres opieki zdrowotnej różnią się w zależności od danego kraju. Na przykład w Belgii EKUZ uprawnia nas tylko do częściowego zwrotu kosztów leczenia. A jak jest w Bułgarii? Czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie a jeśli tak, to jakie?

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (u góry strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Bułgarii zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Bułgarii

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Koszty leczenia

bułgarska walutaPrzede wszystkim należy wiedzieć, że możemy oczekiwać refundacji jedynie jeśli skorzystamy z usług placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z Bułgarską kasą chorych, a poziom usług oferowany przez takie placówki może czasami pozostawiać wiele do życzenia. Dodajmy, że koszty leczenia należy pokryć z góry, a następnie można ubiegać się o ich refundację w lokalnym oddziale NFZ – czyli dopiero po powrocie do Polski. W tym celu potrzebne będą oryginały rachunków oraz dowodów zapłaty za usługę medyczną lub zakupione leki.

Nie tylko EKUZ, polecamy dodatkowe ubezpieczenie w Bułgarii

EKUZ nie zrefunduje nam jednak wszystkiego. Za dzień pobytu w szpitalu zapłacimy np. 2% minimalnej bułgarskiej pensji. Nie jest to co prawda dużo – według danych Eurostatu z stycznia 2013 roku płaca minimalna w Bułgarii wynosi 159 EUR (prawie dziesięć razy mniej niż np. w Francji) – a więc zapłacimy nie więcej niż 10 zł za dzień. Niedużo zapłacimy również za badanie laboratoryjnie i wizytę u stomatologa, jednak zakres oferowanych świadczeń będzie bardzo ograniczony.

Przede wszystkim jednak refundacją nie jest objęty transport powrotny osoby chorej do kraju, a tu koszty mogą już być znaczące. szczególnie, że ze względu na bułgarską opiekę zdrowotną możemy chcieć jak najszybciej wracać do kraju. Dodatkowo, jeśli planujemy turystykę górską np. w pasmach Riła lub Pirin, musimy wiedzieć, że Bułgaria wprowadziła odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe. Zdrowy rozsądek nakazuje zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie zagraniczne zapewniające zwrot kosztów transportu i akcji ratowniczej przed wyruszeniem na szlak.

Kup ubezpieczenie

Zastanawiając się nad wyborem dobrej polisy, chcemy zwrócić Państwa uwagę na korzyści jakie niesie Internet. Dzięki naszemu partnerowi, teraz oferty wielu ubezpieczeń można porównać i zakupić korzystając z wyszukiwarki na naszej stronie. Zazwyczaj tak kupione polisy są tańsze niż bezpośrednio w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego a ochrona działa już od momentu dokonania płatności. Polisa przesłana zostaje na adres email oraz smsem na podany numer telefonu. Prosto i skutecznie.