Bezpiecznie na Wyspach Jońskich

To idealne miejsce dla osób lubiących kontakt z przyrodą i spokój: błękitne groty, piękne zatoki i wybrzeża klifowe zapierają dech w piersiach. Na wyspie spotkać można również sympatyczne żółwie Caretta-Caretta.

Piękne klify od strony wody (foto: pixabay)

Zakynthos jest idealnym miejscem także dla spędzających wakacje aktywnie. Zakosztować można tu przyjemności nurkowania (podziwiania bajecznego świata podwodnej fauny oraz flory), windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych. Należy jednak pamiętać, że na nurkowanie trzeba mieć pozwolenie (wydają je w urzędzie portowym).

Wybieramy polisę

Osoby chcące spędzić spokojny urlop na Zakynthos przed wyjazdem powinny wykupić ubezpieczenie turystyczne (obejmujące przynajmniej NNW i koszty leczenia). Dla niecierpliwych od razu zaproponuję porównywarki z możliwością zakupu online. To szybie i najtańsze narzędzie (często kupisz tam taniej niż w okienku towarzystwa ubezpieczeń) do zakupu dobrej polisy do Grecji. Jedną, naszym zdaniem z najlepszych, udostępniamy.

Ci bardziej cierpliwi, wybierając ofertę powinni zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które przed wyjazdem wydają się mało istotne, ale w razie konieczności skorzystania z polisy mogą okazać się bardzo ważne. To zakres ubezpieczenia, suma gwarancyjna oraz sposoby rozliczania szkody.

Inny zakres dla nurków, inna dla spacerowiczów!

Zakres ubezpieczenia na Zakynthos określa w jakich sytuacjach, miejscach oraz godzinach pozostajemy pod ochroną polisy. Wyjeżdżając na wakacje konieczne jest wykupienie ubezpieczenia do Grecji (wielu turystów tego nie robi, mając przekonanie że posiadana w Polsce polisa NNW będzie obowiązywała również na wakacjach w Grecji; nie zawsze tak jest). Warto zwrócić uwagę na to, by polisa chroniła nas całodobowo i obejmowała wszystkie sposoby spędzania czasu z jakich zamierzamy korzystać.

Nurkowanie nie jest ujęte w standardowym ubezpieczeniu turystycznym (foto: pixabay)

Szczególnie ważne jest to w przypadku uprawiania tzw. sportów ekstremalnych, np. kitesurfingu, nurkowania. Standardowe polisy nie obejmują zazwyczaj takich aktywności (i tu uwaga na oferty 'w pakiecie’ z biur podróży!) i może się okazać, że koszty leczenia na skutek wypadku podczas uprawiania tych sportów trzeba będzie ponieść z własnej kiesy. Polisy obejmujące sporty ekstremalne są nieco droższe, ale warto wydać te pieniądze by mieć później spokojne wakacje. Szczegółowe zestawienie, które ze sportów zalicza się do ekstremalnych, znajduje się zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Tanio czasami znaczy drogo

Suma gwarancyjna to kwota, do jakiej wydatki pokrywa ubezpieczyciel – im większa tym oczywiście lepiej. Niskie sumy gwarancyjne co prawda zmniejszają koszt zakupu polisy, ale niejednokrotnie okazuje się, że w razie wypadku nie pokrywają wszystkich kosztów i za leczenie (lub jego część) trzeba płacić z własnej kieszeni.

Kup ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto również zapoznać się z zasadami rozliczania wydatków, które obejmuje polisa i zapisać sobie numer telefonu do zgłoszenia szkody. W niektórych towarzystwach rozliczenie następuje na podstawie faktur (trzeba je najpierw opłacić samodzielnie, a później przekazać ubezpieczycielowi, który zwraca wydane pieniądze), w innych od razu po wypadku należy zgłosić się do specjalnego centrum telefonicznego, które zajmie się już resztą formalności i pozostaje w kontakcie z lekarzami. Tak czy inaczej, warto poświęcić przed wyjazdem kilka chwil na sprawdzenie najważniejszych cech polisy. Pozwoli to spędzić niezapomniany urlop i cieszyć się wszystkimi atrakcjami nieziemsko pięknej Greckiej wyspy Zakynthos.

4/5 - (8 votes)