Ubezpieczenie do Islandii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Nie daj się cenowym gejzerom opieki medycznej

Mimo, że ten piękny kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej, wzajemne umowy stwarzyły zabezpieczenie w postaci opieki medycznej jak w krajach UE. Zastanówmy się zatem, czy korzystać jedynie z zabezpieczeń NFZ czy może warto zainwestować w prywatne ubezpieczenie do Islandii w postaci polisy turystycznej.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online. Udostępniamy taką z prawej strony.
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20 000 EUR na leczenie i 5 000 EUR na akcje ratownicze. Musi obejmować ona również transport do kraju.
  • Zależnie od potrzeb ubezpieczenie do Islandii rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub wystąpienie czy zaostrzenie chorób przewlekłych. Elementy te wpływają na cenę polisy.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Islandii

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Co da nam sama karta EKUZ?

Na terenie Islandii, posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego jesteśmy objęci opieką medyczną jak obywatele tego państwa. Jednak warunkiem, jaki musimy spełnić, jest korzystanie ze świadczeń medycznych tylko i wyłącznie w publicznych placówkach służby zdrowia. Posiadając oryginały rachunków i dowodów zapłaty o zwrot kosztów leczenia możemy się ubiegać zarówno na terenie Islandii jak i po powrocie do kraju.

gejzer

Ile koron i za co dopłacimy?

Koszty leczenia w Islandii, jak zresztą cały kraj, dla przeciętnego Europejczyka są bardzo wysokie, zwłaszcza, że w Islandii obowiązuje udział własny w leczeniu. Po ukończeniu 18 roku życia za opiekę medyczną obywatele płacą, zatem i my takimi kosztami będziemy obciążeni.

Kup ubezpieczenie

Za wizytę u lekarza ogólnego zapłacimy około 1000 ISK, jeśli będziemy potrzebowali pomocy po godzinach pracy stawka wzrośnie do 2200 ISK. Koszt domowej wizyty lekarskiej jest dwa razy wyższy – w godzinach pracy bowiem wynosi 2400 ISK poza godzinami 3300 ISK. Za wizytę u specjalisty zapłacimy 3100 ISK dodatkowo podniesione o 40% kosztów całkowitych. Leczenie ambulatoryjne to koszty rzędu 4000 ISK. Emeryci i renciści płacą połowę wyżej wymienionych stawek. Leczenie stomatologiczne jest w 100 % odpłatne, podobnie jak transport chorego do kraju.

Do Islandii zabierzmy zatem dodatkowe ubezpieczenie

Z uwagi na koszty jakimi, nawet posiadając EKUZ zostaniemy obciążeni warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Oficjalne stanowisko NFZ-u w tej sprawie jasno stanowi:

EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Islandii opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Na jednym z portali o Islandii czytamy również:

Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Islandii indywidualną polisę ubezpieczeniową obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Warto zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie przed wyjazdem na urlop. Bez wątpienia pomoże nam w tym wyszukiwarka ubezpieczeń na naszym portalu. Wybór polis do porównania dzięki wielu ofertom znanych towarzystw ubezpieczeniowych jest szeroki a ubezpieczenie działa już od momentu dokonania płatności online. System łatwo pomoże wybrać ubezpieczenie do Islandii spełniające wszystkie nasze warunki.