Wolny od zbędnych trosk pobyt na Łotwie
Łotwa oferuje wiele możliwości turystycznych. Z liczącej 531 km linii brzegowej większość stanowią plaże z najsłynniejszym kurortem plażowym – Jurmałą. Duże obszary leśne i blisko 5000 jezior polodowcowych. Park Narodowy Gauja z dolomitowymi klifami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego do tych zakątków?
Skrót artykułu:
- Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online. Udostępniamy taką z prawej strony.
- Minimalna kwota dobrej polisy to 20 000 EUR na leczenie i 5 000 EUR na akcje ratownicze. Musi obejmować ona również transport do kraju.
- Zależnie od potrzeb ubezpieczenie do Łotwy rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub wystąpienie czy zaostrzenie chorób przewlekłych. Elementy te wpływają na cenę polisy.
Najtańsze oferty ubezpieczeń na Łotwę
Najdroższa waluta w Unii Europejskiej
Łotewski łat (LVL) jest najwyżej notowaną walutą Europy. Średni kurs łata wg danych NBP to 6,05 PLN (II kwartał 2013 r.) Nie oznacza to jednak, że ceny znacznie odbiegają od cen polskich. Dla przykładu: chleb – 0,6 LVL, cukier – 0,8 LVL. Warto jednak być przygotowanym na koszty utrzymania nieco wyższe niż w kraju.
Na to powinieneś się przygotować
Poza atrakcjami przyrodniczymi, nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia do Łotwy, trzeba się przygotować na odpłatność w placówkach służby zdrowia. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do korzystania z publicznych ośrodków zdrowia w których zasadą jest odpłatność za usługi. Według danych NFZ za każdą wizytę lekarską trzeba zapłacić od 0,5 do 2 łatów; badania diagnostyczne kosztują od 0,5 do 9 łatów a pobyt w szpitalu od drugiego dnia pobytu 12 łatów plus partycypacja w kosztach opieki. Z opłat za leczenie zwolnione są dzieci poniżej 18 roku życia. Lekarstwa są refundowane na różny poziomie (25% do 50%). Leki spoza listy krajowej leków refundowanych są płatne oczywiście w pełni.
Pewną niespodzianką jest też wprowadzeni kaucji gwarancyjnej. Według komunikatów polskiego MSZ obcokrajowiec, który popełnił wykroczenie na terenie Łotwy wykroczenie i nie uiścił nałożonej grzywny zobowiązany jest złożyć kaucję. Dla przypomnienia obowiązujące ograniczenia prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza terenem zabudowanym.
Jak się zabezpieczyć przed tymi niedogodnościami?
Dobrać właściwe ubezpieczenie turystyczne. Nie ma oczywiście na rynku takiego produktu, który pozwalałby nam pokryć nałożone na nas grzywny i inne kary finansowe. Jednak w przypadku konieczności ochrony naszych interesów wiele pakietów ubezpieczeń oferuje pokrycie kosztów pomocy prawnej a także w ramach assistance jej organizację a nawet opłacenie kaucji za zwolnienie z aresztu (to na wypadek, gdyby sprawy przybrały zupełnie zły obrót). Polisa turystyczna na Łotwę to przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu i repatriacji. Rozszerzy nasze możliwości leczenia za granicą o placówki prywatne (często wskazane przez ubezpieczyciela) a także zagwarantuje pokrycie kosztów, które nie są zwracane w ramach europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie bez powody wykupienie dodatkowego ubezpieczenia poleca sam NFZ.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie do Łotwy?
W przeszukiwaniu i doborze polisy pomocna może być udostępniona po prawej stronie porównywarka ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych z możliwością szybkiego zakupu online. Dzięki niej, za darmo poznacie Państwo aktualną ofertę największych krajowych firm, bez zbędnych telefonów, zostawiania danych kontaktowych itd. Oczywiście największą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość zakupu poprzez płatności internetowe po cenach często niższych niż bezpośrednio w placówce.