Austria – jakie ubezpieczenie na narty?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Narciarskie
  5. Austria – jakie ubezpieczenie na narty?

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Austria może pochwalić się największą bazą kurortów narciarskich w całej Europie. W samej Karyntii znajdują się aż 32 ośrodki, z trasami narciarskimi o łącznej długości 1020 kilometrów. Jednak wychodząc na stok, kilkukrotnie zwiększasz ryzyko wystąpienia wypadków. Zobacz, jak się przed nimi zabezpieczyć i jakie ubezpieczenie na narty do Austrii wybrać.

Ubezpieczenie kosztów leczenia nie wystarczy

Ubezpieczenie kosztów leczenia stanowi podstawowy składnik polisy turystycznej, który zobowiązuje Towarzystwo Ubezpieczeniowe do pokrycia wydatków, poniesionych na usługi medyczne za granicą. Jednak ten rodzaj ubezpieczenia, nie pokryje kosztów leczenia urazów powstałych w wyniku wykonywania określonych aktywności fizycznych. Czy to dotyczy także narciarstwa?

Pięknie utrzymany wyciąg narciarski w Austrii (foto: pixabay)

Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż zakres ubezpieczenia określa konkretna oferta, a tych na rynku jest dużo. Dla przykładu TU AXA traktuje narciarstwo po oznaczonych trasach, jako zwykły sport niewymagający rozszerzenia polisy. Natomiast narciarstwo akrobatyczne już jako sport ekstremalny, którego nie obejmie zwykłe ubezpieczenie kosztów leczenia1. Z kolei TU Allianz oferuje osobne ubezpieczenie dla sportów zimowych, w tym narciarstwa biegowego i zjazdowego po określonych trasach2.

Taka różnorodność oznacza, że przed wyjściem na austriacki stok powinieneś zastanowić się, jakiego zakresu ochrony potrzebujesz. Czy takiego ubezpieczenia narciarskiego, które obejmuje jazdę amatorską po wyznaczonych trasach, czy też takiego, obejmującego bardziej wyczynową działalność? Czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sprawdzaj, kiedy ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty służby zdrowia w Austrii, warto wyznaczyć sumę ubezpieczenia sportowego (SU) na 30 000 euro. Taka kwota pokryje koszty nie tylko leczenia, ale także transportu medycznego do kraju.

Czy austriackie pogotowie górskie jest darmowe?

W przeciwieństwie do polskiego TOPR-u analogiczna jednostka działająca w austriackich Alpach, wystawia rachunek uratowanemu z opresji. Jego wysokość zależy od zakresu i czasu poszukiwań, a także wykorzystanych w tym celu maszyn. Zazwyczaj jest to helikopter, którego godzinna praca pochłania ok. 3 000 – 3 500 euro.

Helikopter w czasie akcji ratunkowej (foto: pixabay)

Jeśli poruszasz się po oznakowanych trasach, akcja poszukiwawcza zapewne nie będzie konieczna, a ratownicy ściągną Cię ze stoku z użyciem skutera śnieżnego. Jednak dotarcie do bardziej dzikich rejonów gór, będzie możliwe jedynie dla śmigłowca.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed wydawaniem fortuny na pomoc austriackich ratowników, ubezpiecz się od kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, wyznaczając sumę ubezpieczenia na kwotę minimum 20 000 euro, jeśli masz zamiar poruszać się wyłącznie po oznaczonych stokach oraz na 30 000 euro, jeśli planujesz wyruszyć w mniej uczęszczane stoki.

Nie chcesz płacić za czyjąś szkodę? Ubezpiecz się od odpowiedzialności cywilnej

Narciarstwo to ten typ sportu, który wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji, spowodowanych nie tylko brawurą poszkodowanego, ale równie często lekkomyślną jazdą innych narciarzy. Duża część wypadków powstaje w wyniku zderzenia się dwóch osób. Ogromna prędkość zjazdu zwiększa siłę uderzenia i docisku, co w konsekwencji prowadzi do poważnych urazów, najczęściej złamań.

Poszkodowana osoba ma wszelkie prawa, by oskarżyć Cię o naruszenie jej zdrowia i domagać się należytego odszkodowania. Posiadając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, jego koszt pokryje za Ciebie ubezpieczyciel.

Określenie wysokości tego rodzaju ubezpieczenia sprawia problemy, ponieważ trudno jest przewidzieć decyzję sądu orzekającą wysokość odszkodowania. Dla bezpieczeństwa własnego portfela wyznacz tę kwotę na 50 000 euro.

Podsumowanie – jak wybrać ubezpieczenie na narty do Austrii?

Wybierając się na narty w austriackie Alpy, powinieneś zabrać ze sobą polisę, wyposażoną w trzy ubezpieczenia:

  • sportowe,
  • akcji ratowniczej i poszukiwawczej,
  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

W ten sposób zabezpieczysz się przed wszelkimi niemiłymi niespodziankami na stoku.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Kategorie sportowe AXA, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2019-05-16)
  2. Ubezpieczenie narciarskie – Globtroter Direct (Allianz), https://www.turystyka.allianzdirect.pl/ubezpieczenie-na-narty (data dostępu 2019-05-16)
4.5/5 - (2 votes)