Ubezpieczenie do Sri Lanki

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Sri Lanka to malownicze państwo położone na słynnym Cejlonie – nazywanym łzą Indii, ze względu na swój kształt oraz położenie poniżej Półwyspu Indyjskiego. To tutaj znajdują się zielone pola uprawne, znanej na całym świecie herbaty.

Na herbacianych zbiorach (foto: pixabay)
Czy w tym małym, ale bogatym w atrakcje kraju można czuć się bezpiecznie? Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd na Sri Lankę aby spełniało niezbędne potrzeby?

Kultura Sri Lanki ukształtowała się pod wpływem kilku czynników, z których dwoma najistotniejszymi są bliskie położenie Indii oraz aktywność kolonijna europejskich mocarstw. Od Hindusów mieszkańcy przejęli charakterystyczną kuchnię, opartą na aromatycznych przyprawach. Kolonizatorom zawdzięczają rozwój przemysłu herbacianego, który z jednej strony stanowi bogactwo Sri Lanki, a z drugiej przekleństwo jej ubogich mieszkańców.

O tym musisz wiedzieć zanim kupisz ubezpieczenie

Bez względu na stopień bezpieczeństwa kraju, wybierając się w podróż do miejsca oddalonego o tysiące kilometrów od domu, musisz pamiętać o dobrym ubezpieczeniu. Dobrym tzn. dostosowanym do Twoich potrzeb oraz planów, a także uwzględniającym miejscowe zagrożenia. Poniżej przeanalizujemy atrakcje turystyczne w kontekście wyboru dobrego ubezpieczenia na Sri Lankę.

Do podstawowych elementów każdej polisy turystycznej należą ubezpieczenie kosztów leczenia oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Towarzystwa Ubezpieczeniowe zachęcają jednak do rozszerzenia zakresu polisy o fakultatywne elementy, np. ubezpieczenie bagażu, następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), chorób tropikalnych, sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, opóźnienia lub odwołania lotu, kosztów rezygnacji z podróży i wielu innych. Które z nich przyda Ci się na Sri Lance?

Koszty Leczenia 50 000 EUR
– transport medyczny w tym do Polski – do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
  • ubezpieczenia bagażu 400 EUR – suma ubezpieczenia (SU) powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy
  • sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych
  • chorób tropikalnych – ze względu na dengę

Zanim kupisz skomponowaną według własnego pomysłu polisę, zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Przedstawiciel ubezpieczeniowy ma obowiązek udostępnić Ci ten dokument przed podpisaniem umowy. Znajdują się w nim wszelkie szczegółowe zasady wybranej polisy – rodzaj wypadków i uszczerbków, które objęte są ochroną, zasady obliczania odszkodowania, a także wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Sri Lanki

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Ile zapłacę w lankijskim szpitalu i czy powinien bać się chorób tropikalnych?

Zapewne nie zaskoczę Cię mówiąc, że służba zdrowia na Sri Lance nie odznacza się najwyższą jakością. Właściwie jedynie sale operacyjne oferują warunki porównywalne ze standardem europejskim. Na pozostałych oddziałach powszechne jest dzielenie jednego łóżka przez dwóch albo trzech pacjentów, wędrujące po korytarzach psy i koty oraz wszechobecne muchy.

Za taki standard obcokrajowcy muszą zapłacić ok 30 USD za dobę. Dodatkowo, należy uwzględnić koszty wykonania zabiegów oraz zakupu niezbędnych leków1. Podobnie jak w innych państwach regionu, zaleca się wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia na Sri Lance o minimalnej sumie ubezpieczenia (SU) nie niższej niż 50 000 EUR. Taka kwota powinna wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia, a także transportu medycznego do kraju.

Pomimo tego, że Sri Lanka położona jest w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, obserwuje się tutaj mniejszy stopień zachorowalności na schorzenia tropikalne, niż w sąsiednich Indiach. W 2016 r. Sri Lanka została oficjalnie uznana przez WHO za kraj wolny od malarii2.

Komar tygryski zwany azjatyckim (foto: pixabay)

Właściwie jedynym poważniejszym zagrożeniem tropikalnym jest – roznoszona przez komary – denga. Możesz jednak łatwo się przed nią zabezpieczyć. Na miejscu kup preparat przeciwko komarom, który odznacza się silniejszym działaniem od polskich odpowiedników. Jeśli nie posiadasz klimatyzacji w pokoju, a upalne noce nie pozwalają spać przy zamkniętym balkonie, zamontuj w nim solidną moskitierę (w hotelach to raczej standard). Komary są aktywne pomiędzy wieczorem a porankiem, nie obawiaj się ich zwiedzając uroki Sri Lanki za dnia.

W 2017 r. Sri Lanka zmagała się jednak z epidemią dengi, na którą zachorowało około 76 tysięcy ludzi, z czego 225 zmarło3. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia o choroby tropikalne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi w zachodnią część wyspy:

Approximately 36.0% of dengue cases were reported from the Western province. The highest numbers of dengue cases were reported during the 29th week of 2017.4

Spacer po Kolombo – europejsko-azjatycka mieszanka

Największe miasto Sri Lanki to prawdziwy tygiel kulturowy. Znajdziesz tutaj zarówno elementy architektury europejskiej, jak i – wpisujące się w krajobraz miast azjatyckich – zatłoczone i chaotyczne dzielnice.

Szczególnie warto odwiedzić dzielnicę bazarową Pettah, z jej reprezentacyjną Fourt Cross Street. Znajdziesz tutaj gąszcz sklepów i sklepików z różnymi rodzajami herbat i ziół. W Pettah znajduje się również kilka zabytków architektonicznych wartych uwagi: kolorowy meczet Dżami-Ul-Afar, pamiętający Holendrów Wolvendaal Kerk oraz świątynia hinduistyczna Kathiresan Kovil.

Ruiny Sigiriya w okolicy Dambulla to główna atrakcja turystyczna (foto: pixabay)

Jeśli od spaceru gwarnymi ulicami wolisz ciszę schludnie utrzymanych parków, koniecznie odwiedź skwer Viharamadevi. Zbudowany przez Brytyjczyków jako Park Wiktorii, składa się ze stawów pokrytych błękitnymi liliami oraz alejek drzew cytrynowych, hebanowców oraz eukaliptusów. Obok znajduje się lśniący w słońcu biały ratusz.

Przemieszczając się po ulicach Kolombo należy uważać na próby wyłudzenia pieniędzy, szczególnie przez nieuczciwych kierowców. Wsiadając do taksówki lub rikszy, zawsze ustal cenę za przejazd przed rozpoczęciem kursu.

Turyści narażeni są na kradzieże środków znajdujących się na kartach płatniczych. Zastanów się dwa razy przed skorzystaniem z podejrzanie wyglądającego bankomatu. Wystrzegaj się także płacenia kartą w restauracjach i sklepach. Poza tym, miejscowym może spodobać się Twój aparat cyfrowy albo smartphone – staraj się nie zostawiać swoich rzeczy bez opieki.

Jeśli obawiasz się kradzieży, wykup ubezpieczenie bagażu rozszerzone o ochronę gotówki oraz innych środków płatniczych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj wyznaczają swoją górną granicę odpowiedzialności na kwotę 400 EUR. Sprawdź u swojego ubezpieczyciela, ile kosztuje rozszerzenie standardowego ubezpieczenia na Sri Lankę o ochronę bagażu.

Uwaga na jadowite węże i ruch uliczny

Przemierzając Cejlon wzdłuż i wszerz, będziesz zmuszony skorzystać z publicznych lub prywatnych środków transportu. Lankijczycy nie przywiązują jednak dużej wagi do przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpieczeństwa. Wymijanie na trzeciego? Oczywiście. Brak kierunkowskazu? A co w tym dziwnego?

Nonszalancja kierowców może prowadzić do kolizji oraz poważniejszych wypadków. Dodatkowo, jeśli weźmiesz pod uwagę, że nie używa się tutaj pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci, wizja ucierpienia w wypadku staje się wyraźniejsza. Szczególnie niebezpieczne potrafią być trójkołowe tuk-tuki – pełniące rolę lankijskich taksówek. W przeciwieństwie do innych uczestników ruchu drogowego, potrafią się spieszyć, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie dla kierowcy i pasażerów.

Jeśli drzemie w Tobie żyłka odkrywcy, pewnie nie zabawisz długo w Kolombo lub na jednej z piaszczystych plaż zachodniego wybrzeża wyspy. Zamiast tego, udasz się w głąb Cejlonu, by na własnej skórze odczuć monumentalną potęgę dżungli i zobaczyć piękne góry z nutką kulturowych atrakcji.

Taka wycieczka to na pewno niezapomniane przeżycie. Nie chciałbyś jednak zapamiętać jej, ze względu na ugryzienie węża czy skorpiona. Na Sri Lance żyje aż 96 gatunków węży, z czego 5 jest śmiertelnie niebezpiecznych. Jad żmii łańcuszkowej jest w stanie zabić aż 22 dorosłych ludzi5. Równie niebezpieczne są kobra indyjska oraz pyton tygrysi.

Rodzina słoni w parku (foto: pixabay)

Sri Lanka to także obszar występowania lampartów oraz słoni. Większość osobników żyje w rezerwatach, jednak słonie na wolności potrafią zapuszczać się nawet na farmy i pola uprawne, w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Dlatego lankijczycy unikają przejażdżek tuk-tukiem przez leśne drogi o wschodzie słońca.

Powinieneś uważać na makaki. Te urocze małpki świetnie zachowują pozory przyjaznych stworzeń. W rzeczywistości są w stanie wykraść twój sprzęt fotograficzny z plecaka, a także wyrwać siatkę z zakupami. Nie próbuj ich dotykać czy głaskać, by uniknąć zadrapań i ugryzień grożących zakażeniem.

Przykre skutki uczestniczenia w wypadku drogowym oraz spotkania z niebezpiecznymi przedstawicielami lankijskiej fauny, mogą zostać skutecznie zniwelowane przez ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Nakłada na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty odszkodowania, za poniesiony uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.

Wysokość odszkodowania uzależniona jest od sumy ubezpieczenia na Sri Lankę – w przypadku podróży do krajów Azji Południowo-Wschodniej, nie powinna być niższa niż 5000 EUR. Odszkodowanie jest procentem sumy ubezpieczenia, określonym w tabeli zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przed wybraniem polisy, upewnij się, że obejmuje uszczerbki spowodowane działaniem dzikich zwierząt.

Wschodnie wybrzeże Sri Lanki – ziemia obiecana surferów

Wschodnie, a w mniejszym stopniu także południowe wybrzeże Sri Lanki, oferuje świetne warunki do uprawiania surfingu. I to przez cały rok. Pływać z deską można od kwietnia do października na wschodzie i od listopada do kwietnia na południu. Dlatego w tych rejonach surfing jest główną atrakcją, na której opiera się sektor turystyczny.

Surfer (foto: pixabay)

Szkoły surfingu na Sri Lance, w przeciwieństwie do europejskich, nie mają w zwyczaju oferować swoich kursantom ubezpieczenia sporów wysokieog ryzyka. Zdarza się, że instruktorzy nie posiadają nawet własnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Z tego powodu, warto pomyśleć o tym przed wyjazdem.

Jeśli nie znasz lankijskiego wybrzeża, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, dno oceaniczne jest tutaj bardzo nierówne. Parę metrów od miejsca gdzie woda sięgała Ci do pasa, możesz nie znaleźć gruntu pod nogami. Po drugie, na dnie oprócz łagodnej rafy koralowej można napotkać znacznie groźniejsze jeżowce. Spotkanie z nimi możesz zakończyć na izbie przyjęć. Po trzecie, surferów jest tutaj bardzo dużo, musisz więc uważać by na któregoś nie wpaść.

Przed wejściem do wody, warto ubezpieczyć się od kontuzji powstałych podczas surfowania – zwłaszcza jeśli jesteś amatorem. Towarzystwa Ubezpieczeniowe różnie kwalifikują ten rodzaj aktywności. AXA uznaje go za sport wysokiego ryzyka6, natomiast Allianz nie wymienia go ani wśród sportów ekstremalnych, ani wśród sportów wysokiego ryzyka7.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych można określić jako rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia. Dlatego wysokość sumy gwarantowanej powinna być analogiczna (50 000 EUR). W razie wypadków na wybrzeżu, dodatkowym kosztem jest pokrycie przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Podsumowanie

Sri Lanka coraz częściej obierana jest za cel turystycznych podróży. Od zakończenia wojny domowej w 2009 r. oraz po otrząśnięciu się po klęsce spowodowanej tsunami w 2004 r., ten niewielki kraj przeżywa turystyczne ożywienie.

    Przed wyruszeniem w drogę, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczenie na wyjazd na Sri Lankę, zawierających ochronę:
  • kosztów leczenia (KL) – SU nie niższa niż 50 000 EUR,
  • odpowiedzialności cywilnej (OC) – SU nie niższa niż 50 00 EUR,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – SU nie niższa niż 5000 EUR.
  • ubezpieczenie bagażu – SU nie niższa niż 400 EUR (ale weź pod uwagę wartość przewożonych rzeczy),

Jeśli natomiast jesteś fanem surfowania po falach albo chciałbyś spróbować tego sportu – rozważ zakup ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, na kwotę nie niższą niż 50 000 EUR. Pomyśl również o chorobach tropikalnych.

Kup ubezpieczenie