Ubezpieczenie do Węgier

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Na Węgry sam EKUZ czy coś więcej?

Na Węgrzech, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje ona wszystkim obywatelom Polski odprowadzającym składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ można wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ. Jej posiadanie umożliwi nam korzystanie z podstawowej opieki medycznej na Węgrzech. Przyjrzyjmy się jak bardzo podstawowa jest ta opieka i czy planując podróż na Węgry nie powinniśmy rozważyć zakupu dodatkowego ubezpieczenia na Węgry.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (z prawej strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia na Węgry zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Węgier

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Za co zwróci nam Unia?

Pamiętajmy, że każde państwo będące członkiem Unii Europejskiej ustala własne zasady udzielania świadczeń medycznych – koszty dodatkowe i stopień refundacji w poszczególnych krajach będzie różny. Na tle innych państw, Węgry wypadają pod tym względem nie najgorzej. Budapeszt by nightMożemy na przykład liczyć na bezpłatną wizytę u lekarza. W tym celu można jednak udać się jedynie do placówki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (Országos Egészségbiztositási Pénztár, OEP). Może to być frustrujące w razie nagłej potrzeby. Hospitalizacja jest niemalże darmowa – pobierany jest ryczałt w wysokości 300 HUF (niecałe 5 PLN) i pokrywa on 20 dni leczenia.

Nie zapłacimy również za leczenie dermatologiczne, ginekologiczne, urologiczne, otolaryngologiczne, oftalmologiczne, onkologiczne oraz za chirurgię ogólną. Darmowe leczenie dentystyczne ograniczy się tylko do usunięcia zęba.

Bez polisy zapłacisz dodatkowo

Dodatkowe opłaty nie mogą przekroczyć 100.000 HUF (około 1600 PLN) i mogą zostać pobrane w następujących przypadkach:

  • hospitalizacja odbyła się bez skierowania lekarza ogólnego (nie dotyczy nagłych przypadków)
  • dokonana została bezpodstawna zmiana sposobu leczenia na życzenie pacjenta, która spowodowała zwiększenie kosztów leczenia
  • pacjent zażądał prowadzenia leczenia przez lekarza, który nie dyżuruje w momencie udzielania świadczeń
  • wybrany został inny zakład opieki niż ten zapisany na „karcie transferowej” wydanej przez lekarza.

Kiedy i gdzie warto zakupić ubezpieczenie turystyczne na Węgry?

Mając na uwadze dość szeroki zakres usług medycznych na Węgrzech refundowanych w ramach EKUZ rzeczywiście można zastanawiać się, czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej kwestii – NFZ zrefunduje nam jedynie korzystanie z usług placówek z podpisaną umową z węgierskim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dysponując dobrą polisą to my zdecydujemy, do której placówki się udać. NFZ nie odda również pieniędzy za transport powrotny osoby chorej do kraju, akcję poszukiwawczą czy utratę bagażu.

Kup ubezpieczenie

EKUZ to zwrot kosztów leczenia i to w dodatku nie wszystkich, i nie zawsze. Ubezpieczenie turystyczne do Węgrzech to najczęściej bezwarunkowy zwrot wszystkich kosztów leczenia, a także NNW, OC, assistance i ubezpieczenie bagażu. Warto zapoznać się z cenami i ofertą wielu towarzystw ubezpieczeniowych korzystając z kalkulatora po prawej stronie. Po co przepłacać, skoro można porównywać i kupować przez Internet?