Położony w południowo-wschodniej Azji Wietnam słynie z zatoki Ha Long, malowniczej delty Mekongu, pysznego egzotycznego jedzenia oraz gościnności mieszkańców. Podobnie jak inne państwa regionu, znany jest także ze szczególnie restrykcyjnego prawa.
Turyści często niewiedzą jakie czyny karane są w Wietnamie jako przestępstwa lub wykroczenia. Dlatego często zatrzymywani są na granicach kraju, jako podejrzani o przemyt z pozoru niegroźnych pamiątek. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Uważaj na egzotyczne pamiątki
Najpowszechniejszym wykroczeniem wśród turystów odwiedzających Wietnam, jest nielegalny wywóz dóbr. Świadomość podróżnych co do miejscowych przepisów celnych pozostaje znikoma, jeśli w ogóle jakaś jest. Odbija się to na ilości zatrzymań przy próbie opuszczenia kraju.
Należy wiedzieć, że w Wietnamie nielegalne jest wywożenie dóbr kultury oraz antyków. Według przepisów antykiem jest już przedmiot starszy niż 100 lat. Jeśli podczas odprawy w Twoim bagażu znajdzie się stara moneta albo zabytkowa ceramiczna waza, z lotniska możesz trafić do aresztu. I to pomimo faktu, że legalnie zakupiłeś przedmiot na straganie lub w sklepie z pamiątkami.
Zakaz wywożenia obejmuje także chronione gatunki zwierząt oraz roślin. Rygor ten w praktyce dotyczy głównie pamiątek wykonanych ze zwierzęcej skóry lub kości, a także muszli lub koralowców, jak i maści i medykamentów posiadających w swoim składzie pochodne zagrożonych roślin lub zwierząt. Pełna lista przedstawicieli fauny i flory, które podlegają zakazowi przewozu przez granicę, znajduje się w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej.
W Wietnamie dostępne są na sprzedaż napoje alkoholowe, do których produkcji wykorzystuje się zwierzęta, głównie gady. Na sklepowych półkach zapewne dostrzeżesz butelki whiskey z zamkniętym w środku jadowitym wężem lub gekonem. Miejscowi wierzą, że tak przyrządzony alkohol nabiera właściwości leczniczych, a nawet staje się afrodyzjakiem. Jeśli najdzie Cię ochota na zabranie ze sobą takiej flaszki, porzuć ten pomysł. Ze względu na jej zawartość, również objęta jest zakazem wywozu.
Poruszając się po wietnamskich straganach oraz sklepach z pamiątkami, najbezpieczniej jest upominać się o certyfikat legalnego zakupu i wywozu. Jednak i w tym przypadku należy uważać na sprzedawców, którzy wystawiają fałszywe certyfikaty. Za próbę nielegalnego wywozu zakazanych dóbr w najlepszym wypadku grozi kara grzywny, w najgorszym – kara pozbawienia wolności od kilku miesięcy do nawet 5 lat.
Zdecydowanie surowszymi karami zagrożony jest wywóz, jak i samo posiadanie narkotyków. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za posiadanie heroiny w ilościach do 100 g grozi kara wieloletniego więzienia. Jeśli ilość jest większa, oskarżonemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, a nawet wyrok śmierci1.
Ubezpieczenie ochrony prawnej – ratunek z opresji
W przypadku uwikłania się w walkę z wietnamskimi organami sprawiedliwości, warto być wyposażonym w ubezpieczenie ochrony prawnej. Chroni ono ubezpieczonego przed ponoszeniem kosztów postępowania sądowego, a także pomaga mu w obronie oraz dochodzeniu praw. W osobnym artykule podjęliśmy szerzej temat dobrego ubezpieczenia do Wietnamu.
Zakres ubezpieczenia ochrony prawnej różni się, w zależności od oferty konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zazwyczaj obejmuje on jednak pokrycie kosztów:
- konsultacji prawnej,
- wynagrodzenia prawnika,
- opłat sądowych.
- dochodzenia odszkodowań.
Dobre ubezpieczenie zagraniczne oferować ochronę, bez względu na ilość oraz stopień skomplikowania prowadzonych spraw. Optymalna suma ubezpieczenia oscyluje wokół wartości 30 000 EUR.
Ubezpieczyciele mogą wyłączyć swoją odpowiedzialność w przypadku, gdy ubezpieczony dopuścił się wykroczenia lub przestępstwa umyślnie albo pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Częstą praktyką jest także nakładanie na ubezpieczenie tzw. karencji, czyli okresu podczas którego ubezpieczenie nie jest aktywne (np. miesiąc od zakupu ubezpieczenia). Przed zakupem ubezpieczenia, należy się także upewnić czy obejmuje ono teren państwa, do którego zamierzamy się udać.
Podróżując do Wietnamu nie masz obowiązku posiadać ubezpieczenia ochrony prawnej. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ogóle Ci się ono nie przyda. Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli nie jesteś typem turysty, który przed powrotem do kraju wykupuje połowę sklepu z pamiątkami, zrezygnuj z tego elementu polisy. Jeśli natomiast obawiasz się restrykcyjnego wietnamskiego prawa, ubezpieczenie ochrony prawnej pomoże poczuć Ci się pewnie i bezpiecznie.
Kup ubezpieczeniePrzypisy
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Wietnam, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Socjalistyczna,Republika,Wietnamu,VNM.html (data dostępu 2018-08-07) ↩