Klimat Wietnamu czyli jak ustrzec się przed tajfunem i monsunem?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Wietnam
  5. Klimat Wietnamu – tajfuny i monsuny

Wietnam podzielony jest na dwie strefy klimatyczne: zwrotnikową wilgotną na północy oraz równikową wilgotną na południu. Dlatego planując pobyt w Wietnamie, trzeba uwzględnić różnice klimatyczne pomiędzy północą a południem oraz konsekwencje z tym związane.

Na zróżnicowany klimat Wietnamu największy wpływ ma położenie geograficzne wzdłuż południka, jak również górzyste ukształtowanie terenu. To leżące na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Indochińskiego państwo, aż w 75% pokrywają wyżyny i góry. Pomimo dużej amplitudy temperatury powietrza w poszczególnych regionach kraju, na całym jego terenie występują te same zjawiska atmosferyczne.

Klimat Wietnamu rozpięty pomiędzy północą, a południem

Pociąg w prowincji Hue (foto: pixabay)

W centralnej części Wietnamu położone jest miasto Hue, które obrano za punkt wyznaczający granicę pomiędzy południową i północną częścią kraju.

Wietnam północny charakteryzuje się niższymi temperaturami powietrza w ciągu roku i ogólnie chłodniejszym klimatem. Przyjezdnych może zaskoczyć występowanie na tym obszarze 4 pór roku, charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Najdogodniejszą porą do odwiedzenia północy kraju są miesiące wiosenne (marzec-kwiecień) oraz jesienne (październik-listopad). Panują wówczas optymalne warunki klimatyczne, z temperaturą powietrza oscylującą pomiędzy 20-28°C. W porównaniu do pozostałej części roku, wiosną i jesienią obserwuje się znacznie mniej intensywne opady atmosferyczne oraz dużo mniejszą wilgotność powietrza.

Lato oraz zima to pory skrajne. Latem panują trudne do zniesienia upały, sięgające 40°C. Niekorzystne warunki klimatyczne w Wietnamie dodatkowo pogarsza duża wilgotność powietrza oraz ulewne deszcze. Zimą temperatura powietrza spada do 14°C, a na północnych krańcach państwa zdarzają się także chłodniejsze dni. Pomimo niskiej temperatury, wciąż utrzymuje się duża wilgotność powietrza, która tworzy zjawisko przenikliwego chłodu.

Piękne widoki w Da Lat (foto: pixabay)

Na południu Wietnamu panuje natomiast typowy klimat tropikalny, z dwoma porami roku: suchą (grudzień-kwiecień) oraz deszczową (maj-listopad). W porze suchej warunki klimatyczne przypominają wiosnę oraz jesień na północy kraju – temperatura utrzymuje się pomiędzy 20-28°C, a wilgotność powietrza spada do poziomu 50%. Pora deszczowa charakteryzuje się codziennymi, gwałtownymi ulewami, upalną temperaturą sięgającą 40°C, duchotą oraz znaczną wilgotnością powietrza.

Decydując się na podróż do Wietnamu należy dobrze przemyśleć program wycieczki oraz uwzględnić zróżnicowany klimat Wietnamu. Jeśli planujesz zwiedzić zarówno północ, jak i południe Wietnamu, optymalnymi miesiącami podróży będą wrzesień, październik, listopad, marzec oraz kwiecień. Pogoda jest jednak nieprzewidywalna i nawet w tych miesiącach, może zaskoczyć Cię monsun lub tajfun.

Monsuny i tajfuny – jak się zabezpieczyć?

Monsuny stanowią masy powietrza, które w zależności od pory roku wieją znad morza w kierunku lądu lub na odwrót. Pełnią istotną rolę w systemie rolnictwa krajów Azji południowo-wschodniej, przynosząc ze sobą opady, które nawadniają pola uprawne.

Typowym dla klimatu Wietnamu i gwałtowniejszym od monsunu zjawiskiem jest tajfun. Występuje na terenie całego kraju, głównie w miesiącach letnich i jesiennych. Tajfun niesie ze sobą znacznie gwałtowniejsze opady deszczu oraz silniejszą moc wiatru, niż Monsun. Z tego powodu, przyczynia się do dużych strat we wsiach i miastach. Tajfunowi zazwyczaj towarzyszą mniejsze lub większe podtopienia oraz osuwiska.

Pozyskiwanie soli w Hon Khoi (foto: pixabay)

Wypoczywając w Wietnamie podczas pory deszczowej może zdarzyć się, że ze względu na zbyt silny wiatr lub intensywne opady deszczu, Twój samolot nie będzie mógł wystartować, a statek wyruszyć w rejs. Ubezpieczenie katastrof naturalnych chroni przed negatywnymi następstwami wystąpienia takich zjawisk. Więcej na temat doboru ubezpieczenia do Wietnamu piszemy w tym artykule.

Zazwyczaj ubezpieczyciele zobowiązują się do zwrotu kosztów zakupionego biletu, zagwarantowania alternatywnego środka transportu, a w ostateczności do pokrycia kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia w miejscu, w którym ubezpieczony utknął. Wszelkie szczegółowe postanowienia, w tym wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, powinny zostać uregulowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Minimalna suma ubezpieczenia powinna oscylować wokół wartości 2 000 EUR. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa, warto jednak podnieść tę kwotę dwukrotnie.

Kup ubezpieczenie

5/5 - (1 vote)