Ubezpieczenie do Belgii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Nie musi być tak słodko jak belgijskie czekoladki

Korzystając z pomocy medycznej w Belgii upewnijmy się wpierw, czy placówka z usług której zamierzamy skorzystać przystąpiła do ogólnokrajowej umowy z kasami chorych. Jeśli nie, możemy słono przepłacić.

Belgia należy do jednego z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Jeśli jednak coś nam się przydarzy, to pamiętajmy, że jako osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, jesteśmy objęci również Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zastanówmy się zatem, kiedy zabezpieczenie które oferuje nam NFZ wystarczy i dlaczego on sam doradza aby zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Belgii.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (z prawej strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Belgii zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Belgii

Wariant XSmall
85 812zł
KL
8 581zł
NNW
0zł
OC
858zł
Bagaż
Zakres Standard
85 812zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Travel Standard
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Assistance Exclusive
800 000zł
KL
60 000zł
NNW
500 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Pakiet Mini
50 000zł
KL
20 000zł
NNW
100 000zł
OC
0zł
Bagaż
I Pakiet
120 000zł
KL
50 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Standard
85 000zł
KL
0zł
NNW
0zł
OC
600zł
Bagaż
Pakiet elastyczny
40 000zł
KL
0zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż

Koszty leczenia

Pamiętajmy, że bez dodatkowej polisy, w Belgii możemy korzystać z opieki zdrowotnej we wszystkich placówkach służby zdrowia, jednak placówki, które nie mają podpisanej umowy z belgijskim NFZ-em, stosują wyższe stawki. czekoladkiNa pytanie czy dana placówka ma taką umowę odpowiedzą nam w kasach chorych. Jeśli musimy udać się do szpitala pamiętajmy, że potrzebujemy skierowania, chyba, że jest to nagły przypadek – wówczas możemy zgłosić się bezpośrednio.

Należy wiedzieć, że w większości sytuacji pacjent jest obarczany częścią kosztów leczenia. W przypadku leczenia ambulatoryjnego i stomatologicznego oraz zakupu leków należy zapłacić z góry, a następnie udać się do lokalnej (polskiej) kasy chorych, aby wystąpić o zwrot części poniesionych kosztów. Niezbędne będzie przedstawienie specjalnego zaświadczenia od placówki służby zdrowia, w której udzielona została nam pomoc (Attestation de soins donnés/Getuigschrift voor verstrekte hulp). Współpłacenie pacjenta wynosi z reguły 25% jeżeli chodzi o świadczenia medycyny ogólnej (np. porady lekarskie) oraz 40% za leczenie specjalistyczne (np. leczenie stomatologiczne). Stopień refundacji leków zależy od rodzaju zakupionych lekarstw i wynosi od 20 do 100%.

Kup ubezpieczenie

Jakie prywatne ubezpieczenie do Belgii?

Jeśli jeszcze zastanawiamy się czy będąc w Belgii możemy polegać wyłącznie na EKUZ, to musimy wiedzieć, że koszty transportu sanitarnego nie są refundowane – wyjątkiem jest wypadek w miejscu pracy. Leczenie szpitalne jest teoretycznie bezpłatne, należy jednak uiścić koszty pobytu w szpitalu – ryczałt za pierwszy dzień pobytu w szpitalu wynoszący ponad 40 EUR oraz 14 EUR za każdy kolejny dzień (dzieci 5 EUR). Mając to na uwadze, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Belgii, szczególnie, że zabezpieczy nas ono w innych nieprzyjemnych sytuacjach jak utrata bagażu czy akcja poszukiwawcza. W tym celu możemy posłużyć się multiwyszukiwarką z prawej strony.