Ubezpieczenie do Belgii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Nie musi być tak słodko jak belgijskie czekoladki

Korzystając z pomocy medycznej w Belgii upewnijmy się wpierw, czy placówka z usług której zamierzamy skorzystać przystąpiła do ogólnokrajowej umowy z kasami chorych. Jeśli nie, możemy słono przepłacić.

Belgia należy do jednego z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Jeśli jednak coś nam się przydarzy, to pamiętajmy, że jako osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, jesteśmy objęci również Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zastanówmy się zatem, kiedy zabezpieczenie które oferuje nam NFZ wystarczy i dlaczego on sam doradza aby zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Belgii.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (z prawej strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Belgii zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Koszty leczenia

Pamiętajmy, że bez dodatkowej polisy, w Belgii możemy korzystać z opieki zdrowotnej we wszystkich placówkach służby zdrowia, jednak placówki, które nie mają podpisanej umowy z belgijskim NFZ-em, stosują wyższe stawki. czekoladkiNa pytanie czy dana placówka ma taką umowę odpowiedzą nam w kasach chorych. Jeśli musimy udać się do szpitala pamiętajmy, że potrzebujemy skierowania, chyba, że jest to nagły przypadek – wówczas możemy zgłosić się bezpośrednio.

Należy wiedzieć, że w większości sytuacji pacjent jest obarczany częścią kosztów leczenia. W przypadku leczenia ambulatoryjnego i stomatologicznego oraz zakupu leków należy zapłacić z góry, a następnie udać się do lokalnej (polskiej) kasy chorych, aby wystąpić o zwrot części poniesionych kosztów. Niezbędne będzie przedstawienie specjalnego zaświadczenia od placówki służby zdrowia, w której udzielona została nam pomoc (Attestation de soins donnés/Getuigschrift voor verstrekte hulp). Współpłacenie pacjenta wynosi z reguły 25% jeżeli chodzi o świadczenia medycyny ogólnej (np. porady lekarskie) oraz 40% za leczenie specjalistyczne (np. leczenie stomatologiczne). Stopień refundacji leków zależy od rodzaju zakupionych lekarstw i wynosi od 20 do 100%.

Kup ubezpieczenie

Jakie prywatne ubezpieczenie do Belgii?

Jeśli jeszcze zastanawiamy się czy będąc w Belgii możemy polegać wyłącznie na EKUZ, to musimy wiedzieć, że koszty transportu sanitarnego nie są refundowane – wyjątkiem jest wypadek w miejscu pracy. Leczenie szpitalne jest teoretycznie bezpłatne, należy jednak uiścić koszty pobytu w szpitalu – ryczałt za pierwszy dzień pobytu w szpitalu wynoszący ponad 40 EUR oraz 14 EUR za każdy kolejny dzień (dzieci 5 EUR). Mając to na uwadze, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Belgii, szczególnie, że zabezpieczy nas ono w innych nieprzyjemnych sytuacjach jak utrata bagażu czy akcja poszukiwawcza. W tym celu możemy posłużyć się multiwyszukiwarką z prawej strony.

Belgia
4.3 (86.67%) 3