Uważaj na to co jesz, czyli jak ustrzec się problemów żołądkowych i zatruć pokarmowych w Egipcie?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Egipt
  5. Zatrucia pokarmowe w Egipcie – zemsta faraona

Egipt od lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najczęściej obieranych destynacji wakacyjnych podróży. Turyści liczą przede wszystkim na gwarancję słonecznej pogody, upalne temperatury, kąpiele w ciepłym morzu oraz lenistwo na plażowych leżakach hoteli jednej z najlepiej rozwiniętych baz kurortowych na świecie. Egipt ma jednak także swoją ciemną stronę, która znana jest pod groźną nazwą zemsty faraona.

Jak mści się faraon?

Zemsta faraona to potoczna nazwa wszelkich problemów układu pokarmowego, które pojawiają się u zagranicznych turystów odwiedzających Egipt, jak i inne kraje arabskie. Kłopoty te zazwyczaj przyjmują postać wymiotów, biegunki, bólu brzucha i głowy, a nawet gorączki1. Ich źródłem jest odmienna od europejskiej flora bakteryjna, z którą turyści zazwyczaj wchodzą w kontakt spożywając miejscowe potrawy oraz napoje. Jednak wejście w kontakt z bakteriami nie musi wiązać się wyłącznie z jedzeniem. Dlatego zemsta faraona potencjalnie dotyczy każdego Europejczyka odwiedzającego region Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu.

Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 2-3 dniach od przyjazdu i samoistnie ustępują po kolejnych 3-4 dniach. Pomimo tego, że biegunka podróżnych nie zagraża życiu turystów, warto wiedzieć jak się przed nią zabezpieczyć, by nie spędzić połowy urlopu w toalecie.

Jak uchronić się przed zatruciem w Egipcie?

Najbardziej skuteczną metodą walki z problemami jelitowo-żołądkowymi w Egipcie jest unikanie tamtejszego jedzenia. O tym jednak turyści podróżujący po krajach arabskich nie chcą słyszeć. I słusznie, ponieważ lokalna kuchnia jest jednym z tych elementów, który przyciąga odwiedzających. Jak zatem uchronić się przed zemstą faraona?

Uważaj na straganowe jedzenie (foto: pixabay)

Zmniejszaj ryzyko przedostania się obcych bakterii do Twojego organizmu:

  • myj ręce przed każdym posiłkiem,
  • myj dokładnie owoce i warzywa, które spożywasz, a najlepiej obierz je ze skórki,
  • unikaj używania wody z kranu – płucz zęby wodą butelkowaną,
  • nie pij drinków chłodzonych kostkami lodu,
  • unikaj spożywania nabiału, przynajmniej w początkowym okresie pobytu w Egipcie,

Dobrze jest po posiłku wypić kieliszek wysokoprocentowego alkoholu, który pomoże unieszkodliwić obce bakterie, które przedostały się do układu pokarmowego wraz z posiłkiem. Ponadto, przed wylotem warto odpowiednio przygotować się w kraju, przyjmując probiotyki, które wzmacniają florę bakteryjną układu pokarmowego.

A co, gdy biegunka podróżnych już Cię dopadła?

  • przyjmuj dużo płynów (najlepiej wody wzbogaconej o elektrolity lub herbaty) aby zapobiec odwodnieniu organizmu,
  • unikaj ciężkostrawnych potraw, alkoholu, surowych warzyw i owoców, nabiału, ostrych przypraw oraz produktów bogatych w cukier (w tym owocowych soków),
  • dla poprawienia własnego komfortu przyjmij leki przeciwbiegunkowe, które łagodzą objawy biegunki i zwiększają wchłanianie płynów przez organizm.

Pamiętaj jednak, że każdy organizm reaguje inaczej. Dlatego w skrajnych sytuacjach w przypadku wystąpienia biegunki podróżnych konieczna może okazać się pomoc lekarza.

Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Egipt nie należy do krajów objętych Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlatego jeśli zagraniczni turyści chcą skorzystać z pomocy lekarza muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za udzieloną usługę. Chyba, że zawczasu pomyśleli o ubezpieczeniu do Egiptu.

Koszty leczenia (KL) stanowią podstawowy składnik ubezpieczenia zagranicznego. Nakłada na ubezpieczyciela obowiązek poniesienia kosztów usługi medycznej udzielonej ubezpieczonemu za granicą. Zazwyczaj ubezpieczyciel natychmiast kontaktuje się z placówką. Może się jednak zdarzyć, że wypłaci stosowna kwotę dopiero po powrocie ubezpieczonego do kraju i okazaniu rachunków.

Górną granica odpowiedzialności ubezpieczyciela jest suma ubezpieczenia (SU). Ubezpieczyciel nie będzie także ponosił odpowiedzialności za leczenie wszelkich schorzeń, a jedynie tych, które zostały wskazane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zazwyczaj z tego zakresu wyłącza się leczenie chorób przewlekłych lub tropikalnych.

Aby mieć pewność co do zakresu ubezpieczenia kosztów leczenia zgłoś się do przedstawiciela TU lub zapoznaj się z OWU.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. PoradnikZdrowie- Zemsta Faraona, czyli zatrucia pokarmowe w krajach arabskich: objawy, leczenie i zapobieganie, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zemsta-klatwa-faraona-zatrucia-pokarmowe-objawy-leczenie-zapobieganie-aa-sEDo-j8UV-nVkj.html (data dostępu 2019-11-12)
5/5 - (2 votes)