Ubezpieczenie do Liechtensteinu

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Tylko jeden szpital na cały kraj a polisa i tak wymagana…

Liechtenstein jako jeden z członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ang. EFTA – European Free Trade Association) stosuje przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dla Unii Europejskiej, mimo że sam nie jest krajem członkowskim UE. Dlatego w razie potrzeby możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W wielu przypadkach nie zastąpi ona jednak dodatkowej polisy turystycznej. Sprawdźmy zatem co powinno zawierać ubezpieczenie do Liechtenstein aby uzupełnić ofertę NFZ.

Skrót artykułu:

  • Najważniejsze – nie przepłacaj, porównuj oferty wielu firm! W tym celu korzystaj z darmowych porównywarek z możliwością zakupu online (z prawej strony).
  • Minimalna kwota dobrej polisy to 20.000EUR na leczenie i 5.000EUR na akcje ratownicze. Musi zawierać ona również transport do kraju.
  • EKUZ nie wystarczy. Zakup dodatkowego ubezpieczenia do Liechtenstein zaleca sam NFZ.
  • Zależnie od potrzeb polisę rozszerzyć można o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Liechstensteinu

Wariant XSmall
85 812zł
KL
8 581zł
NNW
0zł
OC
858zł
Bagaż
Zakres Standard
85 812zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Travel Standard
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Assistance Exclusive
800 000zł
KL
60 000zł
NNW
500 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Pakiet Mini
50 000zł
KL
20 000zł
NNW
100 000zł
OC
0zł
Bagaż
I Pakiet
120 000zł
KL
50 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Standard
85 000zł
KL
0zł
NNW
0zł
OC
600zł
Bagaż
Pakiet elastyczny
40 000zł
KL
0zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż

Co zrefunduje nam NFZ?

Kartę EKUZ należy oczywiście wyrobić przed wyjazdem. Pamiętajmy, żeby zabrać ją ze sobą – jej okazanie wraz z dowodem tożsamości będzie wymagane przez lekarza. Możemy liczyć na refundację pobytu w szpitalu, Ruggeller Redchyba że wybierzemy salę jednoosobową i inne świadczenia ponadstandardowe. Będziemy musieli jednak ponieść opłatę ryczałtową w wysokości 67 CHF za 30 dni, chyba że mamy mniej niż 20 lat – wówczas nic nie płacimy. Emeryci mają zniżkę w wysokości 50%.

Kup ubezpieczenie

Transport medyczny na terytorium Liechtensteinu jest nieodpłatny do kwoty 500 CHF, transport lotniczy zaś do 1000 CHF. Koszty powyżej tych kwot muszą zostać pokryte przez pacjenta. Zwrotu kosztów leczenia oraz transportu do podanych kwot można dochodzić po powrocie do Polski we właściwym oddziale NFZ. Pamiętajmy, żeby do wniosku dołączyć oryginały rachunków i dowodów zapłaty. W Liechtensteinie jest tylko jeden szpital (w Vaduz) i można korzystać z opieki zdrowotnej we wszystkich placówkach służby zdrowia.

Bez polisy się nie obejdzie

Sam NFZ na swojej stronie podaje, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Liechtensteinie opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Liechtenstein w ramach EKUZ oferuje jedynie świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Z tego wynika, że teoretycznie mogą nam zostać odmówione niektóre świadczenia i zostaniemy odesłani do kraju na własny koszt.

Gdzie kupić dobre ubezpieczenie do Liechtenstein?

Proponujemy aby zaopatrzyć się w dobrą polisą turystyczną korzystając z dobrodziejstw Internetu czyli wyszukiwarek wielu ofert (udostępniamy taką po prawej stronie). W ten sposób łatwo i szybko dopasować, wybrać i kupić tanią a zarazem dobrą polisę. Prywatny ubezpieczyciel zapewni nam nie tylko zwrot wszystkich kosztów leczenia i pobytu w szpitalu, ale również zaoferuje NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu.