Ubezpieczenie do Malezji

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Rajskie plaże, błękitna woda, palmy, prastara tropikalna dżungla, słodki napój milo, bary 24h, tętniące życiem Kuala Lumpur – witaj w Malezji. Podpowiadamy jakie ubezpieczenie turystyczne do Malezji wybrać.

Dzięki szybkiemu rozwojowi eksportu towarów, Malezja w latach 90. nazywana była jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Z drugiej strony, ten położony na półwyspie Malajskim kraj, zaskakuje przyjezdnych dziką, nietkniętą ręką człowieka, tropikalną przyrodą, do której Malezyjczycy podchodzą ze szczególną troską. Jak dostosować polisę zagraniczną do czekających tam zagrożeń, szczególnie że MSZ okresowo odradza się podróżowania do Malezji ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi1?

Ile powinna kosztować dobra polisa do Malezji?

Ceny ubezpieczenia, w przypadku podróży do krajów Azji Południowo-Wschodniej, są do siebie zbliżone. Wszelkie różnice wynikają z dobieranych do polisy ubezpieczeń dodatkowego ryzyka. Te zależne jest głównie od aktywności które chcesz w Malezji uprawiać oraz tego czy podróżujesz tylko do Kuala Lumpur i Langkawi czy też w bardziej egzotyczne rejony. Poniżej prezentujemy rekomendowane elementy polisy turystycznej do Malezji, wraz z kwotami sumy ubezpieczenia (SU):

Koszty Leczenia 30 000 – 50 000 EUR
– z rozszeżeniem chorób tropikalnych
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
  • utraty bagażu – z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Odpowiednio wyższa w przypadku przewożenia drogich przedmiotów (sprzęt elektroniczny, biżuteria)
  • katastrof naturalnych – 2 000 EUR
  • aktów terroru – górna granica odpowiedzialności wyznaczana jest przez ubezpieczyciela (zazwyczaj 2 000 EUR)
  • pomocy prawnej – w przypadku konfliktu z lokalnym prawem o co w Malezji nietrudno

W zależności od oferty konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, wybranych elementów polisy oraz wysokości sumy ubezpieczenia – koszty składki wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Dobierając poszczególne elementy polisy, zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w Malezji. Taka klauzula znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dowiedz się, czy wybrane ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje także leczenie chorób tropikalnych. Sprawdź także, czy możesz domagać się odszkodowania w przypadku kradzieży gotówki albo kart płatniczych.

Stan służby zdrowia w Malezji ma duży wpływ na stawkę ubezpieczenia

Most zwodzony to główna atrakcja wyspy Langkawi (foto: pixabay)

Podstawowym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki niemu nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni za hospitalizację, zakup leków i opatrunków, zabiegi i konsultacje lekarskie. Szczegółowe warunki oferty określone są w OWU – przeczytaj je przed zakupem polisy.

Publiczna służba zdrowia w Malezji jest tania. Niestety za tą niską ceną idzie też niska jakość. Na szczęście są jeszcze łatwo dostępne przychodnie prywatne, świadczące usługi na bardzo wysokim poziomie i za równie wysoką cenę.

Jeśli więc wolisz zapewnić sobie komfortowe leczenie, w razie wypadku lub choroby, powinieneś pomyśleć o nieco wyższej sumie ubezpieczenia do Malezji. Pomimo tego, że Malezja jest jednym z bezpieczniejszych państw regionu, lepiej dmuchać na zimne.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Malezji

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Nie martw się zapłatą odszkodowania, pomoże OC

Bez względu na to gdzie wyjeżdżasz, zawsze powinieneś mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zabezpiecza Cię przed zapłatą odszkodowania osobie, której nieumyślnie wyrządziłeś krzywdę lub szkodę. Przyda się, gdy stłuczesz komuś obiektyw aparatu wart kilka tysięcy złotych. Ja osobiście na Langkawi wjechałem samochodem w skuter. Obrażenia na szczęście nie były duże ale poszkodowany (inny turysta) bardzo ucieszył się z mojego ubezpieczenia.

Na co szczególnie uważać w Malezji i jak na tej podstawie dobrać ubezpieczenie?

Uliczne kradzieże

Pomimo tego, że Malezja jest przyjaznym turystom miejscem, wciąż odnotowuje się przypadki drobnych ulicznych kradzieży. Najczęściej ich ofiarą padają kobiety. Ash Be Nimble – jedna z malezyjskich marek odzieżowych – w reakcji na problem, zaoferowała swoim klientkom małe breloki-detonatory, które pokrywają napastników kolorową farbą2.

Jeśli Twój bagaż zostanie skradziony, negatywne konsekwencje tego zdarzenia zmniejszy odszkodowanie, wypłacone przez TU w ramach ubezpieczenia bagażu. Dodatkowo, ubezpieczyciele zazwyczaj rozszerzają jego zakres na przypadki zaginięcia (np. podczas odprawy na lotnisku) oraz zniszczenia przewożonych rzeczy (np. AXA3, Aviva4).

Pamiętaj, by zwrócić uwagę na zakres Twojego ubezpieczenia. Koniecznie sprawdź, czy obejmuje gotówkę oraz środki płatnicze, a także inne kosztowne przedmioty, które ze sobą przewozisz.

Surowe prawo

W wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej wciąż funkcjonuje kara śmierci. Co więcej, wymierzana jest za przewinienia, które polskie sądy karzą zaledwie kilkuletnią odsiadką w więzieniu, albo których wcale nie uznają za przestępstwa.

Petronas Towers w Kuala Lumpur to symbol stolicy (foto: pixabay)

Malezyjski wymiar sprawiedliwości zakazuje przemytu oraz posiadania nawet najmniejszych ilości, jakichkolwiek narkotyków lub innych substancji uznanych za zakazane. To samo dotyczy posiadania broni. Szczególne kontrowersje budzi karanie kontaktów seksualnych, pomiędzy przedstawicielami tej samej płci. W najlepszym wydatku grozi za to deportacja, w najgorszym – kary cielesne, a nawet kara śmierci.

Podróżując po krajach regionu, bezwzględnie przestrzegaj miejscowych przepisów, by uniknąć tragicznych konsekwencji. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu pomocy prawnej. Uzyskasz możliwość bezpłatnej konsultacji prawnej oraz fachowej reprezentacji przed organami wymiaru sprawiedliwości.

Ataki terrorystyczne

Islam stanowi główne wyznanie w strukturze religijnej Malezji. Z tego powodu kraj ten stanowi podatny grunt dla rozwoju nastrojów ekstremistycznych. Szacuje się, że przebywa tam około 50 tysięcy sympatyków państwa islamskiego5.

Malezyjski rząd jest gotowy walczyć z widmem zagrożenia terroryzmem.

„Sprzeciwiać się ekstremizmowi, ale z umiarem – to zadanie, którego nie wolno lekceważyć. My, jako społeczność, musimy się w to zadanie zaangażować6
– mówi minister transportu Liow Thiong Lai.

Zagrożenie jest jednak poważne, o czym świadczą ostatnie komunikaty polskiego MSZ.

„Malezja jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ataków nie można wykluczyć nawet w stolicy, Kuala Lumpur. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (atrakcje turystyczne, bazary, centra handlowe i hotele)7”.
Odradza się podróżowanie do wschodnich rejonów stanu Sabah, Sandakanu, Lahad Datu, Semporny i Tawau.

Ataki terrorystyczne są nagłe, zdarzają się niespodziewanie i dlatego trudno je przewidzieć. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę. Zazwyczaj wyłączają swoją odpowiedzialność za powstałe w ich wyniku uszczerbki na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego, albo proponują ochronę na odrębnych zasadach.

Niektóre TU proponują tzw. klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru, w ramach zwykłego ubezpieczenia do Malezji. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia np. kosztów hospitalizacji i transportu medycznego do określonej kwoty albo kosztów konsultacji lekarskiej. Klauzula powinna także objąć transport ubezpieczonego, lub w przypadku śmierci, jego zwłok do Polski.

Takie ubezpieczenie jest krótkoterminowe – ochrona trwa zwykle tydzień. Nie obejmuje także wszystkich państw. Przed zakupem polisy, upewnij się, że Malezja jest jednym z krajów objętych ubezpieczeniem.

Przepraszamy, wycieczka odwołana z powodu monsunu…

Jeśli Twoja wycieczka do Malezji wypada pomiędzy październikiem i marcem, przygotuj się na dynamicznie zmieniającą się pogodę. Najbardziej gwałtownym jej przejawem jest monsun. Towarzyszące mu intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr, mogą skutecznie pokrzyżować Twoje wakacyjne plany.

Jeśli z powodu złej pogody odwołano Twoja wycieczkę lub lot, nie musi to oznaczać bezpowrotnej utraty pieniędzy. Nie, jeśli posiadasz ubezpieczenie katastrof naturalnych.

TU zwróci Ci koszt m.in. zakupionego biletu oraz zarezerwowanego noclegu. Mogą także zaoferować Ci skorzystanie z alternatywnego środka transportu. Jeśli natomiast warunki pogodowe są na tyle złe, że powodują utknięcie w jednym miejscu na dłużej – ubezpieczyciel powinien zagwarantować Ci pokrycie kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania.

Wakacje z dengą – jak uniknąć choroby w Malezji?

Podróżujących do Malezji nie obowiązują żadne szczepienia. Nie ma także obowiązkowego ubezpieczenia. Czy to oznacza, że z niego zrezygnujesz? Oczywiście nie.

Piękne uprawy herbaty na terenach tropiklanych (foto: pixabay)

Podobnie jest ze szczepieniem przeciwko niektórym chorobom tropikalnym – nie musisz ich wykonywać, ale zdecydowanie powinieneś. Szczepionka przeciwko durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi oraz wściekliźnie zagwarantuje Ci spokojny wypoczynek bez tych schorzeń. A ze względu na równikowy klimat, egzotyczne jedzenie, zupełnie inną florę bakteryjną o potencjalne zarażenie nie jest trudno.

Zdarzają się także choroby, przed którymi nie chroni żadna szczepionka. W tym miejscu należy wymienić dengę, przenoszoną przez komary i z tego względu – powszechnie występującą. Zachorowaniu towarzyszą objawy w postaci silnej gorączki, wysypki, bólów głowy, powiększonych węzłów chłonnych, wymiotów.

W ostatnich dwóch latach w Malezji zanotowano przypadki zarażenia wirusem Zika8. Podobnie, jak denga roznoszony jest przez komary, ale można się nim zarazić także poprzez kontakty seksualne. Ciężarne kobiety będące nosicielkami wirusa, są w stanie przekazać go poprzez łożysko dziecku. Powoduje to nieodwracalne szkody w rozwoju płodu, które objawiają się małogłowiem u nowonarodzonych dzieci.

    Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez insekty? Stosuj się do kilku zasad:
  • unikaj przebywania poza zamkniętymi pomieszczeniami pomiędzy zmierzchem, a świtem – jest to czas aktywności komarów,
  • osłaniaj ciało – zakładaj długie rękawy oraz nogawki,
  • wyposaż swoją apteczkę w środki owadobójcze – najlepiej zakupione na miejscu, w Malezji, gdyż silniej działają,
  • na oknach i drzwiach balkonowych zamontuj moskitierę.
Przestrzeganie tych zasad powinno ustrzec Cię przed zarażeniem się dengą i wirusem Zika. Niestety nigdy nie będziesz mieć stuprocentowej pewności. Z tego powodu, warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia w Malezji o choroby tropikalne.

Podsumowanie

Każdy podróżujący do Malezji powinien mieć na uwadze występujące w tym egzotycznym miejscu zagrożenia, w szczególności choroby tropikalne, gwałtowną i niebezpieczną pogodę, kradzieże, a nawet potencjalne zagrożenia ze strony terrorystów.

    Z tego powodu, dobre ubezpieczenie turystyczne do Malezji obok zalecanego:
  • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL), którego suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 50 000 EUR oraz
  • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), którego suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 50 000 EUR,
    powinna obejmować także:
  • ubezpieczenie chorób tropikalnych – jako rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie katastrof naturalnych, którego suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 2 000 EUR,
  • ubezpieczenie bagażu, którego suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 400 EUR, ale powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy, a także
  • ubezpieczenie aktu terroru.

Kup odpowiednie ubezpieczenie

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Malezja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Malezja,MYS.html (data dostępu 2018-08-28)
  2. Kolorem w złodzieja – pomysł malezyjskiej marki odzieżowej, https://marketingprzykawie.pl/artykuly/kolorem-w-zlodzieja-pomysl-malezyjskiej-marki-odziezowej/ (data dostępu 2018-08-28)
  3. AXATravel – Ogólne Warunki Ubezpieczenia Kontynenty Multitravel, https://www.axatravel.pl/pliki/OWU_Kontynenty.pdf (data dostępu 2018-08-28)
  4. AVIVA – Ogólne Warunki Ubezpieczenia Twoja Podróż, https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/ (data dostępu 2018-08-28)
  5. ONET, Rząd Malezji: w kraju jest ok. 50 tys. sympatyków Państwa Islamskiego, https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzad-malezji-w-kraju-jest-ok-50-tys-sympatykow-panstwa-islamskiego/rzgl2d (data dostępu 2018-08-28)
  6. ONET, Rząd Malezji: w kraju jest ok. 50 tys. sympatyków Państwa Islamskiego, https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzad-malezji-w-kraju-jest-ok-50-tys-sympatykow-panstwa-islamskiego/rzgl2d (data dostępu 2018-08-28)
  7. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Malezja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Malezja,MYS.html (data dostępu 2018-08-28)
  8. WHO, Zika Virus – Classification Table, http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/259957/zika-classification-15Jan18-eng.pdf;jsessionid=BC6287E7C312C4A55D4B30476F10C30B?sequence=1 (data dostępu 2018-08-28)

Artykuły