6 miejsc, które najlepiej zwiedzić we Wiedniu

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Austria
  5. Co zwiedzić we Wiedniu?

Wiedeń znajduje się w czołówce europejskich stolic, pod względem liczby zabytków. Na powierzchni 415 km2 znajdują się pałace dynastii Habsburgów, gotyckie i barokowe katedry, rozległe parki, malownicze place oraz instytucje kulturalne – teatry i opery. Jak odnaleźć się w tym natłoku atrakcji? Podpowiadamy, co najlepiej zwiedzić we Wiedniu.

1.Hofburg

Hofburg (foto: pixabay)

Numer jeden na naszej liście to kompleks pałacowy wybudowany dla władców z dynastii Habsburgów. Składający się z 18 budynków, 16 dziedzińców oraz około 3 000 pomieszczeń, rozciąga się na przestrzeni 24 hektarów. Trudno znaleźć większy zespół pałaców w całej Europie. Pozytywnych wrażeń dostarczy samo spacerowanie wśród tych barokowych i klasycystycznych konstrukcji architektonicznych, a za dodatkową opłatą możesz wejść do środka, by podziwiać bogato wyposażone cesarskie komnaty oraz muzeum księżniczki Sisi.

2. Opera wiedeńska

Opera Wiedeńska (foto: pixabay)

To obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej ale nie tylko…. Opera wiedeńska, z której 1 stycznia każdego roku rozbrzmiewa słynny koncert noworoczny, od połowy XIX w. stanowi centrum kulturalnego życia Wiednia. Na tutejsze koncerty zjeżdżała się cała elita polityczna państwa, a klimat tych spotkań pozostał w olbrzymim gmachu do dzisiaj. Choć zapewne nie uda Ci się zdobyć biletu na przedstawienie od ręki, nie wszystko stracone. Latem odbywają się streamingi koncertów na placu przed budynkiem.

3. Prater

Prater (foto: pixabay)

A gdy znudzi Cię już słuchanie muzyki klasycznej i podziwianie architektury miasta, koniecznie skieruj swe kroki do Prateru. Ten zbudowany w 1987 r. i jednocześnie najstarszy na świecie park rozrywki, oferuje gościom ponad 250 atrakcji, takich jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn i wiele innych maszyn.

4. Innere Stadt

Katedra Św. Szczepana (foto: pixabay)

Czyli zabytkowa dzielnica Wiednia. Jeżeli zastanawiasz się, co zwiedzić we Wiedniu, musisz tu pospacerować. Już po kilku minutach spaceru wśród stylowych kamieniczek, poczujesz klimat historycznego centrum miasta. Koniecznie wejdź do gotyckiej katedry św. Szczepana. Nawy boczne otwarte są dla wszystkich zwiedzających, ale za wejście do prezbiterium będziesz musiał zapłacić. Jednak zdecydowanie warto. W środku znajdziesz liczne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej, m.in. grobowiec cesarza Fryderyka III oraz innych książąt habsburskich, liczne ołtarze, a także drugi co do wielkości dzwon w Europie – Pummerin1. Ponadto, zyskasz możliwość wjechania na wieżę, skąd będziesz mógł podziwiać panoramę miasta.

Przechadzając się po uliczkach Wiednia, pilnuj swojego bagażu. Pomimo tego, że Austria jest bezpiecznym krajem, także tutaj zdarzają się drobne kradzieże. A zwiedzając te wszystkie atrakcje, łatwo stracić z oczu swój plecak. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed taką sytuacją, ubezpiecz go od kradzieży. W osobnym tekście opisaliśmy szczegółowo, jak wybrać dobre ubezpieczenie do Austrii. Zapraszamy do przeczytania.

5. Schönbrunn

Schönbrunn (foto: pixabay)

Jeśli będąc w Wiedniu chcesz poczuć klimat paryskiego Wersalu, koniecznie udaj się do Schönbrunn. Ten przebudowany w XVIII w. przez cesarzową Marię Teresę pałac, przyciąga turystów nie tyle swoim wnętrzem, z którego do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie 45 komnat, ile atrakcjami roztaczającymi się wokół niego.

Wrażenie robią przede wszystkim rozległe ogrody, utrzymane we francuskim stylu – równo przystrzyżona trawa, żywe labirynty z krzewów bukszpanu oraz kompozycje rabatek z kwiatami. W Schönbrunn znajduje się także Tiergarten – najstarszy na świecie ogród zoologiczny. Warto udać się także na pobliskie wzgórze, by zobaczyć Gloriettę oraz podziwiać panoramę położonego poniżej pałacu.

6. Cafe Demel

Tort Sachera (foto: pixabay)

Na pewno słyszałeś kiedyś o torcie Sachera, ale czy miałeś okazji spróbować jego wersji, przygotowanej według oryginalnego przepisu? Jeśli nie, koniecznie zajrzyj do cukierni Demel w przerwie po zwiedzaniu Hofburga. To miejsce działa nieprzerwanie od 1786 r. i do dzisiaj zaskakuje gości pysznymi słodkościami. Najbardziej popularnym jest oczywiście tort Sachera, którego po prostu musisz spróbować.

Podsumowanie

Zwiedzanie Wiednia w 2 lub 3 dni weekendu to prawdziwe wyzwanie. Jeśli nie dysponujesz większą ilością czasu i nie wiesz co zwiedzić we Wiedniu, odwiedź miejsca z naszej propozycji. Ale nie staraj się za wszelką cenę zobaczyć wszystkiego. Zrelaksuj się i spróbuj złapać klimat tego miasta, w którym historia przenika się ze współczesnością.

Przypisy

  1. WIEN.info – Katedra św. Szczepana, https://www.wien.info/pl/sightseeing/sights/st-stephens-cathedral (data dostępu 2019-02-22)
5/5 - (1 vote)