Ubezpieczenie do Austrii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

W kraju artystów, myślicieli i… cukierników! Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Austrii

Jeśli myślałeś, że Austria to tylko raj dla miłośników narciarstwa, koniecznie powinieneś odwiedzić ją wiosną lub latem. Alpy tracą wówczas dużą część swojego śniegowego nakrycia, osłaniając zieleń malowniczych polan i wzgórz oraz krystalicznie czyste jeziora.

Opera Wiedeńska (foto: pixabay)

Austria to także bogactwo najnowszej kultury europejskiej – architektury, malarstwa, muzyki, nauki, a nawet kuchni. To tutaj Mozart tworzył swoje pierwsze kompozycje, Freud przyjmował pierwszych pacjentów, a goście po raz pierwszy spróbowali tortu Sachera. Czy kraj ten jest na tyle bezpiecznym, że nie wymaga wykupienia ubezpieczenia za granicę? Zdecydowanie NIE JEST. W artykule tym opiszemy, jak wybrać dobre ubezpieczenie do Austrii i nie przepłacić.

Po co ubezpieczenie turystyczne w Austrii?

Pomimo tego, że Austria to jeden z najbardziej rozwiniętych państw Unii Europejskiej, o wysokim poziomie bezpieczeństwa, nie jest w stanie zagwarantować go wszystkim turystom. Wypadki zdarzają się wszędzie, a jedynym sposobem na zminimalizowanie ich szkód, jest wykupienie szerokiego zakresu ubezpieczenia do Austrii.

Polisa ubezpieczeniowa w Austrii powinna obowiązkowo zawierać ubezpieczenie kosztów leczenie oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, a jeśli planujesz aktywność fizyczną na alpejskich stokach, rozszerz ją o ubezpieczenie sportowe i następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto pomyśleć także nad ochroną bagażu, w tym sprzętu sportowego i elektronicznego.

W poniższej tabelce przedstawiamy zalecany przez nas skład polisy wraz z sumami ubezpieczenia (SU):

Koszty Leczenia 30 000 EUR
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej, szczególnie w przypadku wyjazdu w Alpy.
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij możliwe ryzyka
  • utraty bagażu – suma ubezpieczenia do Austrii w tym zakresie powinna być równa wartości bagażu.
  • klauzulę ochrony w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka -jeżeli zamierzasz takie uprawiać
  • akcji ratowniczej i poszukiwawczej – szczególnie z użyciem śmigłowca

Czy EKUZ w Austrii zastąpi polisę KL?

Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która oferuje obywatelom tych państw świadczenie usług medycznych na swoich terytoriach, na zasadach, które obowiązują ich własnych obywateli.

EKUZ z jednej strony oferuje europejskim turystom pewne przywileje, jeśli chodzi o korzystanie z krajowej służby zdrowia, z drugiej zaś nie zapewnia pokrycia jej kosztów w 100%. Jak wygląda to w Austrii?

Wzór karty EKUZ (foto: pixabay)

Pacjenci pokrywają częściowo koszty hospitalizacji, płacą od 12 do 20 euro za dzień pobytu w szpitalu. Taka usługa obejmuje jedynie zakwaterowanie oraz opiekę lekarską, koszty operacji oraz zabiegów pacjent musi pokryć w całości samemu1. W austriackich szpitalach obowiązuje tzw. Sonderklasse – wyższy standard obsługi, z którego może skorzystać każdy pacjent za dodatkową opłatą. EKUZ pokrywa jedynie koszty leków refundowanych (chyba, że lekarz główny zgodził się na zakup leku nierefundowanego), ale i za nie należy pokryć bezzwrotną opłatę w wysokości 5,55 euro.

Co do zasady, EKUZ obowiązuje jedynie w publicznych placówkach austriackiej służby zdrowia. Jednak pacjent, który skorzystał z usług prywatnej opieki medycznej, może domagać się zwrotu poniesionych wydatków od NFZ. Pod jednym warunkiem – koszty zostaną zwrócone, ale według polskich stawek, zgodnie z cenami istniejącymi w rozliczeniach pomiędzy polskimi świadczeniodawcami a NFZ.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Austrii

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Leczenie szpitalne TAK, transport NIE

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej, różne świadczenia mogą być płatne, płatne częściowo lub bezpłatne. W Austrii obowiązuje zasada współpłacenia za usługi medyczne. Czyli pacjent bez odpowiedniej polisy ponosi we własnym zakresie część kosztów udzielonego mu leczenia:

  • leczenie szpitalne – dopłaty wysokości ok. 9-16 EUR z dobę pobytu,
  • leki na receptę – 5 EUR za każdą pozycję,
  • leczenie stomatologiczne – częściowo odpłatne i zależne od lekarza. Warto zapytać przed usługą.
  • transport poszkodowanego – bezpłatnie jedynie do szpitala. Za transport poszkodowanego do Polski musimy zapłacić sami.

Podsumowując te elementy, ważnym jest aby wybierając polisę zadbać o odpowiednią wysokość sumy kosztów leczenia (min 20 000 EUR) oraz upewnić się, że ubezpieczyciel zapewnia transport poszkodowanego do kraju.

Nagłe wypadki TAK, choroby przewlekłe NIE

EKUZ umożliwia nam pomoc medyczną wyłącznie w nagłych wypadkach. Nie jest dokumentem, na podstawie którego moglibyśmy leczyć za granicą chorobę przewlekłą czy wykonać operację planową. Jeżeli wiemy o istnieniu takiej choroby, powinniśmy zwrócić uwagę, czy dodatkowe ubezpieczenie zwróci nam koszty związane z jej wystąpieniem lub zaostrzeniem. Aby skorzystać z opieki medycznej w ramach EKUZ można zgłosić się jedynie do lekarza, przychodni czy też szpitala działającego w ramach powszechnego systemu ubezpieczeniowego. To bardzo duża niedogodność z której uratować może nas jedynie dodatkowa polisa.

Akcja poszukiwawcza NIE, śmigłowiec NIE

Akcja ratownicza z użyciem helikoptera (foto: pixabay)

To bardzo ważna sprawa, mając na uwadze górzysty teren Austrii oraz to, że większość osób jedzie tam w celach turystyki górskiej (wędrówki, narty, wspinanie itd.). Koniecznie wybierzmy polisę, która obejmie swoim zakresem akcje poszukiwawcze w górach (np. pod lawiną) oraz transport lotniczy z miejsca wypadku. Suma wysokości polisy przeznaczona na te cele nie powinna być mniejsza niż 10 000 EUR. Standardowo te usługi są płatne i to płatne słono – planując urlop w górach nie możemy tego elementu pominąć!

Prywatne ubezpieczenie do Austrii jako alternatywa dla EKUZ

W przeciwieństwie do EKUZ, ubezpieczenie kosztów leczenia oferuje ubezpieczonemu pełne pokrycie wydatków, poniesionych na usługi medyczne za granicą. Standardowy zakres ubezpieczenia obejmuje m.in. koszty konsultacji lekarskich, hospitalizacji, zabiegów i operacji, leków, bandaży i opatrunków oraz innych akcesoriów medycznych.

Suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona na podstawie kosztów usług medycznych obowiązujących w Austrii. A te są dosyć wysokie. Dla osób pozbawionych karty EKUZ, cena konsultacji lekarskiej waha się pomiędzy 60 a 200 euro, a doby hospitalizacji od 800 do nawet 2 000 euro2. Do tego pacjent musi doliczyć jeszcze koszty zabiegów, operacji oraz zakupu niezbędnych leków. Biorąc to pod uwagę, zalecamy ubezpieczyć się od kosztów leczenia w Austrii na minimalną wysokość 30 000 euro, choć dobrze jest pomyśleć o jej zwiększeniu do kwoty 40 000 euro.

Wybierasz się na stok? Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Na nartach nie trudno o zdarzenie ubezpieczeniowe (foto: pixabay)

Jedną z największych atrakcji Austrii są oczywiście tamtejsze Alpy, którego każdego sezonu przyciągają miłośników sportów zimowych. Dobrze rozwinięta baza kurortów narciarskich, które prześcigają się o miano najlepszego oraz zróżnicowane ukształtowanie największych gór w Europie sprawiły, że to miejsce oferuje kompleksowe warunki narciarskie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników zimowych sportów.

Szczególnie ciekawym kurortem jest Mayrhofen, w którym znajduje się najbardziej stromy stok w całej Austrii, o kącie nachylenia 78% oraz wiele mówiącej nazwie Harakiri. Z tego powodu Mayrhofen tłumnie odwiedzają miłośnicy mocnych wrażeń. Jednak cały kurort oferuje aż 131 km tras, z których dużą część stanowią także niebieskie, przystosowane dla początkujących narciarzy.

Bez względu na to, czy udasz się do Mayrhofen, Solden, czy innego kurortu, powinieneś pomyśleć z wyprzedzeniem o zabezpieczeniu się przed odpowiedzialnością za spowodowanie czyjejś szkody lub urazu. Zjeżdżając z dużą prędkością, nie jesteś w stanie precyzyjnie kontrolować ruchów swojego ciała oraz zatrzymać się w jednej sekundzie. Dlatego na stokach, częściej niż gdziekolwiek indziej, zdarzają się zderzenia i poturbowania.

W najlepszym przypadku upadek na inną osobę skończy się lekkim potłuczeniem. W najgorszym – złamaniami, a nawet wstrząśnieniem mózgu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to Ty, jako sprawca wypadku, poniesiesz finansową odpowiedzialność. Chyba że właściwie się ubezpieczysz.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania, w razie gdy ubezpieczony nieumyślnie wyrządził komuś krzywdę. Innymi słowy, dzięki ubezpieczeniu OC to ubezpieczyciel posprząta Twój bałagan, a to i tak nie wszystko.

Ubezpieczenie OC obejmuje także szkody wyrządzone na składnikach majątku poszkodowanego, np. drogim sprzęcie sportowym. Jeśli więc przypadkiem zniszczysz czyjąś deskę snowboardową albo rozbijesz czyiś aparat, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania.

Ze względu na powszechność wypadków na stokach, duże ryzyko poważnego poturbowania, wysokie koszty leczenia w Austrii oraz ceny sprzętu sportowego, zalecamy ubezpieczyć się na kwotę nie niższą niż 50 000 euro.

OC to nie wszystko – na narty do Austrii zabierz także ubezpieczenie sportowe i NNW

Skoro jesteś w stanie nieumyślnie wyrządzić komuś krzywdę na stoku, taka krzywda może spotkać także Ciebie. W takim przypadku warto mieć w swojej polisie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które nakłada na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty odszkodowania, w razie zaistnienia określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) uszczerbków na zdrowiu.

Kwota odszkodowania zależy od wartości sumy ubezpieczenia i stanowi jej konkretny procent. Do każdego rodzaju uszczerbków, ubezpieczyciel dopasował konkretną wartość procentową. Pełny ich wykaz powinien znajdować się w tabelce, dołączonej do OWU. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj wyznaczają sumę ubezpieczenia NNW na 5 000 euro i taką kwotę zalecamy także Tobie.

Jednak ważniejszym składnikiem polisy jest ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, które zapewnia Ci pokrycie kosztów leczenia urazów, nabytych na stoku. Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność za wydatki poczynione na leczenie kontuzji sportowych, przynajmniej w przypadku niektórych dyscyplin.

Nagłe hamowanie na stoku (foto: pixabay)

Dlatego przed zakupem ubezpieczenia, powinieneś sprawdzić, czy narciarstwo, snowboarding lub inna interesująca Cię aktywności, wymagają rozszerzenia zakresu polisy. Przykładowo, Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA obejmuje zakresem ubezpieczenia kosztów leczenia, urazy nabyte w wyniku narciarstwa lub snowboardingu na wyznaczonych trasach. Jednak kontuzje związane z narciarstwem akrobatycznym lub snowboardingiem poza wyznaczonymi trasami, będą leczone na koszt ubezpieczyciela tylko w przypadku rozszerzenia polisy o ubezpieczenie sportów ekstremalnych3.

Biorąc pod uwagę koszty leczenia w Austrii, wyznacz sumę ubezpieczenia sportowego na kwotę 30 000 euro, która obejmie zarówno koszty leczenia, jak i transportu medycznego.

Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej

Jeśli wybierasz się na narty albo trekking w górach, koniecznie warto rozszerzyć polisę o ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej. W przeciwieństwie do usług polskiego TOPR-u, koszty pomocy ratowników górskich w Austrii w całości pokrywa sam poszkodowany. A te potrafią być bardzo wysokie.

W 2014 r. turystka z Polski otrzymała rachunek w wysokości 19 000 euro, za przeprowadzenie akcji ratowniczej i poszukiwawczej z użyciem śmigłowca w austriackich Alpach4. Ten przykład dobitnie pokazuje, że ubezpieczenie jest ostatnią rzeczą, na jakiej można oszczędzać.

Suma ubezpieczenia akcji poszukiwawczej i ratowniczej powinna uwzględniać koszty ich przeprowadzenia. Biorąc to pod uwagę, zalecamy ubezpieczyć się na kwotę 30 000 euro.

Podsumowanie

Aby w pełni cieszyć się odpoczynkiem w kraju Mozarta, ubezpiecz się od wszelkich przykrych niespodzianek, które mogą spotkać Cię na miejscu.

Polisa turystyczna do Austrii powinna obejmować przede wszystkim:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia o minimalnej sumie ubezpieczenia 30 000 euro,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym o minimalnej sumie ubezpieczenia 50 000 euro,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków o minimalnej sumie ubezpieczenia 5 000 euro,
  • ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych o minimalnej sumie ubezpieczenia 30 000 euro,
  • ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej o minimalnej sumie ubezpieczenia 30 000 euro.

Przed zakupem ubezpieczenia do Austrii, zaplanuj swój wyjazd. Jeśli nie będziesz zapuszczać się w wysokie góry albo jedziesz do Austrii w ciepłej porze roku, zastanów się, czy potrzebujesz ubezpieczenia akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub ubezpieczenia sportowego. Pamiętaj, że polisa turystyczna na wyjazd do Austrii powinna być dostosowana do Twoich potrzeb.

Kup ubezpieczenie do Austrii

Przypisy

  1. Udział pacjenta w finansowaniu leczenia niepodlegający zwrotowi NFZ, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/austria (data dostępu 2019-03-07)
  2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP – Austria, https://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/austria (data dostępu 2019-03-07)
  3. Kategorie sportów AXA, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2019-03-07)
  4. Miała wypadek w Alpach, uratowali ją i wystawili rachunek: 19 tysięcy euro, https://dziennikzachodni.pl/miala-wypadek-w-alpach-uratowali-ja-i-wystawili-fakture-19-tys-euro-gory-ubezpieczenia/ar/3586095 (data dostępu 2019-03-07)