Ubezpieczenie do Chorwacji

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Od 1 lipca 2013 roku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) obowiązuje również w Chorwacji. To dobra informacja dla osób wybierających się do tego pięknego kraju. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu do Chorwacji. W artykule tym odpowiemy na pytanie, jak je wybrać i łatwo zakupić. Jedno jest pewne – nie warto brać byle czego i bez zastanowienia. Ale o tym niżej

Nie pozwól, aby wycieczka do adriatyckiego raju stała się problemem

Chorwacja już od dobrych kilku lat, stanowi jeden z najczęściej obieranych przez naszych rodaków celów wakacyjnych podróży. Według statystyk Polacy stanowią piątą grupę narodową, która najczęściej odwiedza to urokliwe państwo nad Adriatykiem.

Piękne Plitvickie Jeziora (foto: pixabay)

Nic dziwnego, skoro Chorwacja ma wszystko, czego można oczekiwać od ciepłych krajów – gorące temperatury, malownicze wybrzeże uformowane z tysiąca wysp i wysepek, słodkie owoce, rakije i inne lokalne alkohole. Zanim jednak wyruszysz w to piękne miejsce, pamiętaj o ubezpieczeniu do Chorwacji. Podpowiadamy, jak dobrać elementy ubezpieczenia zagranicznego aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Nieodłącznym elementem każdej polisy turystycznej, który zabezpiecza Cię przed koniecznością wydawania własnych pieniędzy na pomoc medyczną za granicą, jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Równie często polisy uzupełniane są od ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. To pierwsze zdejmuje z Ciebie obowiązek zapłaty odszkodowania za nieumyślne spowodowanie komuś krzywdy lub szkody. Natomiast ubezpieczenie NNW zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia odszkodowania, jeśli przydarzy Ci się coś złego.

Te trzy warianty stanowią proponowane przez nas minimum. Dodatkowo, możesz wyposażyć swoją polisę o inne elementy, takie jak ubezpieczenie sportowe lub bagażu. W poniższej tabelce przedstawiamy optymalny zestaw, wraz z kwotami sum ubezpieczenia (SU):

Koszty Leczenia i Assistance 25 000 EUR
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej na morzu.
OC 20 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij możliwe ryzyka
 • utraty bagażu – suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości bagażu. Sprawdź czy obejmuje utratę bagażu w wyniku rozboju oraz sprzęt sportowy
 • klauzulę ochrony w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka – jeżeli zamierzasz takie uprawiać
 • pomoc prawną – w postaci tłumacza lub prawnika
 • zwrot kosztów rezygnacji

Czego nie zapewni Ci EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (foto: pixabay)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu bezpłatne korzystanie z zagranicznej służby zdrowia. Jednak podstawową zasadą korzystania z Karty jest reguła, że usługi medyczne wobec obcokrajowców świadczone są na takich samych zasadach, które obowiązują obywateli danego kraju.

Wobec tego obcokrajowcy chcący skorzystać z usług chorwackiej służby zdrowia, są zobowiązani w części pokryć ich koszty. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu obowiązuje opłata w wysokości 10 kun chorwackich. Natomiast w przypadku hospitalizacji, turyści muszą pokryć 20% jej kosztów. EKUZ nie obejmuje także ceny zakupu wszystkich leków, a jedynie tych wpisanych na listę refundowaną1.

Tematowi temu poświęciliśmy osobny artykuł: Ubezpieczenie EKUZ w Chorwacji.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Chorwacji

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Ubezpieczenie kosztów leczenia jako uzupełnienie EKUZ

Jeśli poważnie myślisz o swoim bezpieczeństwie, powinieneś rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem kosztów leczenia. W przeciwieństwie do EKUZ, obejmie ono wszelkie wydatki poczynione na Twoje leczenie w Chorwacji.

Ubezpieczenie kosztów leczenie zapewnia pokrycie kosztów m.in. konsultacji lekarskich, hospitalizacji, zabiegów i operacji, leków oraz akcesoriów medycznych. Obejmuje zarówno pomoc udzieloną w placówkach państwowych, jak i prywatnych. Granicą jest jedynie kwota sumy ubezpieczenia (SU).

Biorąc pod uwagę koszty prywatnej opieki medycznej, które wynoszą 20-30 euro za wizytę lekarską oraz 50 euro za dobę hospitalizacji (nie licząc kosztów operacji, zabiegów i leków)2, zalecamy wykupienie ubezpieczenia na kwotę 25 000 euro. Masz wówczas gwarancję, że pokryje ona wszelkie koszty leczenia, a także transportu medycznego do kraju.

OC i NNW – dlaczego przydadzą się na chorwackich wyspach?

Jednym z najpopularniejszych celów podróży do Chorwacji, jest żeglowanie pośród setek tamtejszych wysp. Położona w środkowej i południowej części kraju Dalmacja, każdego roku przyciąga miłośników żeglarstwa. Bo jeden sezon to zdecydowanie za mało, by w pełni poznać chorwackie wybrzeże. Szczególnie popularny jest położony na południu Dubrownik, a także archipelag 13 wysp Elfackich.

U chorwackich wybrzeży (foto: pixabay)

Na wybrzeżu istnieje świetnie rozwinięta sieć czarterowni, gdzie przyjezdni mogą wypożyczyć jachty, za jednorazową opłatą i kaucją zwrotną. Oczywiście zwrotną jedynie wtedy, gdy jacht powróci do bazy w stanie sprzed wypożyczenia. Jeśli spowodujesz w nim poważne zniszczenia, np. wgnieciesz rufę podczas dokowania, Twoja kaucja przepada. Chyba, że posiadasz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Polisa wyposażona w ubezpieczenie OC e Chorwacji nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania osobie, której nieumyślnie wyrządziłeś szkodę lub krzywdę. W naszym przypadku będzie to właściciel jachtu. OC zdejmuje więc z Ciebie obowiązek zapłaty odszkodowania i obarcza nim ubezpieczyciela.

Koszt wynajęcia jachtu waha się od 1500 do nawet 6000 euro – w zależności od jego rozmiarów oraz wieku. Katamarany to jeszcze droższy wydatek, kosztujący od 4000 do 13000 euro3. Biorąc to pod uwagę, zalecamy wyznaczyć kwotę sumy ubezpieczenia OC na wysokości minimum 20 000 euro. Wówczas zabezpieczysz się przed koniecznością zapłaty odszkodowania za zniszczenie jachtu, ale także za inne wypadki – uszkodzenie czyjegoś sprzętu sportowego, aparatu, szkody w hotelu itp.

Żeglowanie wiąże się także z ryzykiem wypadków i kontuzji. Wypadnięcie za burtę, bliskie spotkanie Twojej głowy z masztem, długa ekspozycja na słońce skutkująca udarem, poślizgnięcie się na mokrej rufie to tylko kilka przykładów potencjalnych zagrożeń. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni Ci odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela, za doznanie uszczerbku na zdrowiu.

Kwota odszkodowania uzależniona jest od wysokości sumy ubezpieczenia, której stanowi określony procent. Do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia powinna być dołączona tabelka z wyliczeniem objętych ubezpieczeniem urazów oraz dopasowanymi do nich wartościami procentowymi. Ubezpieczyciele zwykle wyznaczają kwotę ubezpieczenia NNW do Chorwacji na 5 000 euro i taką też stawkę zalecamy Tobie.

Ubezpieczenie sportowe – rafting, spływy kajakowe i sporty wodne

Chorwacja to nie tylko lazurowe wybrzeże z pięknymi, żwirowymi i piaszczystymi plażami. Ten położony nad Adriatykiem kraj ma do zaoferowania znacznie więcej, także dla fanów aktywnego wypoczynku.

Rafting w Chorwacji (foto: pixabay)

Szczególnie atrakcyjnymi aktywnościami, zwłaszcza dla miłośników mocnych wrażeń są spływy kajakowe i rafting. Jeśli chcesz poszaleć na spienionych wodach, koniecznie udaj się w środkową część Dalmacji. Rzeka Cetina, położona niedaleko turystycznego miasta Omis, oferuje świetne warunki zarówno do kajakowania, jak i raftingu.

Jednak zanim zdecydujesz się na którąś z tych aktywności, ubezpiecz się na wypadek kontuzji nabytych w trakcie ich wykonywania. Niestety większość ubezpieczycieli wyłącza urazy sportowe spod ubezpieczenia kosztów leczenia w Chorwacji. Dlatego powinieneś pomyśleć nad rozszerzeniem swojej polisy o dodatkowe ubezpieczenie sportowe.

Oferty ubezpieczyciel rozróżniają ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych, obierając za kryterium stopień prawdopodobieństwa oraz wielkość potencjalnego urazu. Aby sprawdzić, do której z tych grup zaliczany jest rafting i kajakarstwo, przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Dla przykładu, Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA różnicuje obie dyscypliny pod kątem ich stopnia trudności. Dlatego najłatwiejszy poziom raftingu i kajakarstwa zaliczany jest do zwykłych sportów, które nie wymagają ubezpieczenia. Jednak w miarę zwiększania poziomu trudności, rośnie też ryzyko zaistnienia urazu, a wraz z nim zmienia się kategoria klasyfikowania dyscypliny na sport wysokiego ryzyka, ekstremalny, a nawet niepodlegający ubezpieczeniu4.

Biorąc pod uwagę koszty leczenia w Chorwacji, a także akcji ratowniczej oraz transportu medycznego do kraju, zalecamy wyznaczyć kwotę sumy ubezpieczenia sportowego na 20 000 euro.

Zabezpiecz swój bagaż przed zaginięciem

Jeśli wybierasz się do Chorwacji drogą powietrzną, pomyśl o ubezpieczeniu swoich walizek przed zaginięciem na lotnisku. Ostatnią rzeczą, jakiej byś pragnął, jest utrata bagażu jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Ubezpieczenie bagażu oferuje wypłatę ubezpieczenia w razie jego zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży. Ubezpieczyciele zazwyczaj wyłączają jednak swoją odpowiedzialność za rzeczy o dużej wartości, np. biżuterię, środki płatnicze albo sprzęt elektroniczny lub sportowy. Przed zakupem polisy, zapoznaj się więc z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by sprawdzić jej zakres.

Suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona na podstawie wartości przewożonych rzeczy. Ubezpieczyciele zazwyczaj proponują kwotę 400 euro i ciężko wynegocjować więcej.

Podsumowanie

Chorwacja od ponad dekady utrzymuje się na pierwszych miejscach rankingu najpopularniejszych destynacji wakacyjnych. Polaków przyciąga tutaj piękna pogoda, zachwycające wybrzeże oraz ogromna ilość atrakcji, zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i zwiedzania.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji powinno zawierać, ochronę:

 • kosztów leczenia o sumie ubezpieczenia w wysokości 25 000 euro,
 • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym o sumie ubezpieczenia w wysokości 20 000 euro,
 • następstw nieszczęśliwych wypadków o sumie ubezpieczenia w wysokości 5 000 euro,

Dodatkowo, warto wyposażyć polisę do Chorwacji w ubezpieczenia:

 • sportów wysokiego ryzyka/sportów ekstremalnych (jeśli planujesz aktywny wypoczynek) o sumie ubezpieczenia w wysokości 20 000 euro,
 • bagażu o sumie ubezpieczenia w wysokości 400 euro.

Jeżeli wybierasz się również do innego kraju, sprawdź nasz poradnik dotyczący ubezpieczeń za granicę.

Kup ubezpieczenie do Chorwacji

Przypisy

 1. Narodowy Fundusz Zdrowia – Zasady korzystania z EKUZ w Chorwacji,, https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/chorwacja (data dostępu 2019-05-20)
 2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Chorwacja, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja (data dostępu 2019-05-20)
 3. PUNT – Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji?, https://www.punt.pl/ile-kosztuje-czarter-jachtu-w-chorwacji/ (data dostępu 2019-05-20)
 4. AXA Assistance – Kategorie sportowe, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2019-05-20)