Chorwacja z perspektywy morza. Eksplorujemy wybrzeże dalmatyńskie.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Chorwacja
  5. Gdzie na jacht w Chorwacji?

Jachtem po Chorwacji? Czemu nie! Wybrzeże Chorwacji to jedno z najlepszych miejsc żeglarskich na świecie, a na pewno w Europie. Uformowane z tysiąca wysepek oraz wyposażone w dobrze zorganizowaną sieć marin i kotwicowisk, oferuje miłośnikom żeglarstwa wszystko, czego potrzebują – świetną pogodę, błękitne morze, pyszne jedzenie i wrodzoną gościnność Chorwatów.

Gdzie na jacht w Chorwacji?

Zadar (foto: pixabay)

Swoją podróż warto rozpocząć w Zadarze. W tym położonym w centralnej części wybrzeża mieście, znajduje się lotnisko, z którego bezpośrednio dostaniesz się do portu. Nie śpiesz się jednak z odcumowaniem, gdyż Zadar ma do zaoferowania znacznie więcej: ruiny antycznych i średniowiecznych budowli – rzymskiego forum oraz romańskich kościołów, barokowe pałace oraz organy wbudowane w nadbrzeże, które wydają charakterystyczny dźwięk pod wpływem uderzających w nie fal1.

Kornati (foto: pixabay)

Z portu w Zadarze płynnie przedostaniesz się w okolice archipelagu wysp Kornati. To miejsce zachwyca turystów monumentalnymi klifami w piaskowym kolorze, który kontrastuje z ciemnogranatowym odcieniem głębokiego morza. Wśród kilkuset wysp i wysepek całkowicie odetniesz się od zewnętrznego świata, ponieważ większość z nich jest bezludnych, a jedynie na wybranych działają pojedyncze tawerny.

Jedną z nich jest Konoba Żmara Sabuni – urocza wyspa z niewielką laguną udostępnioną dla jachtów, przy której powinieneś się zatrzymać, kiedy zgłodniejesz lub zapragniesz postawić stopę na suchym lądzie. Na jej brzegu przez cały rok działa mała tawerna, w której możesz spróbować lokalnych specjałów – baraniny, owoców morza oraz pysznego wina. Ta część wybrzeża Chorwacji jest zdecydowanie przeznaczona dla turystów stroniących od dużych skupisk ludzi.

Skradin (foto: pixabay)

W drodze na południe warto zahaczyć o Skradin, który przerwie na chwilę monotonnie żeglugi wzdłuż wybrzeża. Skieruj się w głąb lądu przez ujście rzeki Krka i zacumuj w jednej z rozlokowanych wzdłuż rzeki marin. Skradin to jedno z najstarszych chorwackich miasteczek. Poświęć chwile na spacer starymi, wąskimi uliczkami oraz wycieczkę do oddalonych o pół godziny marszu wodospadów.

Trogir (foto: pixabay)

Warte odwiedzenia jest turystyczne miasto Trogir, które zachęca żeglarzy pięknem typowo chorwackich zabudowań, wzniesionych z białego kamienia i czerwonej dachówki oraz obecnością delfinów. To jedno z takich miasteczek, które po wielu miesiącach od pobytu w Chorwacji wspominasz najmilej.

Jak ubezpieczyć się przed wypadkiem na jachcie?

Jachting generuje ryzyko wystąpienia wypadków, które przynoszą dwojakiego rodzaju konsekwencje. O wyborze dobrego ubezpieczenia do Chorwacji pisaliśmy już w innym obszernym artykule, zatem tu warto wspomnieć tylko ogólne zasady.

Po pierwsze, jachting i inne aktywności sportowe, są zagrożone wystąpieniem mniejszych lub większych kontuzji. W przypadku eksploracji chorwackiego wybrzeża, największe zagrożenie stanowi zderzenie z innym jachtem lub formacjami skalnymi, wystającymi z dna morza. W najgorszym wypadku dojdzie do przerwania poszycia jachtu, który zacznie nabierać wody i ostatecznie osiądzie na dnie.

Po drugie, w razie zniszczenia wypożyczonego statku, będziesz zobowiązany do zapłaty wysokiego odszkodowania jego właścicielowi. Czasem wystarczy wysokość zapłaconej kaucji, jednak w razie poważnych uszkodzeń lub zatopienia jachtu, kaucja okaże się zbyt niska.

W takim wypadku przyda Ci się ubezpieczenie za granicę, wyposażone w dwa rodzaje ubezpieczeń: sportów wysokiego ryzyka oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ubezpieczenie sportowe zagwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratunkowej oraz transportu medycznego w razie poważnych wypadków na morzu. Natomiast ubezpieczenie OC, że ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek zapłaty odszkodowania.

Biorąc pod uwagę koszty akcji ratunkowych, które rozpoczynają się od 6 000 euro, zalecamy wykupienie ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka na kwotę 20 000 euro. Sprawdź jednak, do jakiej grupy sportów Twój ubezpieczyciel zalicza jachting i czy na pewno ubezpieczenie obejmuje tę aktywność.

Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia OC, koszty wynajęcia jachtu, w zależności od jego wielkości oraz wieku, wahają się od 1 500 do nawet 13 000 euro. Dlatego w tym przypadku minimalna suma ubezpieczenia OC również nie powinna schodzić poniżej granicy 20 000 euro.

Podsumowanie

Wybrzeże Chorwacji oferuje doskonałe warunki do żeglowania od początku maja do końca października. Stanowi nie tylko świetny sposób na nieco inne spędzenie wypoczynku, ale także na zwiedzenie dużego kawałka wybrzeża dalmatyńskiego w zaledwie kilka dni. Warto wybrać się na jacht do Chorwacji bo jest to niezapomniana przygoda i super relaks.

Przypisy

  1. Zadar Info – Morskie organy http://zadar.info.pl/morskie-organy/ (data dostępu 2019-06-07)
4/5 - (1 vote)