5 atrakcji, dla których warto odwiedzić Czechy - okiem doradcy ubezpieczeniowego.

 1. FUKO
 2. Ubezpieczenia
 3. Turystyczne
 4. Czechy
 5. Atrakcje a bezpieczeństwo w Czechach

Mimo geograficznej, historycznej i kulturowej bliskości, Czechy to kraj, który różni się od Polski pod wieloma względami. Naszych południowych sąsiadów warto zaś odwiedzić nie tylko dlatego, że są blisko, ale przede wszystkim dlatego, że można się tam natknąć na wiele turystycznych atrakcji. Zanim jednak się tam wybierze, warto kupić dobre ubezpieczenie na wyjazd do Czech.

1. Czeski język

Krecik (foto: pixabay)

Wśród Polaków o znaczeniu wielu czeskich słów krążą anegdoty. Rzeczywiście język czeski może się czasami wydawać nieco komiczny, warto więc go posłuchać na żywo, szczególnie mając na uwadze tłumaczenie takich słów jak:

 • Świeży – čerstvý
 • piwnica – sklep
 • piwiarnia – pivnice
 • maj – květen
 • bilet – listek

Wbrew pozorom, czeski język znacznie różni się więc od polskiego, a znajomość angielskiego wśród Czechów także nie jest powszechna. Dobrze jest więc zadbać o to, aby assistance w ubezpieczeniu turystycznym zawierał pomoc tłumacza.

2. Karkonosze

Karkonosze (foto: pixabay)

Czechy słyną z pięknych i wysokich szczytów górskich, których zdobycie jest sporym wyczynem. Szczególnie sporym zainteresowaniem cieszą się zaś malownicze Karkonosze, do których cały czas przybywają liczni turyści. Pasmo Karkonoszy odznacza się różnorodną fauną, a szlaki górskie dopasowane są do ludzi o różnym stopniu doświadczenia. Karkonosze zachwycają także licznymi wodospadami oraz rozbudowaną turystyczną architekturą.

Mówiąc o czeskich górach, warto podkreślić nie tylko ich urok, ale także wspomnieć, jak ważne jest to, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W Czechach bowiem koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych opłacane są przez turystów. Kiedy więc np. utknie się na górskim szlaku w wyniku osunięcia lawiny, to trzeba liczyć się z otrzymaniem nawet kilkunastu tysięcznego rachunku za udzielaną pomoc. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne uchroni zaś przed koniecznością jego zapłaty z własnych funduszy, a także zagwarantuje szereg dodatkowych korzyści, takich jak np. darmowy transport medyczny do Polski, odszkodowanie NNW czy też pomoc tłumacza.

3. Czeskie piwo

Kufel i precel (foto: pixabay)

Piwo jest wręcz symbolem Czech, a pije się je tam w hurtowych ilościach. Badania wskazują nawet, że konsumpcja piwa na jednego mieszkańca jest najwyższa w Republice Czeskiej spośród wszystkich krajów na świecie.1

Nic w tym dziwnego, ponieważ u naszych południowych sąsiadów piwo pije praktycznie każda pełnoletnia osoba i to w niemal każdym miejscu. Piwoszy można więc spotkać nie tylko w pubach, ale też np. i w parku, co wcale jednak nie oznacza, że Czechy to kraj alkoholików, ponieważ kultura picia jest tam wysoka.

Dla turystów ważne będzie jednak to, że czeskie piwo mają jednocześnie wyśmienity smak, a zarazem ich cena jest wysoce przystępna. Co ciekawe w czeskich sklepach piwo często sprzedaje się tak jak napoje gazowane, czyli w 1,5 litrowych plastikowych butelkach.

Zawierając ubezpieczenie zagraniczne, warto jest zawrzeć tzw. klauzulę alkoholową, ponieważ w przeciwnym wypadku polisa nie będzie chronić w przypadku zdarzeń, które wynikły w czasie, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

4. Praga

Most Karola (foto: pixabay)

Czeska stolica od lat przyciąga tłumy turystów z całego świata. W Pradze na każdego czeka bowiem mnóstwo atrakcji, a na zobaczenie wszystkich, potrzeba przynajmniej jednego tygodnia.

Koniecznie zobaczyć trzeba tam Most Karola, który uznawany jest za największą atrakcję turystyczną Pragi. Warto także wygospodarować trochę czasu na obejrzenie zabytkowego praskiego rynku, gdzie szczególnie warty uwagi jest ratusz oraz słynny praski zegar. Choć Czechy uważane są za kraj ateistyczny, to w Pradze znajdują się także słynne kościoły, jak ten św. Mikołaja. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest również praski zamek, który zajmuje ogromną powierzchnię i pełen jest przepychu.

Tak naprawdę jednak w Pradze liczba atrakcji turystycznych jest wręcz nieskończona i w niemal każdym rejonie tego miasta jest przynajmniej jedna rzecz, którą warto zobaczyć.

Chcą zwiedzić Pragę, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby ubezpieczenie turystyczne obejmowało także bagaż, ponieważ ryzyko zostania tam okradzionym jest spore. Przy zawieraniu ubezpieczenia bagażu należy zaś zwrócić uwagę nie tylko na wysokość sumy ubezpieczenia, ale także i wykluczenia odpowiedzialności, stosowane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ten temat informacje najłatwiej jest znaleźć, poprzez skorzystanie z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które dostępne są na stronie internetowej ubezpieczyciela.

5. Inne czeskie miasta

Brno (foto: pixabay)

Warto pamiętać, że w Czechach zachwycająca jest nie tylko Praga, ale również i inne mniejsze miasta. Dobrym pomysłem może być więc odwiedzenie Ołomuńca, czyli stoicy Moraw, który przy swej kameralności oferuje także liczne zabytki i piękne tereny spacerowe.

Wielu zachwyci się także Brnem, czyli drugim co do wielkości czeskim miastem, o wspaniałej i sięgającej aż V wieku historii. W Brnie zobaczyć warto wiele miejsc, takich jak np. katedrę św. Piotra i Pawła.

W Republice Czeskiej atrakcje turystyczne znaleźć można również w wielu innych miastach, takich jak Hradec Králové, słynne Pilzno, Pardubice, czy też znajdującej się blisko granicy z Polską Ostrawie.

Jeśli zamierza się wybrać w wycieczkę samochodem po wielu czeskich miastach, to należy zwrócić dużą uwagę na ubezpieczenie swojego pojazdu, a w szczególności na assistance, który jest bardzo przydatny np. w przypadku awarii samochodu.

Przypisy

 1. The Telegraph – The surprising countries that consume the most beer per capita, https://www.telegraph.co.uk/travel/maps-and-graphics/beer-consumption-per-capita-countries/ (dostęp: 28.08.2018)
4.7/5 - (3 votes)