Klimat na Filipinach – przygotuj się na dynamiczne zmiany pogody

Filipiny od lat postrzegane są jako prawdziwy raj na ziemi. Położone na archipelagu tysiąca wysp przyciągają miliony turystów białym piaskiem plaż, błękitem morskich wód, egzotyczną fauną i florą oraz w końcu piękną i niezawodną pogodą. Tylko czy klimat na Filipinach jest rzeczywiście taki niezawodny? Jak wygląda bezpieczeństwo i jak się ubezpieczyć na wyjazd na Filipiny?

Piekło w raju

Filipiny to wyspiarskie państwo położone na Archipelagu Filipińskim, które oblewają wody aż czterech mórz – Południowochińskiego, Sulu, Celebes oraz Filipińskiego. Ulokowanie w strefie klimatu równikowego sprawia, że na Filipinach nie występują tradycyjne dla klimatu umiarkowanego cztery pory roku. Tutaj przez cały rok temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C, a dnie wypełnia ciepła, ale na przemian słoneczna i deszczowa pogoda.

Z góry wszystko wygląda pięknie (foto: pixels)

Klimat równikowy ma jednak także swoje ciemne strony. Wysoka wilgotność powietrza spowodowana częstymi opadami utrudnia codzienne funkcjonowanie, sprawiając, że skóra lepi się i poci. Osoby źle reagujące na upały mogą mieć duszności oraz problemy z oddychaniem w tak wilgotnym i ciepłym środowisku. Zdecydowanie groźniejsze dla zdrowia i życia mieszkańców są jednak wzmagające się opady, które ostatecznie przeradzają się w tajfuny.

Klimat Filipin [eng.] (video: YouTube)
To zjawisko będące połączeniem silnego wiatru i deszczu nawiedza południowo-wschodnie wybrzeża Azji cyklicznie w ciągu roku, zawsze zbierając śmiertelne żniwa oraz powodując dotkliwe straty materialne. Tajfun tworzy się nad Oceanem Spokojnym zmierzając ku wschodniemu, a następnie zachodniemu brzegowi Filipin.

Archipelag Filipiński leży także w obszarze aktywności sejsmicznej. Bliskie położenie tzw. pacyficznego pierścienia ognia sprawia, że ten wyspiarski kraj jest narażony na występowanie silnych trzęsień ziemi. Nachodzące na siebie płyty tektoniczne powodują poruszanie się ziemi, a także wybuchy wulkanów.

Katastrofy naturalne na Filipinach

Ze względu na położenie geograficzne Filipiny są obszarem występowania licznych katastrof naturalnych. Do najczęstszych i jednocześnie najgroźniejszych należą trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów i tajfuny.

Na terytorium Filipin znajduje się 14 czynnych wulkanów o wysokim wskaźniku eksplozywności. Wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 r. pociągnął za sobą śmierć około 600 osób oraz zniszczenie 100 tysięcy hektarów terenów uprawnych1. Natomiast w styczniu 2018 r. lokalne władze musiały przeprowadzić ewakuację ponad 56 tysięcy mieszkańców wyspy Luzon w wyniku erupcji wulkanu Mayon2.

Wulkan Mayon góruje mad ludzkimi osadami (foto: pixabay)

27 lipca 2019 r. w północnej prowincji Batanes miało miejsce epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9, w wyniku którego śmierć poniosło 8 osób3. Natomiast dwa tygodnie wcześniej prowincję Surigao del Sur nawiedziło trzęsienie ziemi o podobnej magnitudzie, które raniło 25 osób4. Obie tragedie dowodzą, że trzęsienia ziemi są na Filipinach zjawiskiem cyklicznym, które zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, ale któremu trudno jest przeciwdziałać.

Ubezpieczenie katastrof naturalnych

Katastrofy naturalne zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu podróżujących, ale także zwyczajnie ich wakacyjnym planom. Na pewno ostatnia rzeczą którą chciałbyś usłyszeć jest odwołanie lotu wskutek silnego tajfunu lub erupcji wulkanu.

Ubezpieczyciele dobrze wiedzą, że takie sytuacje się zdarzają dlatego proponują swoim klientom ubezpieczenia zagraniczne od katastrof naturalnych. Zazwyczaj obejmuje ono zwrot kosztów zakupionego biletu, zapewnienie alternatywnego środka transportu oraz opłacenie pobytu w hotelu zastępczym. Wszelkie szczegółowe postanowienia oraz zakres polisy powinien być uregulowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Przypisy

  1. Wikipedia – Geografia Filipin, https://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Filipin (data dostępu 2019-09-12)
  2. TVP Info – Wulkan Mayon coraz groźniejszy. Wielka ewakuacja na Filipinach, https://www.tvp.info/35728084/wulkan-mayon-coraz-grozniejszy-wielka-ewakuacja-na-filipinach (data dostępu 2019-09-12)
  3. RMF24 – rzęsienie ziemi w Filipinach. Co najmniej 8 osób zginęło, kilkadziesiąt rannych, https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-trzesienie-ziemi-w-filipinach-co-najmniej-8-osob-zginelo-kil,nId,3117353 (data dostępu 2019-09-12)
  4. SPUTNIKNEWS – Trzęsienie ziemi na Filipinach. Co najmniej 25 osób zostało rannych, https://pl.sputniknews.com/swiat/2019071310727758-trzesienie-ziemi-na-filipinach-rannych-zostalo-co-najmniej-25-osob-co-najmniej-25-osob-zostalo-sputnik/ (data dostępu 2019-09-12)
3.1/5 - (9 votes)