Jakie ubezpieczenie we Francuskie Alpy?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Francja
  5. Ubezpieczenie w Alpy Francuskie

Bajeczne francuskie Alpy wraz z najwyższym szczytem Starego Kontynentu, czyli Mont Blanc to wymarzone miejsce dla miłośników gór. Chcąc jednak zdobywać alpejskie szczyty i cieszyć się bajecznymi widokami w sposób bezpieczny, trzeba wcześniej zawrzeć odpowiednią polisę turystyczną.

Wróć z Alp bez horrendalnego długu

Podróż we francuskie Alpy to świetny pomysł zarówno dla fanów białego szaleństwa, jak i osób uwielbiających zdobywać górskie szczyty i podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Turystyka górska ma jednak również ciemne oblicze, a lawiny, zasłabnięcie na stoku i inne losowe wydarzenia mogą mieć opłakane skutki dla zdrowia, życia i stanu portfela. Przykładowo, w 2017 roku w wyniku lawiny we francuskiej części Alp zginęło kilka osób.1(1)

Akcja ratownicza z użyciem helikoptera (foto: pixabay)

We Francji zaś koszty poszukiwawcze i ratownictwa medycznego pokrywane są z kieszeni poszkodowanego. Trzeba pamiętać, że mogą być one naprawdę wysokie. Na przykład turystka z Polski, która wpadła w szczelinę właśnie w Alpach, została obciążona kwotą 35 000 Euro. Jako że nie miała ubezpieczenia, musiała pokryć ten koszt z własnych środków finansowych.2(2)
Być może dobrym pomysłem jest podniesienie swoich umiejętności. W Polsce popularny jest kurs turystyki zimowej który można odbyć w Tatrach i w ten sposób przygotować się do Alpejskiej przygody.

Co więcej, należy mieć świadomość że koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej z użyciem helikoptera nie są refundowane w ramach EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu o ubezpieczeniu do Francji.

Jakie ubezpieczenie na podróż w Alpy francuskie?

Jedynym sposobem, aby wybrać się we francuskie Alpy ze świadomością, że w razie losowych zdarzeń nie będzie trzeba ponosić kosztów jest zawarcie właściwej polisy turystycznej a rozszerzeniem jej zakresu o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne.

Koszty wynikłe z kryzysowych sytuacjach mogą sięgać dziesiątek tysięcy Euro. Dlatego też można zarekomendować, aby zakres ubezpieczenia turystycznego i sumy ubezpieczenia wynosiły przynajmniej:

Koszty Leczenia 250 000 PLN
– w tym również transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej w Alpach.
OC 120 000 PLN
NNW 30 000 PLN
Uwzględnij możliwe ryzyka
  • utraty bagażu – suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości bagażu. Sprawdź czy obejmuje sprzęt narciarski i górski
  • ochrony w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka
  • nieoczekiwanego aktu terroru
  • klauzula alkoholowa – O ile zamierzasz próbować dużo francuskiego szampana 🙂

Kup ubezpieczenie

Ubezpieczenie kosztów leczenia wraz z ubezpieczeniem przed kosztami związanymi z akcją poszukiwawczą, ratownictwem i transportem medycznym oraz rozszerzeniem o uprawianie jazdy na nartach i innych sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (np jazda poza stokami, zdobywanie wysokich szczytów) na odpowiednio dużą sumę ubezpieczenia, gwarantuje ochronę w niemal każdej sytuacji kryzysowej.

Narciarze pozastokowi na wprost czoła lawiny (foto: pixabay)
Taka polisa może być niezwykle przydatna np. wtedy, kiedy utknie się na alpejskim stoku lub zostanie poszkodowanym w wyniku zejścia lawiny.

Pokryje ono także koszty związane z pomocą medyczną, zarówno tą świadczoną przez publiczne placówki (We Francji publiczna służba zdrowia jest częściowo odpłatna), jak i prywatnych lekarzy. Trzeba tutaj pamiętać, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny w ubezpieczeniu zawrzeć dodatkową klauzulę.

Co więcej, dzięki NNW można liczyć na odszkodowanie wtedy, kiedy podróżny dozna uszczerbku na zdrowiu np. na stoku narciarskim. Warto również zwrócić uwagę na zawarcie odpowiedniego OC, które przyda się, jeśli wyrządzi się komuś nieumyślną szkodę. Przykładowo w czasie jazdy na nartach można na kogoś wpaść i wybić mu zęby. Wtedy to odszkodowanie dla poszkodowanego zostanie opłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Narty przy schronisku to łatwy cel dla złodzieja (foto: pixabay)

W ubezpieczeniu turystycznym należy zwrócić uwagę także na ubezpieczenie bagażu. W tym przypadku należy sprawdzić jakie przedmioty nie podlegają ochronie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy ubezpieczeniem chce się objąć sprzęt sportowy oraz elektroniczny.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ rozważyć warto zawarcie także innych klauzul. Jeśli zamierza się spożywać alkohol, warto wykupić tzw. klauzulę alkoholową. Jako że w całej Francji, w tym alpejskich ośrodkach turystycznych, nie można wykluczyć wystąpienia zamachów terrorystycznych, rozważyć należy także wykupienie klauzuli aktu nieoczekiwanego terroru. Szerzej o tym temacie piszemy w artykule Czy we Francji jest bezpiecznie?

Rate this post