Ubezpieczenie do Gruzji

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Mestia, kamienne miasto Uplisciche, Batumi, czerwone wino, spanie pod gwiazdami, chinkali i chaczapuri – witamy w Gruzji.

Mieszkańcy nazywają swój kraj Sakartwelo, czyli kraj Kartlów – legendarnych przodków, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Wśród turystów przylgnęła jednak inna nazwa – perła Kaukazu. Gruzja oferuje to co w górach najlepsze i nie tylko. Zobacz jak dobrać ubezpieczenie na wyjazd do Gruzji, by bezpiecznie poznawać jej zachwycające i tajemnicze atrakcje.

Przed zakupem polisy odpowiedzmy sobie na pytanie, co planujemy robić na miejscu. Oglądanie zabytków czy kąpiel w morzu nie powinny zostać uznane przez ubezpieczyciela za aktywność o podwyższonym ryzyku utraty zdrowia lub życia, ale np. wspinaczka na pięciotysięcznik już tak.

Zaczynając od konkretów, poniższa tabelka przedstawia poszczególne składniki dobrego ubezpieczenia do Gruzji. Do każdego z nich przyporządkowaliśmy zalecaną, minimalną kwotę sumy ubezpieczenia (SU).

Koszty Leczenia 30 000 – 50 000 EUR
– transport medyczny w tym do Polski – do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
 • NNW – min. 5 000 EUR
 • ubezpieczenie bagażu – kwota uzależniona od wartości przewożonych przedmiotów
 • sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne – suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona z uwzględnieniem kosztów leczenia oraz akcji ratowniczych w KAukazie.
 • akty terroryzmu – Sprawdź czy są uwzględnione w KL lub nie znajdują się w wykluczeniach

Czy polisa turystyczna to jedyna ochrona przed nieprzewidzianymi kosztami?

Zdarza się, że turyści błędnie zakładają, że na wakacjach w Gruzji objęci są ochroną Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem karta funkcjonuje jedynie w państwach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – jako ofiara wypadku w Gruzji, nie będziesz mógł na nią liczyć.

Góry północnej Gruzji (foto: pixabay)

Publiczna opieka medyczna w Gruzji stoi na bardzo niskim poziomie – ale i tak będziesz musiał zapłacić za najdrobniejszą usługę. Koszty wzrosną kilkukrotnie, jeśli zdecydujesz się na bardziej komfortowe warunki w prywatnych placówkach.

Gruzja przyciąga turystów pięknem górskich krajobrazów. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem Kazbeku, miej na uwadze, że nie funkcjonuje tutaj ratownictwo górskie na wzór polskiego GOPRU lub TOPRU. Zorganizowanie akcji ratowniczej to kolejne koszty.

Masz dwie możliwości, żeby nie narazić się na niespodziewane wydatki: wykupić dobre ubezpieczenie do Gruzji albo zostać w domu. Wybór jest prosty.

Koszty leczenia? OC prywatne, czy komunikacyjne? – co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Gruzji?

Podróżowanie po świecie wiąże się z pewnym ryzykiem. Każdy kraj posiada bowiem inne potencjalne niebezpieczeństwa, na które trzeba uważać. We wszystkich przydadzą Ci się jednak, pewne niezmienne elementy polisy – ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej. Inne kraje znajdziesz w artykule o wyborze ubezpieczenia za granicę, natomiast teraz skupimy się oczywiście na Gruzji.

Nie masz pieniędzy i ubezpieczenia – nie skorzystasz z gruzińskich usług medycznych

Ubezpieczenie kosztów leczenia nie bez powodu stanowi obowiązkowy punkt każdej polisy turystycznej. Gwarantuje pokrycie kosztów wizyty lekarskiej, hospitalizacji, zabiegów medycznych, operacji, leków, opatrunków oraz akcji ratowniczych.

Bez ubezpieczenia, będziesz musiał zapłacić za usługi z własnej kieszeni. Koszt samej wizyty w prywatnej klinice, w zależności od jej standardu, wynosi od 30 do 40 EUR1. Musisz jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami na zakup leków.

Osiedle mieszkalne na obrzeżach Tibilisi (foto: pixabay)

Co jeśli nie masz ani ubezpieczenia, ani wystarczającej ilości gotówki aby pokryć koszty leczenia? To sytuacja najgorsza z możliwych. Gruzini nie przejmują się stanem zagranicznych pacjentów, dopóki nie zapłacą za usługę.

Jeśli nie posiadasz środków na leczenie, możesz liczyć jedynie na pomoc udzieloną w celu ratowania życia. Bez skorzystania z natychmiastowej pomocy medycznej, jesteś narażony na dłuższy okres rehabilitacji oraz groźne dla zdrowia powikłania, które w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci lub trwałego kalectwa.

Nie licz na publiczny sektor służby zdrowia – prezentuje znacznie niższy poziom jakości i dostępności usług, niż polskie szpitale. W razie kłopotów zdrowotnych, skieruj się od razu do prywatnych klinik. Minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia, nie powinna być niższa niż 30 000 EUR. Jeśli jednak planujesz górskie wyprawy, zwiększ ją do 50 000 EUR – kwota ta pokryje także koszty akcji ratowniczej i transportu medycznego.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Gruzji

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Planujesz narciarskie szaleństwo na stokach Kaukazu? Ubezpiecz się od konieczności zapłaty odszkodowania za wyrządzone szkody

Jeśli marzą Ci się długie dnie spędzone na stokach Bakuriani, Guadauri, Mestii lub innych gruzińskich kurortów narciarskich, powinieneś zainteresować się ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dlaczego jest takie istotne?

Wypadki na stokach narciarskich nie należą do rzadkości. W polskich górach w sezonie zimowym 2017/2018 naliczono ponad 2000 wypadków, z czego 1900 zakwalifikowano jako ciężkie2. Biorąc pod uwagę, że gruzińskie trasy narciarskie są bardziej wymagające i chętniej odwiedzane przez turystów – skala tego zjawiska w Gruzji jest większa niż w Polsce.

Nawet jeśli wyjdziesz cało ze zderzenia z innym narciarzem, nie ciesz się zbyt szybko. Jeśli on nie miał tyle szczęścia co ty, może zażądać odszkodowania. A jeśli nieumyślnie poturbujesz jego dziecko? To możliwe, szczególnie w tłumnie odwiedzanym przez rodziny kurorcie Bakuriani. Nie tak wyobrażałam sobie urlop na nartach.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym gwarantuje pokrycie przez ubezpieczyciela kwoty odszkodowania, za nieumyślnie spowodowaną szkodę na mieniu lub krzywdę na zdrowiu. Odpowiedzialność ubezpieczyciela wyznaczona jest przez kwotę sumy gwarantowanej – dla własnego spokoju warto wyznaczyć ją do kwoty 50 000 EUR.

Aktywny wypoczynek, czyli jak ubezpieczyć się od wypadków w górach?

Bez wątpienia, największą atrakcją Gruzji są góry Kaukazu. To one każdego roku przyciągają turystów, spragnionych górskich wędrówek oraz zimowych sportów. Jakie ubezpieczenie uchroni Cię przed negatywnymi konsekwencjami wypadków na górskich szlakach i narciarskich stokach?

Ubezpieczenie narciarskie w Gruzji

To zależy od planowanej aktywności. Zacznijmy od jazdy na nartach i snowboardzie. W tym przypadku Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj domagają się rozszerzenia ubezpieczenia kosztów leczenia o amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka (Gothaer3, Allianz4).

Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia pod kilkoma warunkami. Zazwyczaj chodzi o poruszanie się tylko po wyznaczonych trasach, a także wyłączenie odpowiedzialności w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Przed zakupem wybranej polisy, sprawdź wszelkie szczegółowe postanowienia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wspinanie – Kazbek i okolice

Na szczycie Kazbeku (foto: pixabay)

Szczególnie popularną górą jest Kazbek – co roku wchodzą na niego setki ludzi, w tym wielu polaków. Jeśli i my planujemy spróbować naszych sił we wspinaczce na szczyt, koniecznie musimy wykupić polisę, która zagwarantuje nam zwrot kosztów górskiej akcji poszukiwawczej i ratowniczej z użyciem śmigłowca powyżej 5000 m n.p.m! Czytajmy uważnie Ogólne Warunki Umowy (OWU), aby upewnić się, czy nigdzie nie ma haczyka. Niektóre towarzystwa oferują zwrot kosztów akcji ratowniczej, ale tylko do określonej wysokości. No i pamiętajmy przede wszystkim, że nawet najlepsze ubezpieczenie do Gruzji nie zwalnia nas z myślenia, bo wypadków da się często uniknąć.

W przypadku trekkingu lub wspinaczki wysokogórskiej, ubezpieczyciele obierają za kryterium wysokość nad poziomem morza. Kluczowymi granicami są dwie wartości – 3000 i 5000 m. n.p.m. Zazwyczaj spacer w górach położonych poniżej 3 000 m. n.p.m. nie wymaga rozszerzenia zakresu polisy. W razie przekroczenia tej wysokości, aktywność uznawana jest już za sport wysokiego ryzyka, a powyżej 5 000 m. n.p.m. za sport ekstremalny.

Zdarza się, że kryterium stanowią ekstremalne warunki klimatyczne, panujące w miejscu docelowym wyprawy. Może się okazać, że wyprawa na jeden z gruzińskich lodowców będzie stanowić taki przypadek5.

W każdym wypadku, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, zapytaj przedstawiciela ubezpieczeniowego o zakres polisy. Suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 50 000 EUR. Taka kwota powinna pokryć zarówno koszty leczenia, jak i przeprowadzenia akcji ratowniczej.

Akcje ratownicze w wysokich górach – kiedy pomoc nie przybędzie

Choć może wydawać się to szokujące, w Gruzji – znanej z pięknych szlaków górskich – nie funkcjonuje specjalistyczna jednostka ratownictwa górskiego. Wybierając się w wysokie góry, nawet posiadając najlepszą polisę turystyczną, musisz mieć to na uwadze.

Poważnym problemem są trudności ze złapaniem zasięgu. Potrzebujący pomocy nie zawsze dodzwonią się pod numer 112. A nawet jeśli, mogą nigdy nie doczekać się na ratunek. Dlaczego?

Ze względu na brak specjalnej jednostki ratunkowej, nie ma także specjalistycznego sprzętu. Bardzo trudno jest doprosić się o wysłanie helikoptera, nawet zapewniając o pokryciu wszelkich kosztów. Dla służb oznacza to konieczność wynajęcia maszyny od gruzińskiego Resortu Spraw Wewnętrznych albo od prywatnych właścicieli. Wyspecjalizowanych ratowników jest niewielu i oddelegowani są często także do innych zadań.

Należy wyposażyć się w ubezpieczenie do Gruzji, ale trzeba też pamiętać, że pokryje ona koszty takiej pomocy, na jaką stać miejscowe służby. Niestety nie daje 100% gwarancji bezpiecznie przeprowadzonej akcji ratunkowej.

Zagrożenie terrorystyczne na Kaukazie – klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru

W 2015 r. przywódca Państwa islamskiego Abu Bakar al-Bagdadi ogłosił Kaukaz nowym wilajetem kalifatu6. Choć temat terroryzmu na Kaukazie w ostatnich latach ucichł, zagrożenie wciąż istnieje. Bliskie położenie muzułmańskiej Czeczenii oraz Dagestanu, tylko zwiększa ryzyko ataku. W ostatnich latach oferty Towarzystw Ubezpieczeniowych, poszerzyły się o tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Zapewnia ona pomoc ubezpieczyciela w razie zaistnienia zagrożenia terrorystycznego lub wojny, która obejmuje m.in. prawo do hospitalizacji, transportu medycznego oraz zwłok do kraju. TU wyznaczają granicę swojej odpowiedzialności do kwoty 2 000 EUR.

Wadą klauzuli nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru, jest jej krótki termin. Ubezpieczyciele oferują pomoc jedynie przez 7 dni od zaistnienia okoliczności, uzasadniającej skorzystanie z ubezpieczenia. Co więcej, nie skorzystasz z niego w każdym kraju. Państwa szczególnie narażone na ataki terrorystyczne, takie jak Afganistan czy Sudan, zostały wyłączone spod zakresu ochrony.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Kamienne miasto (foto: pixabay)

Wtedy, gdy postanowisz przemierzać Gruzję samochodem. 1 marca 2018 r. tamtejsze władze wprowadziły obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC, dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza granicami kraju7.

Kierowcy zobowiązani są wykupić ubezpieczenie na cały okres pobytu. Jego koszt na 15 dni, wynosi około 85 zł. Można go nabyć za pośrednictwem internetu, na przejściach granicznych, a także u gruzińskich firm ubezpieczeniowych.

Podróżowanie po gruzińskich drogach własnym autem może okazać się dużym wyzwaniem. Mentalność tamtejszych kierowców znacznie różni się od naszej. Agresywna kultura jazdy w połączeniu z gruzińskim temperamentem, to wybuchowa mieszanka. Byle stłuczka może kosztować Cię wiele niepotrzebnie straconych nerwów.

Podsumowanie

Bez względu na to czy chcesz poszaleć na nartach, spróbować trekkingu w wysokich górach, czy zwiedzić Tbilisi – dobrze byś miał ze sobą polisę turystyczną. Powinieneś wyposażyć ją w następujące elementy ubezpieczeń:

 • kosztów leczenia – minimalna suma ubezpieczenia 30 000 EUR,
 • odpowiedzialności cywilnej – minimalna suma ubezpieczenia 50 000 EUR,
 • następstw nieszczęśliwych wypadków – minimalna suma ubezpieczenia 5 000 EUR,
 • sportów wysokiego ryzyka/sportów ekstremalnych – minimalna suma ubezpieczenia 50 000 EUR.

Jeśli podróżujesz autem, dodatkowo musisz wykupić u miejscowego ubezpieczyciela obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne o wartości ok. 85 zł za 15 dni.

Najlepszą ochroną przed wypadkami jest Twoja roztropność i wyobraźnia. Pamiętaj, że ubezpieczenie od Gruzji pomoże zniwelować skutki nieszczęśliwych zdarzeń, ale nie zapobiegnie ich powstaniu.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

 1. Polak za granicą – Gruzja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html (data dostępu 2018-09-25)
 2. TOPR alarmuje: więcej wypadków na narciarskich stokach, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23361794,topr-alarmuje-wiecej-wypadkow-na-narciarskich-stokach.html (data dostępu 2018-09-25)
 3. Ogólne Warunki Ubezpieczenia wyjazdów turystycznych ‘w podróży’, https://sprzedaz.gothaer.pl/pdfs/tourist/owu_gothaer_w_podrozy.pdf (data dostępu 2018-09-25)
 4. Ogólne Warunki Ubezpieczenia w podróży Globtroter, https://www.allianz.pl/v_1478797294000/media/documents/archiwum/ubezpieczenia-turystyczne/OWU_Globtroter_(1)_owu_globtroter.pdf (data dostępu 2018-09-25)
 5. Amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych, https://www.turystyka.allianzdirect.pl/amatorskie_uprawiania_sportow_ekstremalnych (data dostępu 2018-09-25)
 6. Państwo Islamskie na Kaukazie zagrożeniem dla Polski?, https://wiadomosci.onet.pl/kraj/panstwo-islamskie-na-kaukazie-zagrozeniem-dla-polski/psmmbq (data dostępu 2018-09-25)
 7. TransINSTANT: Kary za brak OC w Gruzji, https://trans.info/pl/transinstant-kary-brak-oc-gruzji-ograniczenia-ruchu-bialorusi-przewozy-nienormatywne-moldawii-86207 (data dostępu 2018-09-25)