Wakacje na sportowo w Hiszpanii? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

 1. FUKO
 2. Ubezpieczenia
 3. Turystyczne
 4. Hiszpania
 5. Ubezpieczenie sportów w Hiszpanii

Hiszpania to kraj, w którym uprawiać można wiele dyscyplin sportowych, także tych wodnych i górskich. Warto przy tym jednak pamiętać, że taka aktywność wymaga zawarcia odpowiedniego ubezpieczenia – sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Jak je rozróżnić?

Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w Hiszpanii?

Na półwyspie Iberyjskim można cieszyć się z uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej. Oczywiście można tam zająć się aktywnościami popularnymi w całej Europie, czyli np. biegać, czy też grać w piłkę nożną.

Podróżując w celach sportowych na półwysep Iberyjski, zwykle ma się jednak na myśli nieco bardziej niebezpieczną aktywność. W Hiszpanii panują bowiem świetne warunki dla takich dyscyplin jak:

Wspinanie w Siuranie (foto: pixabay)

 • Wspinaczka – Hiszpania zapewnia wiele ciekawych rejonów wspinaczkowych, które doceniają atleci z całego świata. Rodellar, Siurana i inne rejony skalne prawdziwe mekki wspinaczkowe.
 • Narciarstwo – choć Półwysep Iberyjski kojarzy się przede wszystkim ze słońcem i plażami, to znaleźć tam można naprawdę dużo wspaniałych narciarskich stoków.
 • Kolarstwo górskie – w Hiszpanii znaleźć można liczne trasy górskie, przystosowane do jazdy na rowerze.
 • Nurkowanie – ten sport jest popularny zarówno wśród Hiszpanów, jak i turystów. Trudno się temu dziwić, skoro Półwysep Iberyjski okala Morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki, gdzie znaleźć można mnóstwo miejsc dla mniej lub bardziej doświadczonych nurków.
 • Sporty wodne – w wielu hiszpańskich regionach panują wręcz doskonałe warunki do uprawiania surfingu, kitesurfingu, czy też pływania na kajakach.
 • inne sporty ekstremalne – wielu turystów decyduje się w Hiszpanii na skok na bungee, skok ze spadochronem, lub uprawianie innego sportu gwarantującego wielką dawkę adrenaliny.

Lista wymagających odwagi i sprawności fizycznej dyscyplin sportowych, które można z powodzeniem uprawiać w Hiszpanii jest więc naprawdę długa. Wiążą się one jednak z ryzykiem, zawsze trzeba więc pamiętać, aby się do nich odpowiednio przygotować.

Jakie ubezpieczenie przy uprawianiu ryzykownych sportów w Hiszpanii?

Szeroko pojęte sporty wodne, górskie i dyscypliny zaliczane do ekstremalnych są oczywiście niebezpieczne. Tego typu turystyka sportowa wiąże się więc ze znacznie większym ryzykiem niż np. zwiedzanie zabytkowych miast, czy też leżenie na plaży.

Naturalnie ma to odbicie w składkach za ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii. Zawsze należy jednak zawrzeć informację na polisie, jeśli zamierza się uprawiać sporty podwyższonego ryzyka i ekstremalne. Tylko wtedy będzie można bowiem liczyć na ochronę przed wynikami zdarzeń, które miały miejsce podczas wykonywania tego typu aktywności fizycznej.

W świecie ubezpieczeń sporty podwyższonego ryzyka zwykle definiuje się jako te wymagające posiadania pewnych umiejętności i związanych z ponadprzeciętną możliwością wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych. Sporty ekstremalne zdefiniować można jako te,

(…) których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka (…). 1

To czy dany sport jest zaliczany do sportu podwyższonego ryzyka bądź też sportu ekstremalnego jest jednak zależne od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokładne informacje na ten temat, wraz z listą dyscyplin przypisanych do sportów podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych, zawsze można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), który dostępne są np. na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Helikopter ratunkowy (foto: pixabay)

Warto także zwrócić uwagę na to, czy dane ubezpieczenie pokrywa koszty poszukiwawcze i koszty ratownictwa medycznego. Może to okazać się niezwykle ważne np. wtedy, kiedy samotny turysta zasłabnie na górskim szlaku.

W przypadku ryzykownych sportów należy również zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie pokryje roszczenia odszkodowawcze osób, którym wyrządziło się nieumyślną szkodę np. w czasie uprawiania sportu.

W przypadku posiadania sprzętu sportowego w swym bagażu należy rozważyć jego ubezpieczenie. W tym przypadku konieczna okazać się może lektura OWU, towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem ubezpieczyć sprzęt sportowy, np. wyłącznie po zawarciu dodatkowej klauzuli.

Podsumowanie

Hiszpania to raj dla ludzi lubiących aktywnie spędzać czas w urokliwych miejscach. Zajęcie dla siebie znajdą tam zarówno maniacy sportów wodnych, górskich, jak i ekstremalnych. Chcąc jednak zapewnić sobie bezpieczeństwo, w polisie turystycznej koniecznie należy zawrzeć informacje o tym, że będzie się uprawiać sporty podwyższonego ryzyka, lub ekstremalne.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

 1. TU Europa, https://tueuropa.pl/uploads/files/OWU/OWU%20Travel%20World_v1.pdf (data dostępu 2018-09-20)
4/5 - (2 votes)