Ubezpieczenie do Indii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Jeśli poszukujesz mieszanki zapierających dech w piersiach widoków, chcesz spróbować tysiąca smaków, zatracić się w kolorowych, ulicznych jarmarkach oraz oderwać się od nudnej codzienności – odwiedź Indie. Przez wielu nazywane krajem kontrastów, w którym piękno przeplata się z ubóstwem.

Indie – niegdyś perła w koronie Imperium Brytyjskiego – dziś kraj przyciągający turystów egzotyczną przyrodą, aromatyczną kuchnią oraz zabytkową architekturą. W tym artykule opiszemy, na co uważać odwiedzając tak egzotyczne miejsce i jakie ubezpieczenie do Indii wybrać?

Do załatwienia zanim wyjedziesz…

Słonie to forma transportu i atrakcja turystyczna (foto: pixabay)

Przed wyjazdem musisz załatwić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, złóż wniosek o wizę turystyczną. Indie są jednym z tych krajów, które wpuszczają na swoje terytorium jedynie podróżników legitymujących się odpowiednimi dokumentami. Co ciekawe, Indie nałożyły taki obowiązek na obywateli wszystkich państw świata, nie uważaj się więc za gorszego. Czas oczekiwania na wizę turystyczną wynosi od 3 do 4 tygodni, zatroszcz się o nią odpowiednio wcześnie.

Jeśli planujesz pobyt krótszy niż 60 dni, wygodną opcja jest tzw. e-visa. Wniosek wypełniasz, opłacasz oraz wysyłasz elektronicznie – poprzez stronę indianvisaonline.

Ubezpieczenie zagraniczne do Indii – ile to kosztuje i jak je wybrać?

Podróż do Azji to nie wczasy nad Bałtykiem albo wylegiwanie się na plażach greckich wysp. Kwoty ubezpieczenia dostosowane do podróżowania po Europie, mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia oraz odszkodowania w Azji. W poniższej tabelce zamieściliśmy rekomendowane kwoty sum ubezpieczenia dla poszczególnych elementów polisy turystycznej do Indii:

Koszty Leczenia 50 000 EUR
– transport medyczny (w tym do Polski) do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
 • ubezpieczenie bagażu – suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Odpowiednio wyższa w przypadku przewożenia drogich przedmiotów (sprzęt elektroniczny, biżuteria). Standardowo to 400 EUR
 • sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne – suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona z uwzględnieniem kosztów leczenia oraz akcji ratowniczych w Indiach. Minimalna kwota to 30 000 EUR
 • akty terroryzmu – Sprawdź czy są uwzględnione w KL lub nie znajdują się w wykluczeniach

Im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższa cena składki. Skonstruuj swoją polisę tak, by odpowiadała Twoim potrzebom. Jeśli celujesz w odpoczynek i zwiedzanie, śmiało zrezygnuj z ubezpieczenia sportów ekstremalnych.

Przed podpisaniem umowy, zwróć uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli dokument określający wszelkie szczegóły polisy. Ciebie powinna zainteresować przede wszystkim klauzula zawierająca wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku podróży do Indii upewnij się, czy ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje choroby tropikalne oraz, czy ubezpieczenie do Indii od ryzyka kradzieży bagażu dotyczy także kart płatniczych i gotówki.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Indii

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Na co uważać podróżując po Indiach?

To prawda, że Hindusi słyną z otwartości na turystów, a gościnności to ich drugie imię. Nie oznacza to jednak, że w Indiach nie spotkasz oszustów. Wręcz przeciwnie. Dla przewodników, taksówkarzy, rikszarzy i ulicznych sprzedawców, naiwny turysta z Europy to szansa na niezły zarobek. Wystrzegaj się ulicznych cinkciarzy proponujących wymianę gotówki po okazyjnej cenie. Rozsądnie oceniaj koszt proponowanych atrakcji – jeśli coś wyda Ci się podejrzanie drogie, porównaj ceny konkurencji.

Ulice Delhi (foto: pixabay)

Większą plagą niż oszustwa, są w Indiach kradzieże. Ze wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej, Indie radzą sobie z tym problemem najgorzej. Unikaj noszenia ze sobą większej ilości gotówki. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie jej na mniejsze kwoty i ukrycie w różnych miejscach. Jeśli podróżujecie w kilka osób, rozdzielcie pieniądze pomiędzy siebie.

Ubezpieczenie bagażu nie zawsze da Ci gwarancję zwrotu przez ubezpieczyciela skradzionych pieniędzy. Najczęściej Towarzystwa Ubezpieczeniowe (np. AXA w §28 ust. 3 pkt. 1. OWU1), wyłączają spod swojej odpowiedzialności kradzież środków płatniczych. Rozszerz zakres ochrony o ubezpieczenie kart płatniczych i gotówki przed kradzieżą, by odzyskać utracone pieniądze.

Nieprzyjazne dla turystów są także ulice. Według statystyk, na indyjskich drogach co godzinę ginie 17 osób2. Przyczyn należy szukać w mentalności kierowców, którzy ignorują przepisy drogowe i jeżdżą zgodnie z zasadą ‘większy ma pierwszeństwo’. Posiadając ubezpieczenie NNW, otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, poniesiony w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Szczepienia i higiena, czyli jak uchronić się przed chorobą w Indiach

Pomimo tego, że na półwyspie indyjskim nie ma obecnie zagrożenia epidemiami (aktualne komunikaty możesz śledzić na stronie Światowej Organizacji Zdrowia), ze względu na obcy naszemu, tropikalny klimat, warto pomyśleć przed wyjazdem o kilku szczepieniach.

MSZ dla podróżujących do Indii zaleca wykonanie szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, by na 6-8 tygodni przed podróżą skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych lub medycyny tropikalnej, by ustalić niezbędne szczepienia3.

Zgodnie ze słowami dr Pawła Grzesiowskiego z Centrum Medycyny Podróży przy Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń:

”Szacuje się, że od 20 do 50 % osób wracających z krajów tropikalnych, cierpi na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne nabyte w czasie podróży. Najczęściej są to biegunki, infekcje gorączkowe i wysypki skórne. Niektóre z nich są niegroźne i przemijające, ale inne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, więc żadnych tego typu objawów nie można lekceważyć”4.

Najpowszechniejszymi schorzeniami są biegunki, na które nie ma szczepień, ale których można uniknąć stosując się do kilku zasad. Po pierwsze, nie jedz niczego surowego, przede wszystkim nieobranych ze skóry warzyw i owoców. Po drugie, pij tylko butelkowane napoje albo przegotowana wodę. Używaj jej także do mycia zębów. Unikaj lodu w kostkach dodawanego do napojów. Po trzecie, zwróć szczególna uwagę na higienę rąk. Pamiętaj, by umyć je lub chociaż przetrzeć nawilżonymi chusteczkami przed każdym posiłkiem.

Próbując lokalnych przysmaków, zachowaj umiar. Bakterie, które nie szkodzą miejscowym, mogą okazać się problemem dla Twojego żołądka. Aby uchronić się przed lekkimi dolegliwościami żołądkowymi, warto przyjmować codziennie preparaty probiotyczne.

W razie zarażenia się jedną z egzotycznych chorób, konieczna będzie hospitalizacja. Dlatego podróżując do strefy zwrotnikowej, obowiązkowo należy wyposażyć się w ubezpieczenie chorób tropikalnych jako rozszerzenie do ubezpieczenia do Indii. Przejrzyj Ogólne Warunki Ubezpieczenia swojej polisy turystycznej. Jeśli nie obejmuje kosztów leczenia chorób tropikalnych, koniecznie rozszerz ją o ten element.

Aktywny wypoczynek (nurkowanie, trekking, a może safari w dżungli?) to też specjalna polisa

Jeśli znudziło Cię podziwianie buddyjskich świątyń ukrytych w dżungli, widziałeś już Tadź Mahal i jesteś zmęczony zatłoczonym Delhi, zaczerpnij odrobiny relaksu. Ale kto powiedział, że musi być to nudne leżenie na plaży? Indie oferują znacznie więcej dla fanów aktywnego wypoczynku.

Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania, koniecznie odwiedź archipelag Andamany. Tutejsza podwodna fauna i flora dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń estetycznych. Dzięki optymalnej temperaturze wody oraz dobrej widoczności, Andamany stanowią alternatywę dla popularniejszych punktów nurkowania w Tajlandii. Wydaje się jednak, że to na indyjskim archipelagu masz większą szansę spotkać ławice tuńczyków, rekiny rafowe, meduzy i płaszczki, węże morskie oraz ośmiornice. Jak dobrać w Indiach ubezpieczenie zgodnie z planowaną aktywnością, piszę niżej.

Kanczendzonga – widok z Gangtok (foto: wikipedia)

Jeśli jednak od wody wolisz suchy ląd, spróbuj trekkingu. W tym celu najlepiej jest polecieć do północnowschodniej części Indii – stanu Sikkim, który słynie z trzeciego na świecie (pod względem wysokości) szczytu – Kanczendzongi. Trekking to zdecydowanie najlepszy sposób na eksplorację zapierających dech w piersiach okoliczności indyjskiej przyrody, która na tej wysokości różni się od tego co mogłeś zaobserwować w centralnej albo południowej części kraju. Zamiast egzotycznymi palmami, Sikkim zachwyci Cię subtropikalnymi lasami, wypełnionymi rododendronami, magnoliami oraz storczykami. Będziesz mógł odetchnąć podczas spacerów malowniczymi tarasami pól uprawnych oraz podziwiać ośnieżone szczyty Himalajów.

Alternatywą dla trekkingu w Sikkim, jest safari w dżungli Karnataki. Na terenie tego położonego na południu kraju stanu, mieści się aż 5 parków narodowych oraz 21 sanktuariów dzikich zwierząt. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć tygrysy oraz słonie w ich naturalnym środowisku. Karnataki oferuje oczywiście znacznie więcej. Jest domem dla ponad 400 gatunków ptaków, 73 gatunków gadów oraz 3500 gatunków roślin, z czego aż 1500 występuje tylko tutaj.

Aktywny wypoczynek zwiększa kilkukrotnie ryzyko wypadku, a ubezpieczenie NNW zazwyczaj nie obejmuje urazów powstałych w wyniku wykonywania aktywności uznanej za sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny. Jeśli i Twój ubezpieczyciel wyłączył swoją odpowiedzialność w tym zakresie, a marzy Ci się nurkowanie w Andamanach lub trekking w Himalajach, pomyśl nad rozszerzeniem zakresu polisy.

Cena ubezpieczenia do Indii będzie inna dla sportów wysokiego ryzyka i inna dla sportów ekstremalnych. Kompletna lista pogrupowanych aktywności powinna znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przykładowo w ubezpieczeniu AXA Assistance, safari oraz trekking poniżej 3 000 m n.p.m. ubezpieczyciel uznał za sporty podwyższonego ryzyka. Natomiast nurkowanie z aparatem tlenowym oraz trekking powyżej 3 000 m n.p.m., jako sport ekstremalny5.

Ubezpieczenie turystyczne do Indii – podsumowanie

Polisa turystyczna powinna chronić Cię przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami, a w konsekwencji, pozwolić na spokojny wypoczynek pozbawiony stresu i zmartwień. Ubezpieczenie powinno spełniać Twoje oczekiwania, być dopasowane do miejsca docelowego podróży oraz Twoich planów.

  Standardowe polisy oferowane przez TU, wyposażone są zazwyczaj w trzy elementy:
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia
 • Ubezpieczenie OC
 • Ubezpieczenie NNW/Ubezpieczenie bagażu
Wydaje się, że jest to podstawowy pakiet, bez którego nie powinno się wyjeżdżać za granicę. Jest on jednak niewystarczający na podróż do Azji.

Udając się do Indii rozszerz zakres ochrony Twojej polisy o ubezpieczenie chorób tropikalnych, a także kart płatniczych oraz gotówki. Resztę elementów dobierz według własnego uznania. Pamiętaj, że żadne ubezpieczenie nie ochroni Cię tak dobrze, jak zdrowy rozsądek.

Kup ubezpieczenie do Indii

Przypisy

 1. Ogólne Warunki Ubezpieczeń Turystycznych Obieżyświat, https://axa.pl/files/public/uploads/OWU_Turystyczne_2017_03_22.pdf (data dostępu 2018-08-16)
 2. Road accidents in India, 2016: 17 deaths on roads every hour, Chennai and Delhi most dangerous, https://indianexpress.com/article/india/road-accidents-in-india-2016-17-deaths-on-roads-every-hour-chennai-and-delhi-most-dangerous-4837832/ (data dostępu 2018-08-16)
 3. Główny Inspektorat Sanitarny – Zalecane szczepienia dla podróżujących, https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje/ (data dostępu 2018-08-16)
 4. PAP – Choroby z tropików, na większość nie ma szczepionki, https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/choroby-w-tropikach-na-wiekszosc-nie-ma-szczepionki (data dostępu 2018-08-16)
 5. AXA – Kategorie sportów AXA Assistance, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-08-16)