Himalaje to piękno i ryzyko. Jakie ubezpieczenie na trekking w Indiach wybrać?

 1. FUKO
 2. Ubezpieczenia
 3. Turystyczne
 4. Indie
 5. Ubezpieczenie na trekking w Indiach

Jeśli Indie do tej pory kojarzyły Ci się z zatłoczonymi metropoliami, w których obok bogato zdobionych willi i świątyń, rozciągają się kilometry slumsów, powinieneś odwiedzić północno-wschodnią część kraju.

Północne obszary kraju, położone kilka tysięcy metrów nad poziomem morza, pozwolą odkryć Ci drugie oblicze Indii. Zaskakują podzwrotnikowym klimatem oraz subtropikalną przyrodą, która przyjmuje surowe oraz dzikie oblicze, wraz ze zmianą wysokości położenia. Klimat kształtują tutaj Himalaje. W tym artykule zastanowimy się jak dobrać ubezpieczenie na trekking w Indiach.

Trekking – sport wysokiego ryzyka czy ekstremalny?

Trekking należy do tych aktywności fizycznych, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Najlżejsze z nich skończą się na zwichnięciu kończyn albo skręceniu kostki. Najpoważniejsze – na urazach głowy, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmierci.

Obowiązkiem każdego miłośnika trekkingu, powinien być zakup odpowiedniego ubezpieczenia. No właśnie, odpowiedniego czyli jakiego?

Kanczendzonga od strony Indyjskiej (foto: wikipedia)

  Towarzystwa Ubezpieczeniowe zgodnie uznają trekking jako sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny. Kryterium wyróżniającym jest w tym przypadku wysokość nad poziomem morza:
 • Trekking w miejscu położonym poniżej 3 000 m n.p.m. – sport wysokiego ryzyka
 • Trekking w miejscu położonym powyżej 3 000 m n.p.m. – sport ekstremalny
 • Trekking w miejscu położonym powyżej 5 000 m n.p.m. – nie podlega ubezpieczeniu
To tylko przykładowe dane pochodzące z oferty ubezpieczyciela AXA1. TU powinny publikować podobne informacje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kup ubezpieczenie do Indii

Ubezpieczenie aktywności fizycznej w praktyce polega na rozszerzeniu zakresu ubezpieczenia kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Dobierając sumę ubezpieczenia, uwzględnij koszty leczenia w Indiach. Doba w indyjskim szpitalu kosztuje od 30 do 120 dolarów2. Do tego powinieneś doliczyć także koszty akcji ratunkowej oraz transportu medycznego, w tym także transportu powrotnego do Polski. Zalecana kwota sumy ubezpieczenie nie powinna być niższa niż 50 000 EUR. Więcej o samym ubezpieczeniu do Indii dowiesz się z tego obszernego wpisu.

Sikkim i Uttarakhand – trekking wśród pól herbaty i rododendronów

Zabudowania w prowincji Sikkim (foto: wikipedia)

Sikkim – druga najmniejsza prowincja Indii przyciąga jak magnes miłośników górskich wspinaczek. Subtropikalne lasy wypełnione magnoliami, paprociami i storczykami, zachwycają o każdej porze roku. Szczególnie magicznie jest tutaj wiosną, pomiędzy marcem i majem. Lasy zabarwiają się wówczas różowymi kwiatami rododendronów.

Bazą wypadową dla wszelkich wycieczek trekkingowych zazwyczaj jest Darjeeling. To tutaj podróżowali bohaterowie filmu Wesa Andersona. Ta malownicza, zielona kraina słynie z wytwarzania popularnej herbaty. Ze względu na bliskie położenie przy Nepalu oraz Tybecie, Darjjelling przesiąknięte jest buddyjskim klimatem i kulturą. Orient przenika się jednak z europejską architekturą. Miasto w XIX wieku stanowiło kurort wypoczynkowy dla Brytyjczyków, uciekających tu przed monsunowymi upałami.

Kolej przez plantacje herbaty w Darjeeling (foto: wikipedia)

Wraz z przesuwaniem się na wyżej położone rejony, zmienia się krajobraz. Przyroda staje się bardziej surowa, pojawiają się zapierające dech w piersiach formacje skalne oraz krystalicznie czyste jeziora polodowcowe. Miejscowi wierzą, że najbardziej znane z nich – jezioro Tsomogo – posiada właściwości uzdrawiające. Co roku odbywa się tutaj hinduskie święto Raksza Bandhan3, skupione wokół położonej na brzegu jeziora świątyni Śiwy.

Sposobem na podziwianie himalajskich krajobrazów oraz poznanie spokojnego życia mieszkańców tutejszych wiosek, jest podróż do źródeł Gangesu. Święta rzeka Hindusów rozpoczyna swój bieg w paśmie górskim Garhwal, położonym w indyjskiej prowincji Uttarkhand. Miejsce to oferuje turystom niezapomniane widoki ośnieżonych szczytów Himalajów, górskich wiosek, buddyjskich świątyń oraz dzikich, dębowych i cedrowych lasów.

Prawdziwą zaletą podróży do krainy Garhwalu, jest oderwanie się od zgiełku codzienności. Bliskość surowej przyrody oraz monumentalnych gór, pozwala się wyciszyć i zapomnieć o problemach – ale tylko z odpowiednio dobranym ubezpieczeniem na trekking w Indiach.

Przypisy

 1. Kategorie sportów AXA Assistance, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-10-01)
 2. MSZ – Polak za granicą – Indie, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Indii,IND.html (data dostępu 2018-10-01)
 3. Raksza Bandhan – miłość, wierność i ochrona, http://www.indieszerokopojete.pl/raksza-bandhan-milosc-wiernosc-i-ochrona/ (data dostępu 2018-10-01)
5/5 - (1 vote)