Ubezpieczenie do Indonezji

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Położona między Oceanem Indyjski i Spokojnym Indonezja to kulturowy tygiel, stworzony przez 240 milionów obywateli, należących do 250 grup etnicznych i posługujących się 600 dialektami. Ma to swoje uroki ale generuje również turystyczne problemy.

Indonezja co roku przyciąga tysiące turystów, obietnicą ucieczki od świata na dziewicze plaże niemal bezludnych wysp, a także aktywnego spędzenia urlopu wśród wielobarwnej rafy koralowej i malowniczych krajobrazów wulkanicznych kraterów oraz pól ryżowych. Z drugiej strony, Indonezja to kraj groźnych chorób tropikalnych oraz katastrof naturalnych. Podpowiadamy jakie ubezpieczenie do Indonezji wybrać.

Jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd do Indonezji?

Niezbędnym elementem każdej polisy turystycznej, jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC) i to na te dwa składniki powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Największym atutem Indonezji jest jej przyroda, która oferuje turystom możliwość aktywnego wypoczynku. Planując nurkowanie, snorkeling, surfowanie albo trekking, ubezpiecz się od wypadków podczas wykonywania sportów wysokiego ryzyka albo sportów ekstremalnych.

Indonezja jest krajem tropikalnym. Dlatego, podobnie jak inne państwa regionu, narażona jest na występowanie licznych chorób tropikalnych oraz gwałtownych zjawisk pogodowych. Z tego powodu polisa turystyczna powinna obejmować także ochronę w przypadku wystąpienia chorób tropikalnych oraz katastrof naturalnych.

Poniżej prezentujemy rekomendowane składniki ubezpieczenia do Indonezji wraz z kwotami sum ubezpieczenia (SU):

Koszty Leczenia 30 000 – 50 000 EUR
– z rozszeżeniem chorób tropikalnych
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
  • utraty bagażu – ok. 400 EUR, kwota powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy
  • katastrof naturalnych – 2 000 EUR
  • aktów terroru – 2 000 EUR
  • pomocy prawnej – w przypadku konfliktu z lokalnym prawem

OWU – kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania?

Zanim wykupisz ubezpieczenie na wyjazd do Indonezji, koniecznie przeczytaj tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). W tym dokumencie, który ubezpieczyciel jest zobowiązany udostępnić Ci do przeczytania przed podpisaniem umowy, znajdują się wszelkie postanowienia dotyczące wybranej polisy.

Piękne widoki Indonezyjskie (foto: pixabay)

Cytując Art. 812 ust. 1. Kodeksu Cywilnego:

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.

Dla Ciebie szczególnie ważna jest tzw. klauzula wyłączająca odpowiedzialność ubezpieczyciela. W praktyce jest to lista sytuacji, w razie zajścia których, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do udzielenia Ci pomocy lub wypłaty odszkodowania.

Najczęściej ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność poprzez ograniczenie obszaru działania ubezpieczenia (np. ubezpieczenie aktu terroru nie obejmuje takich państw jak Afganistan, Somalia czy Irak), wyliczenie konkretnych uszczerbków na zdrowiu objętych zapłatą odszkodowania (np. w ubezpieczeniach następstw nieszczęśliwych wypadków), a także poprzez uwzględnienie stopnia winy ubezpieczyciela (np. ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za skradziony bagaż, jeśli do kradzieży przyczyniła się nieostrożność ubezpieczonego).

Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz odpowiedzialności cywilnej – dlaczego nie warto ruszać bez nich w podróż?

Niemal każda z dostępnych na rynku polis turystycznych, posiada jednocześnie dwa elementy: ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC). Dlaczego są takie ważne?

Ubezpieczenie KL pokrywa koszty konsultacji lekarskich, hospitalizacji, zabiegów i operacji, zakupu leków i opatrunków oraz transportu medycznego, w tym transportu do kraju. Dokładny zakres ubezpieczenia TU ustalają w OWU.

Drogi zabieg medyczny (foto: pixabay)

Służba zdrowia w Indonezji, zarówno prywatna jak i publiczna, jest płatna. Natomiast ceny wahają się w zależności od prestiżu placówki i stopnia wyszkolenia specjalistów. Za dobę spędzoną w publicznym szpitalu możesz zapłacić 15 dolarów, a w prywatnej klinice nawet 2501. A do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty zabiegów i leków.

Z drugiej strony, jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia. Z tego powodu, w razie konieczności hospitalizacji, warto rozważyć leczenie w placówkach w Singapurze.

Sumy ubezpieczenia KL rozpoczynają się już od 30 000 EUR. Mając na uwadze słabą jakość usług w publicznych placówkach oraz ceny w prywatnych klinikach, a także ryzyko konieczności transportu medycznego do kraju, warto zwiększyć tę kwotę do przynajmniej 50 000 EUR.

Ze względu na duże zagrożenie chorobami tropikalnymi, wybierz polisę, która obejmuje leczenie takich schorzeń. Jeśli ubezpieczyciel wyłącza w tym przypadku swoją odpowiedzialność, zadbaj o rozszerzenie polisy. W Indonezji zagraża Ci przede wszystkim denga, roznoszona przez komary oraz malaria. Powszechne wśród turystów są także zatrucia pokarmowe oraz biegunki, do których występowania przyczynia się mało higieniczny standard życia Indonezyjczyków, a także brudna woda w kranach.

Natomiast ubezpieczenie OC, zabezpiecza Twoje finanse przed koniecznością zapłaty odszkodowania za nieumyślnie wyrządzoną komuś szkodę lub krzywdę. W razie zajścia takiej sytuacji, odpowiedzialność leży po stronie ubezpieczyciela. Zalecana minimalna kwota ubezpieczenia OC wynosi 50 000 EUR.

Ryzyko nieumyślnego spowodowania szkody towarzyszy każdemu wyjazdowi – Indonezja nie stanowi wyjątku. Tym bardziej, jeśli planujesz aktywny wypoczynek może zdarzyć się, że przypadkiem zniszczysz komuś sprzęt do nurkowania warty kilka tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC obejmie także zniszczenia w hotelu, których sprawcami są Twoje dzieci.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Indonezji

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Aktywny wypoczynek – sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne

Indonezja jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. System porozsiewanych pomiędzy dwoma ocenami wysp i wysepek, stworzył świetne warunki do nurkowania, snorkelingu i surfowania. Indonezja przyciąga także miłośników trekkingu. Na trekking najlepiej udać się na Sumatrę. Położony na tej popularnej wyspie park narodowy Gunung Leuser, stanowi dom dla 5000 orangutanów, 3000 słoni, 60 tygrysów sumatrzańskich oraz 40 nosorożców. Wszystko to ukryte jest wśród zapierających dech w piersiach krajobrazach lasu deszczowego.

Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania, koniecznie odwiedź Komodo. Ten park narodowy słynie nie tylko ze sławnych waranów, ale także dogodnych warunków do nurkowania oraz snorkelowania. Okoliczne morskie baseny tętnią kolorowym, podwodnym życiem. Spotkasz tutaj zarówno zachwycające, wielobarwne koralowce, jak i wiele gatunków morskich zwierząt: manty, żółwie, delfiny, rekiny, a nawet wieloryby.

Tropikalny widok (foto: pixabay)

Dla surferów godna polecenia jest plaża Lakey na wyspie Sumbawa, która przyciąga nie tylko amatorów wodnego sportu, ale także zawodowców.

Dla turystów planujących aktywny wypoczynek, obowiązkowe powinno być wykupienie ubezpieczenia do Indonezji wyposażonego w uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. W praktyce stanowi ono rozszerzenie ubezpieczenia KL o leczenie kontuzji, nabytych podczas uprawiania sportu oraz koszty akcji ratunkowych.

O włączeniu lub wyłączeniu danej aktywności z grupy sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych każdorazowo decyduje ubezpieczyciel.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA za sporty wysokiego ryzyka uważa trekking na obszarze poniżej 3 000 m n.p.m., nurkowanie na głębokości do 10 m oraz surfing2. Dla TU Allianz sportem wysokiego ryzyka będzie nurkowanie do 30 m, trekking w dżungli będzie już sportem wysokiego ryzyka, a surfing zwykłym sportem. TU różnicują także amatorskie uprawianie sportów od zawodowego3.

Trzęsąca się ziemia i gwałtowne powodzie – ubezpieczenie katastrof naturalnych i następstw nieszczęśliwych wypadków

Trzęsienie ziemi z lipca 2018 r., które dotknęło mieszkańców wyspy Lombok, przypomniało jak aktywnym sejsmicznie terytorium jest Indonezja. Siłę wstrząsów określono na 6,4 w skali Richtera, naliczono około 80 wstrząsów wtórnych. Śmierć poniosło 14 osób, w tym turystka z Malezji, która w momencie zdarzenia uprawiała trekking na kraterze wulkanu Rinjani4.

Trzęsienia ziemi to nie jedyne naturalne zagrożenie. W 2016 r., na Jawie 50 osób poniosło śmierć w wyniku gwałtownych powodzi i osunięć ziemi, wywołanych przez intensywne opady deszczu5.

Katastrofy naturalne stanowią poważne zagrożenie zarówno dla mieszkańców Indonezji, jak i przebywających tam turystów. Podczas gdy tragiczne skutki powodzi i osuwisk ziemi dotykają głównie biednych mieszkańców, zamieszkujących wioski górskie, trzęsienie ziemi może przydarzyć się wszędzie- także w luksusowym kurorcie albo w czasie zorganizowanej wycieczki.

Sposobem na ograniczenie negatywnych, pod względem finansowym, skutków katastrof naturalnych jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Nakłada ono na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania za doznany przez ubezpieczonego uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW obejmuje także przypadki śmierci ubezpieczonego.

Kwota odszkodowania stanowi procent sumy ubezpieczenia. TU zazwyczaj zamieszczają w OWU tabelkę z przyporządkowanymi dla każdego uszczerbku na zdrowiu wartościami procentowymi. W przypadku śmierci ubezpieczonego wypłacana jest zazwyczaj cała kwota sumy ubezpieczenia. Zalecana minimalna kwota sumy ubezpieczenia wynosi 5 000 EUR.

Zła pogoda może także skutecznie pokrzyżować Twoje wakacyjne plany. Jeśli z powodu aktywności wulkanu lub ulewnych deszczy, odwołali Twój lot – posiadając ubezpieczenie katastrof naturalnych możesz domagać się pomocy ubezpieczyciela.

TU powinien zaoferować Ci zwrot kosztów zakupionego biletu, alternatywny środek transportu albo pokrycie kosztów zakwaterowania w miejscu, w którym utknąłeś. Racjonalna suma ubezpieczenia katastrof naturalnych powinna oscylować w granicach 2 000 – 4 000 EUR.

Podsumowanie

Planując podróż do Indonezji, nie licząc standardowych niebezpieczeństw towarzyszących każdemu wyjazdowi, należy mieć na uwadze gwałtowną pogodę, choroby tropikalne oraz ryzyko nabawienia się kontuzji podczas uprawiania sportów.

    Z tego powodu, dobre ubezpieczenie do Indonezji powinno obejmować ochronę:
  • kosztów leczenia (KL), rozszerzone o koszty leczenia chorób tropikalnych – minimalna SU 50 000 EUR
  • odpowiedzialności cywilnej (OC) – minimalna SU 50 000 EUR
  • sportów ekstremalnych/sportów wysokiego ryzyka – minimalna SU 50 000 EUR
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – minimalna SU 5 000 EUR
  • katastrof naturalnych – minimalna SU 2 000 EUR.

Dodatkowo, warto ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami utraty bagażu, ubezpieczając go na odpowiednią kwotę – suma ubezpieczenia powinna być dostosowana do wartości przewożonych rzeczy.

Ze względu na utrzymujące się w regionie zagrożenie ze strony terrorystów, rozsądnie jest także ubezpieczyć się na wyjazd do Indonezji od skutków aktów terroru, na kwotę przynajmniej 2 000 EUR.

Przypisy

  1. MSZ – Polak za granicą – Indonezja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Indonezji,IDN.html (data dostępu 2018-09-14)
  2. AXA Assistance kategorie sportów, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-09-14)
  3. Ubezpieczenie turystyczne Globtroter Direct, https://www.turystyka.allianzdirect.pl/amatorskie_uprawiania_sportow_ekstremalnych (data dostępu 2018-09-14)
  4. TVNMeteo – Nagle wszystko się zawaliło. Trzęsienie ziemi w Indonezji, https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/nagle-wszystko-sie-zawalilo-trzesienie-ziemi-w-indonezji,267715,1,0.html (data dostępu 2018-09-14)
  5. Indonezja: 50 ofiar powodzi i osunięć ziemi, https://www.koniec-swiata.org/indonezja-50-ofiar-powodzi-osuniec-ziemi/ (data dostępu 2018-09-14)