Czy na Bali jest bezpiecznie i jakie ubezpieczenie na wyjazd kupić?

Bali to Indonezja w pigułce. Znajdziesz tutaj zarówno luksusowe kurorty graniczące z rajskimi plażami, a także dziką stronę wyspy: gęste lasy deszczowe, malownicze tarasy pól ryżowych, a także jeziora ukryte wśród pasm górskich. Jakie ubezpieczenie na Bali wybrać, by cieszyć się spokojnym wypoczynkiem na tej rajskiej wyspie?

Polisa turystyczna powinna być dostosowana do potencjalnych zagrożeń. Poniżej w tabeli znajdziesz optymalne wg nas stawki ubezpieczenia na wyjazd na Bali z niezbędnymi dodatkami.

Koszty Leczenia 30 000 – 50 000 EUR
– z rozszeżeniem chorób tropikalnych
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
  • utraty bagażu – kwota powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy
  • katastrof naturalnych – 2 000 EUR

Kup Online ubezpieczenie na Bali

Indonezyjska wyspa to Mekka dla miłośników surfowania, nurkowania i snorkelingu. Jeśli chcesz spróbować tych aktywności, wyposaż swoją polisę turystyczną w dodatkowe ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych.

Jeżeli Bali jest dla Ciebie tylko przystankiem podczas podróży, być może zainteresuje się artykuł, który w szeroki sposób traktuje o wyborze dobrego ubezpieczenia do Indonezji.

Jak ustrzec się przed dengą – ubezpieczenie kosztów leczenia chorób tropikalnych

O tym dlaczego warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia, wybierając się w daleką podróż, nie muszę nikogo przekonywać. Rejon Azji Południowo-Wschodniej stanowi jednak obszar występowania nieznanych Europejczykom chorób tropikalnych. Z tego powodu standardowe ubezpieczenie kosztów leczenia może nie wystarczyć.

Komar (foto: pixabay)

Na Bali szczególnie niebezpieczne są choroby roznoszone przez komary, gdyż najtrudniej się przed nimi ustrzec. A jest się czego bać. Komary odpowiedzialne są m.in. za roznoszenie tzw. dengi – krwotocznej gorączki, która objawia się ostrym stanem gorączkowym, plamistą wysypką obejmująca całe ciało, bólami głowy, wymiotami oraz powiększonymi węzłami chłonnymi1.

Ubezpieczenie kosztów leczenie chorób tropikalnych, nakłada na ubezpieczyciela obowiązek pomocy w razie zachorowania. Suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 50 000 EUR. Trzeba pamiętać, że złapanie wirusa może skończyć się na kosztownym transporcie medycznym z powrotem do Polski.

Poza tym, powinieneś uważać na spożywane jedzenie, zwłaszcza jeśli posilasz się poza hotelem. Indonezja nie należy do najbardziej higienicznych krajów świata, co może odbić się na problemach żołądkowych turystów. Pamiętaj, by unikać surowych potraw oraz niebutelkowanych napojów – dotyczy to także wody z kranu, która jest niezdatna do spożycia.

Surfing i nurkowanie na Bali – sporty wysokiego ryzyka czy ekstremalne?

Perła wśród indonezyjskich wysp jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie przygody z surfingiem. Ciepła woda, piaszczyste dno oceanu oraz wysokie fale tworzą znakomite warunki dla miłośników wodnego sportu. Co lepsze, na Bali odnajdą się zarówno amatorzy, jak i doświadczeni surferzy. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z surfingiem, udaj się do Kuta Beach – nadmorskiej miejscowości, gdzie początkujący surferzy stawiają swoje pierwsze kroki. Gdy opanujesz podstawy, zamień Kuta Beach na położone na północy Eko i Brawa Beach.

Surfer z Brawa Beach (foto: pixabay)

Najchętniej odwiedzanym przez turystów obszarem do nurkowania jest, położony na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, Tulamben. Miejsce to przyciąga chętnych na podwodną eksploracje, świetnymi warunkami do nurkowania, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Temperatura wody przez cały rok utrzymuje się w okolicach 27°C, a widoczność sięga 30 metrów.

Krajobraz tej części wybrzeża ukształtował położony 15 km na zachód, czynny wulkan Gunung Agung. Wyrzucany z krateru popiół sprawił, że piasek na tamtejszych plażach jest czarny. Na jego tle podmorska fauna i flora niemal świeci jasnymi kolorami.

W wodach Tulambenu możesz podziwiać wielobarwne koralowce, a także ławice podwodnych stworzeń: fizylierów, ryb jednorożców, ryb motylkowych, skrzydlic, a także ryb Mola Mola. Największą atrakcją Tulambenu jest jednak, zatopiony podczas II wojny światowej, wrak amerykańskiego USAT Liberty, który porastają olbrzymie morskie gąbki.

Jeśli ten krótki opis przekonał Cię do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem, pomyśl teraz o ubezpieczeniu na Bali. W przypadku nurkowania należy rozpatrzyć dwa jego rodzaje – sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą określać własne kryteria różnicowania, co uznać za sport ekstremalny, a co tylko za sporty wysokiego ryzyka. Takie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które sprzedawca polisy ma obowiązek, zgodnie z art. 812 ust. 1. Kodeksu Cywilnego przedstawić przed zakupem.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.

W przypadku nurkowania zazwyczaj jest to głębokość zejścia pod wodę. Przykładowo – w przypadku TU AXA, sportem wysokie ryzyka będzie nurkowanie do głębokości 10 m. Zejście niżej będzie uznane za sport ekstremalny2. Z kolei TU Allianz przesuwa tę granicę do głębokości 30 m3. Jeśli chodzi o surfing, AXA uznaje go za sport wysokiego ryzyka4, natomiast Allianz nie wymienia go ani wśród sportów ekstremalnych, ani wśród sportów wysokiego ryzyka5.

Różnice w klasyfikacji aktywności sportowych dowodzą, że przed zakupem polisy koniecznie należy zapoznać się z jej Ogólnymi Warunkami. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na Bali, rozszerzona o leczenie kontuzji nabytych w wyniku nurkowania, nie powinna być niższa niż 50 000 EUR.

Wyłączenie odpowiedzialności – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Palac Na Wodzie (foto: materiały własne)

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zagranicznego, bardzo ważne jest, byś dokładnie zapoznał się z jego ogólnymi warunkami – w szczególności z klauzulą zawierającą wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Bali – zwłaszcza w ostatnich latach – zyskała na popularności jako egzotyczny kurort, będący celem młodych turystów poszukujących szampańskiej (i często nieodpowiedzialnej) zabawy. Musisz pamiętać, że żaden ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy szkód, spowodowanych pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dotyczy to także uszczerbków na zdrowiu. Niektóre TU oferują rozszerzenie polisy o tzw. klauzulę alkoholową, która zwalnia te zapisy.

Czas na Bali możesz spędzić wylegując się na jednej z niesamowitych plaż. Możesz także zanurzyć się pod powierzchnię wody i odkryć bogactwo podwodnej fauny i flory. Indonezyjska perła to jednak znacznie więcej – pałace, kolorowe świątynie, dzika przyroda, kolonijna architektura, malownicze krajobrazy. Wystarczy tylko wsiąść w samolot i zabezpieczyć się odpowiednim ubezpieczeniem na wyjazd na Bali.

Przypisy

  1. Denga, http://www.medycynatropikalna.pl/chorobazakazna/3/denga (data dostępu 2018-10-05)
  2. AXA Assistance kategorie sportów, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-10-05)
  3. Ubezpieczenie turystyczne Globtroter Direct, https://www.turystyka.allianzdirect.pl/amatorskie_uprawiania_sportow_ekstremalnych (data dostępu 2018-10-05)
  4. AXA Assistance kategorie sportów, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-10-05)
  5. Ubezpieczenie turystyczne Globtroter Direct, https://www.turystyka.allianzdirect.pl/amatorskie_uprawiania_sportow_ekstremalnych (data dostępu 2018-10-05)
4.1/5 - (10 votes)