Ubezpieczenie od ryzyka wystąpienia terroryzmu w Izraelu

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Izrael
  5. Ubezpieczenie od wystąpienia terroryzmu w Izraelu

Izrael stanowi atrakcyjny kierunek turystyczny i nie bez przyczyny. Bo co może być bardziej fascynujące, niż przenikanie się trzech zupełnie różnych kultur?

Położone na Półwyspie Synaj państwo, odkrywa przed przyjezdnymi bogactwo licznych zabytków, świetnie zachowanych ruin, formacji naturalnych, ale przede wszystkim miejsc sakralnych, ważnych dla wyznawców trzech wielkich religii: Chrześcijaństwa, Islamu i Judaizmu. Burzliwa historia tych terenów powoduje że warto przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie od ryzyka wystąpienia aktów terroru w Izraelu.

Jak bronić się przed atakami terrorystycznymi?

Jeśli wybierasz się do Izraela, musisz być świadomy panującej tam niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Izrael nieprzerwanie od lat 50. utrzymuje napięte relacje z zamieszkującymi te tereny Palestyńczykami. Eskalacja konfliktu poszła tak daleko, że obecnie, regularnie co kilka lat, dochodzi do krótkotrwałego zaognienia sytuacji.

Nie bez powodu porządku w Jerozolimie strzegą uzbrojeni po zęby funkcjonariusze (foto: pixabay)

Ostatnie z nich miało miejsce w listopadzie 2018 r., gdy na terytorium Izraela spadło około 300 pocisków moździerzowych, wystrzelonych z terytorium Strefy Gazy. W odpowiedzi, izraelska armia ostrzelała pozycje palestyńskie1.

Do aktów agresji dochodzi jednak także na ulicach miast. W marcu 2017 r., trzech terrorystów raniło i zabiło dwóch izraelskich policjantów na ulicach Jerozolimy2. Natomiast w styczniu tego samego roku, zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum ludzi, uśmiercając 4 osoby, a 15 ciężko raniąc3.

Na coraz śmielsze działania terrorystów na całym świecie, reagują Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które wprowadzają do swoich ofert nowe produkty. Wśród nich coraz częściej pojawia się tzw. klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru.

Na jej podstawie, możesz domagać się pokrycia kosztów konsultacji lekarskiej, hospitalizacji oraz transportu medycznego (a w skrajnych wypadkach także transportu zwłok do kraju), w razie szkody w wyniku działań wojennych lub ataku terrorystycznego.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe pozostają zgodne co do granicy swojej odpowiedzialności, jak i jej okresu. W niemal wszystkich ofertach, suma ubezpieczenia wynosi 2 000 Euro, a czas trwania ubezpieczenia 7 dni, liczonych od momentu wystąpienia zdarzenia.

NNW – jak uchronić się przed kontuzją?

Podróżowanie ma to do siebie, że zazwyczaj trudno jest uniknąć drobnych lub bardziej dotkliwych kontuzji. Zwiedzanie licznych zabytków, zwłaszcza położonych w niedostępnym terenie, może skończyć się skręceniem kostki, wybitym barkiem, a w skrajnych przypadkach także złamaniami kończyn, a nawet wstrząśnieniem mózgu. Szerzej o tym, jakie ubezpieczenie do Izraela wybrać piszemy w osobnym artykule.

Nowoczesna hospitalizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe (foto: pixabay)

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, służba zdrowia w Izraelu to bardzo kosztowna instytucja. Za dobę hospitalizacji możesz zapłacić nawet 1000 amerykańskich dolarów4. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, pozwoli Ci choć w części zminimalizować te koszty.

Nakłada na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty odszkodowania, w razie zaistnienia po Twojej stronie uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak wszystkich urazów, a jedynie te wymienione w tabeli, dołączonej do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Tabela, do konkretnego uszczerbku na zdrowiu, przyporządkowuje pewną wartość, która określa procentową część sumy ubezpieczenia. Ta suma to odszkodowanie, jakie przysługuje ubezpieczonemu w razie wystąpienia konkretnego urazu.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków nie uchroni Cię jednak przed poniesieniem wydatków na leczenie. Dlatego razem z nim, powinno iść w parze ubezpieczenie kosztów leczenia. Zalecana przez nas suma ubezpieczenia NNW wynosi 5 000 Euro.

Podsumowanie

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oferuje wypłatę odszkodowania, w razie wystąpienia konkretnych uszczerbków na zdrowiu. W Izraelu to jednak może nie wystarczyć. Jeśli wybierasz się do tego pięknego, ale i niebezpiecznego państwa, pomyśl o rozszerzeniu zakresu ochrony o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru w Izraelu.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. Polska Times – Ambasada Palestyny apeluje do polskich władz o łagodzenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego,https://polskatimes.pl/ambasada-palestyny-apeluje-do-polskich-wladz-o-lagodzenie-konfliktu-izraelskopalestynskiego/ar/13661958 (data dostępu 2019-02-11)
  2. Wolnosc24 – Zamach w Jerozolimie: nie żyje 2 policjantów i 3 terrorystów,https://wolnosc24.pl/2017/07/14/zamach-w-jerozolimie-nie-zyje-dwoch-policjantow-i-trzech-terrorystow-brutalne-wideo/ (data dostępu 2019-02-11)
  3. Polska Times – Izrael: Zamach w Jerozolimie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi,https://polskatimes.pl/izrael-zamach-w-jerozolimie-ciezarowka-wjechala-w-tlum-ludzi-zdjecia-video/ar/11664087 (data dostępu 2019-02-11)
  4. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Polak za granicą: Izrael,https://polakzagranica.msz.gov.pl/IZRAEL,I,OBSZAR,PODLEGLY,PALESTYNSKIEJ,WLADZY,NARODOWEJ,ZACHODNI,BRZEG,JORDANU,I,STREFA,GAZY,ISR.html (data dostępu 2019-02-11)
5/5 - (1 vote)