Ubezpieczenie do Izraela

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Izrael to jedyne miejsce na świecie, gdzie możesz poczuć harmonijną koegzystencje trzech kultur i religii, które w pozostałych częściach globu rywalizują i wypierają się wzajemnie.

Judaizm, Islam i Chrześcijaństwo sprawiają, że Izrael staje się celem pielgrzymek wielu narodowości. Wykorzystują to biura podróży, które rozszerzają swoje oferty o atrakcyjne wycieczki, łączące zwiedzanie licznych zabytków i starej architektury, z pielgrzymkami do miejsc sakralnych. Izrael oferuje jednak znacznie więcej.

Rozwój turystyki pielgrzymkowej doprowadził do aktywizacji biur podróży. Jednak oferowane przez nie ubezpieczenie nie zawsze wystarczy. Do tego sam Izrael oferuje jednak znacznie więcej. Jak odpowiednio przygotować się na taką podróż, czyli jakie ubezpieczenie do Izraela kupić?

Przed podróżą, czyli jakie ubezpieczenie do Izraela wybrać?

O ile nie podróżujesz nad polskie morze lub góry, przed wyruszeniem zawsze powinieneś pamiętać o ważnej polisie turystycznej, która może wyciągnąć Cię z prawdziwych kłopotów. Podstawowym elementem każdego ubezpieczenia za granicę, jest pokrycie kosztów leczenia. W przypadku podróży do Izraela, warto jednak rozszerzyć polisę także o inne elementy.

Zebraliśmy je w poniższej tabelce, gdzie dla każdego rodzaju ochrony zamieściliśmy zalecaną sumę ubezpieczenia:

Koszty Leczenia 50 000 EUR
– najlepiej bez górnego limitu
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
 • ubezpieczenie bagażu – suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Odpowiednio wyższa w przypadku przewożenia drogich przedmiotów.
 • akty terroryzmu i nieoczekiwana wojna – Sprawdź czy są uwzględnione w KL lub nie znajdują się w wykluczeniach

Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, zwróć uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Zawsze czytaj co podpisujesz (foto: pixabay)
W tym dokumencie znajdziesz wszelkie szczegóły dotyczące polisy, w tym klauzulę określającą wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeśli jednak zakupiłeś już polisę, ale nikt nie poinformował Cię o jej wszystkich szczegółach, możesz na tej podstawie rościć swoich praw. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przedstawienie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jest obowiązkiem ubezpieczyciela.

Art. 812 ust. 1. Kodeksu cywilnego: Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.

Czy w Izraelu obowiązuje EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to międzynarodowe porozumienie, które zakłada, że obywatele państw zobowiązanych Kartą mogą korzystać z takiej samej ochrony zdrowotnej na terytorium obcych państw, jak ich obywatele.

Niestety, Izrael nie jest jednym z członków porozumienia, co oznacza, że dobrodziejstwa EKUZ są tam wyłączone. Dlatego tym bardziej istotny staje się wybór właściwego ubezpieczenia do Izraela.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Izraela

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Służba zdrowia w Izraelu

Izrael może pochwalić się jednym z najsprawniej działających i najnowocześniej zorganizowanych systemów ochrony zdrowia na świecie. W jego ramach funkcjonuje aż 1500 firm, a rząd ma wizjonerskie plany, by z sektora służby zdrowia uczynić jeden z filarów krajowej gospodarki. W założeniach ma ona przejąć około 10% globalnego rynku zdrowia1.

Jak znaleźć najlepszą klinikę w Izraelu? (video: YouTube – eng.)

Za usługi świadczone na takim poziomie, trzeba jednak słono zapłacić. Zwykła konsultacja lekarska to koszt około 200 dolarów amerykańskich, a to dopiero początek. Za wizytę u specjalisty zapłacisz 300 dolarów, a za dobę hospitalizacji okrągły 1000 dolarów2. Nie zapomnij doliczyć do tego opłat za leki i przeprowadzone zabiegi.

Nie powinniśmy dać się zwieść biurom organizującym pielgrzymki czy wyjazdy, proponującym nam ubezpieczenie w biurze. Należy koniecznie sprawdzić czy dane ubezpieczenie jest wystarczające na podróż do danego kraju i czy SU pokryje ewentualnie poniesione przez nas koszty. Jak czytamy na jednym z portali podróżniczych:

Ze względu na bardzo wysokie koszty usług medycznych warto wykupić w Polsce stosowne ubezpieczenia. Zalecane jest, aby polska polisa ubezpieczeniowa obejmująca koszty leczenia za granicą opiewała na kwotę gwarancyjną nie mniejszą niż 50 000 EUR3.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia w Izraelu, zadbaj by suma Twojego ubezpieczenia była w stanie je pokryć. Naszym zdaniem warto jednak rozszerzyć ochronę do kwoty 100 000 Euro, a najlepiej wybrać ubezpieczenie bez górnej granicy kosztów.

Nieprzewidziane wypadki w trakcie zwiedzania

Izrael słynie ze starożytnych zabytków i architektury, w której wyraźnie widać przeplatające się wpływy kultury arabskiej i europejskiej. Na tej płaszczyźnie, wyróżnia się przede wszystkim Jerozolima, gdzie obok Bazyliki Grobu Pańskiego, możesz zobaczyć meczet Al Aksa, a spod Ściany Płaczu płynnie przejść do podziwiania ruin murów obronnych.

Ściana Płaczu w Jerozolimie (foto: pixabay)

Przemieszczanie się z Jerozolimy do Tel Avivu, od zabytku do zabytku, odwiedziny starożytnych ruin, jaskiń, czy też wspinaczka na Górę Oliwną i inne wzniesienia Izraela, nie musi, ale może skończyć się dotkliwymi kontuzjami.

Wyposażony w ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w Izraelu, wprawdzie ich nie unikniesz, ale z pewnością ograniczysz ich negatywne skutki – zwłaszcza pod względem finansowym.

Ubezpieczenie kosztów leczenia nakłada na TU obowiązek wypłaty odszkodowania, w razie wystąpienia u ubezpieczonego uszczerbków na zdrowiu. Te natomiast wymienione są w tabeli, zawartej w OWU.

Tabela jest bardzo istotna, ze względu na to, że nie wszystkie kontuzje mogą podlegać ochronie. Zazwyczaj dotyczy to np. ukąszeń jadowitych owadów, ale także innych sytuacji, takich jak szkody w wyniku działań wojennych lub ataków terrorystycznych.

Klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru

Ze względu na nasilenie się ataków terrorystycznych w ostatnich latach, Towarzystwa coraz częściej wprowadzają do swojej oferty tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru.

Na jej podstawie, ubezpieczony ma prawo domagać się konsultacji lekarskiej, hospitalizacji oraz transportu medycznego, w razie wystąpienia uszczerbków na zdrowiu, spowodowanych działaniami wojennymi lub atakami terrorystów.

Ubezpieczyciele ograniczają jednak swoją odpowiedzialność finansowo, czasowo oraz terytorialnie. Takie ubezpieczenie do Izraela trwa jedynie 7 dni, liczonych od momentu wystąpienia zdarzenia, a górna granica odpowiedzialności to zazwyczaj 2 000 złotych4. Ponadto, Towarzystwa Ubezpieczeniowe wyłączają klauzulę z oferty, w przypadku podróży do państw szczególnie narażonych na ryzyko ataków terrorystycznych, takich jak Afganistan, Sudan czy Somalia.

Izrael właściwie od początku istnienia swojej państwowości (1948 r.), utrzymuje napięte relacje z sąsiadującymi państwami i narodowościami. Zdecydowanie najgorzej prezentuje się kwestia stosunków z Palestyną, której autonomiczne terytorium co kilka lat jest regularnie pomniejszane.

Konflikty na tle kulturowym, religijnym, ale przede wszystkim wynikające z bieżącej polityki izraelskich władz, doprowadziły do eskalacji zbrojnej konfliktu. Dziś nikogo nie dziwi widok żołnierzy maszerujących z karabinami po ulicach Jerozolimy czy Tel Avivu, jak i przejeżdżających czołgów wśród wzgórz Golan.

Z tego powodu, z jednej strony duże izraelskie metropolie to jedne z najlepiej strzeżonych miejsc na świecie, z drugiej jednak najbardziej narażone na zamachy terrorystyczne. Pamiętaj o tym, wybierając ubezpieczenie turystyczne do Izraela.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli jak ustrzec się przed zapłatą odszkodowania?

Pewnie ostatnią rzeczą jakiej spodziewasz się na swoich wakacjach, jest konieczność zapłaty odszkodowania za wyrządzone szkody. Niestety, turyści często zapominają zabrać ze sobą rozsądek w zagraniczne podróże, co nieraz kończy się dla nich pechowo.

Wypadki zdarzają się wszędzie, bez względu na cel wyjazdu. Ryzyko wyrządzenia komuś szkody wzrasta jednak w dużym zagęszczeniu ludzi, np. podczas zorganizowanych wycieczek. Wtedy nietrudno kogoś popchnąć lub szturchnąć w tak niefortunny sposób, że dojdzie do zbicia drogiego aparatu fotograficznego lub markowych okularów.

Ryzyko spowodowania szkód wzrasta kilkukrotnie, jeśli podróżujesz z kilkuletnimi dziećmi. Pamiętaj, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za ich wszelkie czyny, w tym te negatywne. Jeśli więc Twoje dzieci zniszczą zjeżdżalnie w hotelowym placu zabaw, przygotuj pieniądze na naprawę.

Sziptal (foto: pixabay)

Przed nieoczekiwanymi wydatkami w drogim Izraelu skutecznie ustrzeże Cię ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Na jego mocy, ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć kwoty odszkodowania, w razie wyrządzenia komuś szkody na mieniu, czy krzywdy na zdrowiu.

Ubezpieczenie OC jest tym bardziej korzystne, że obejmuje nie tylko Twoje działania. Obwiązuje także podróżującą z Tobą rodzinę, w tym partnera lub partnerkę, a nawet zwierzęta. Zalecana przez nas kwota sumy ubezpieczenia wynosi 50 000 EUR.

Chcesz wynająć auto? Nie zapomnij o Zielonej Karcie!

Jeśli planujesz poruszać się po Izraelu własnym lub wynajętym pojazdem, pamiętaj o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, tutaj Twoja krajowa polisa nie wystarczy. Musisz posiadać tzw. Zieloną Kartę.

Zieloną Kartę można określić jako międzynarodowy certyfikat, który potwierdza ubezpieczenie OC pojazdu. Mając ją ze sobą w Izraelu, nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni za szkody spowodowane stłuczką5.

Nie zwlekaj z wyrobieniem Karty do samego wyjazdu, gdyż nie na każdym przejściu granicznym znajdziesz agentów ubezpieczeniowych oferujących taką usługę. Pomyśl o tym zawczasu, np. przy kompletowaniu pozostałych elementów polisy. Wyrobienie karty to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz okresu ubezpieczenia.

Podsumowanie

Jeśli stoisz przed odpowiedzialnym zadaniem skompletowania ubezpieczenia za granicę, a celem Twojej destynacji jest Izrael, koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu:

 • kosztów leczenia (KL) o minimalnej kwocie sumy ubezpieczenia w wysokości 50 000 EUR,
 • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) o minimalnej kwocie sumy ubezpieczenia w wysokości 5 000 EUR,
 • rozszerzeniu o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru o minimalnej kwocie sumy ubezpieczenia w wysokości 2 000 EUR,
 • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) o minimalnej kwocie sumy ubezpieczenia w wysokości 50 000 EUR.

Dodatkowo, jeśli planujesz poruszać się po kraju samochodem, obowiązkowo zawnioskuj o wyrobienie Zielonej Karty.

Przypisy

 1. Forbes – Izrael chce stworzyć potężną bazę danych o pacjentach i stać się światowym liderem rynku zdrowia,https://www.forbes.pl/technologie/sluzba-zdrowia-w-izraelu-projekt-najwiekszej-bazy-danych-o-pacjentach/vqf3lrl (data dostępu 2019-02-16)
 2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Polak za granicą – Izrael,https://polakzagranica.msz.gov.pl/IZRAEL,I,OBSZAR,PODLEGLY,PALESTYNSKIEJ,WLADZY,NARODOWEJ,ZACHODNI,BRZEG,JORDANU,I,STREFA,GAZY,ISR.html (data dostępu 2019-02-16)
 3. ONET Podróże – Izrael – szczepienia, służba zdrowia i ubezpieczenie,https://podroze.onet.pl/ciekawe/izrael-szczepienia-sluzba-zdrowia-i-ubezpieczenie/ypwv3b3 (data dostępu 2019-02-16)
 4. Ogólne Warunki Ubezpieczenia Allianz GLOBTROTER,https://www.allianz.pl/v_1478797294000/media/documents/archiwum/ubezpieczenia-turystyczne/OWU_Globtroter_(1)_owu_globtroter.pdf (data dostępu 2019-02-16)
 5. Rzecznik Finansowy, Zakres terytorialny ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz Zielona Karta,https://rf.gov.pl/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/Zakres_terytorialny_ubezpieczenia_OC_posiadaczy_pojazdow_mechanicznych_oraz_Zielona_Karta__20886 (data dostępu 2019-02-16)