Co się stanie, gdy uderzy tajfun? Ubezpieczenie opóźnienia i odwołania lotu.

 1. FUKO
 2. Ubezpieczenia
 3. Turystyczne
 4. Japonia
 5. Ubezpieczenie opóźnienia i odwołania lotu do Japonii

Japonia uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie. W rankingu miast świata odznaczających się najwyższym stopniem bezpieczeństwa, stworzonym przez ośrodek The Economist Intelligence Unit, aż 2 miejsca na podium zdobyły miasta japońskie – Tokio (1) i Osaka (3)1.

Kraj Wschodzącego Słońca ma także drugie oblicze. Turyści i mieszkańcy nie muszą obawiać się złodziei, naciągaczy, nieuważnych kierowców, a także nie zagraża im zła jakość powietrza czy ubogi system opieki medycznej. Powszechne są natomiast groźne katastrofy naturalne, w szczególności trzęsienia ziemi i tajfuny. W innym tekście pisaliśmy szczegółowo o ubezpieczeniu do Japonii, tu zajmiemy się jedynie aspektem odwołanych lotów.

Jak zabezpieczyć się przed odwołaniem lotu?

Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne, odwoływanie lotów w Japonii nie należy do rzadkości. Może zdarzyć się, że porywisty wiatr uniemożliwi start Twojego powrotnego samolotu do kraju.

Jak zachować się w takiej sytuacji? Japonia jest droga, a wydawanie kolejnych setek złotych na przedłużenie pobytu w hotelu oraz wyżywienie, nie przedstawia się zbyt optymistycznie. Ratunkiem z opresji jest ubezpieczenie opóźnienia lub odwołania lotu.

W oczekiwaniu na lot (foto: pixabay)

Minimalne sumy gwarantowane dla takiego ubezpieczenia rozpoczynają się już od 200 EUR. Ubezpieczyciel w razie odwołania lub opóźnienia lotu (zazwyczaj powyżej 4-5 godzin), zobowiązany jest zapewnić Tobie oraz Twoim bliskim tzw. artykuły pierwszej potrzeby. Co kryje się pod tym enigmatycznym stwierdzeniem?

Wszelkie wydatki poniesione przez ubezpieczonego, w związku z opóźnieniem lub odwołaniem lotu. Ubezpieczyciel pokryje koszty wyżywienia, ciepłych napojów, noclegu, a także transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem. Aby mieć pewność co do zakresu ubezpieczenia – skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem oraz zajrzyj do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Zadbaj o ubezpieczenie opóźnienia lub odwołania lotu, w szczególności gdy Twoja podróż wypada na miesiące późnoletnie lub wczesnojesienne – koniec sierpnia oraz wrzesień. Wówczas obserwuje się na Wyspach Japońskich wzmożoną aktywność tajfunów. Na przełomie sierpnia i września 2018 r., tajfun Jebi skutecznie zatrzymał w Tokio szykujące się do startu samoloty2.

Odszkodowanie od przewoźnika

Ubezpieczenie opóźnienia lub odwołania lotu nie pozbawia prawa domagania się odszkodowania od przewoźnika. Unijne przepisy nakładają na linie lotnicze określone obowiązki, w przypadku lotów z oraz do lotnisk, zlokalizowanych w państwach członkowskich.

  W przypadku opóźnienia przekraczającego 5 godzin, możesz domagać się:
 • zwrotu kosztów opłaconego biletu,
 • pokrycia kosztów zakwaterowania w hotelu oraz transferu z oraz na lotnisko – jeśli pojawi się potrzeba nocowania do czasu następnego lotu3.
  Jeśli Twój lot został odwołany, masz prawo do:
 • zwrotu kosztów opłaconego biletu,
 • zaoferowania zastępczego lotu – ale jeśli jakość tego połączenia znacznie różni się od odwołanego, a odwołanie nastąpiło później niż na 2 tygodnie przed planowanym lotem, możesz domagać się odszkodowania na zasadach dotyczących opóźnienia lotu,
 • ciepłego napoju oraz posiłku.

Jeśli Twój lot opóźniono z innych przyczyn niż złe warunki pogodowe – linie lotnicze mają także obowiązek wypłacić odszkodowanie. Dotyczy to minimum 3-godzinnych opóźnień, a wysokość odszkodowania jest uzależniona od pokonanego dystansu:

 • 1500 km – 250 EUR,
 • 1500 – 3500 km – 400 EUR (ale także powyżej 3500 km, jeśli lotnisko startu oraz miejsca docelowego znajduje się na terytorium Unii Europejskiej),
 • Powyżej 3500 km (gdy lotnisko startu lub lądowania znajduje się poza terytorium Unii Europejskiej) – 600 EUR.

Ubezpieczenie opóźnienia lub odwołania lotu np. do Japonii, oznacza dla Ciebie gwarancję spokojnego powrotu do kraju. Podczas gdy walka z liniami lotniczymi bywa długa i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ubezpieczyciel zapewni Ci wszelkie niezbędne udogodnienia podczas czekania na kolejny lot.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

 1. Ranking: Tokio najbezpieczniejszym państwem na świecie, https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/171019373-Ranking-Tokio-najbezpieczniejszym-miastem-na-swiecie.html (data dostępu 2018-10-11)
 2. Tajfun Jebi uderzył w Japonię. Siedem osób nie żyje, wielu rannych, http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-04/japonia-odwolano-ponad-600-lotow-przez-tajfun-jebi/ (data dostępu 2018-10-11)
 3. Art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/?uri=CELEX:32004R0261 (data dostępu 2018-10-11)
4/5 - (1 vote)