Ubezpieczenie do Japonii

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Wysiadając z samolotu na lotnisku w Tokio, możesz odnieść wrażenie, że wylądowałeś na obcej planecie. Stare miesza się tu z nowoczesnym – w cieniu strzelistych budynków sięgających nieba, stoją urokliwe, drewniane świątynie. Obok głośnych, neonowych centrów handlowych – ciche, zielone parki.

Kraj Kwitnącej Wiśni zachwyca również pięknem dzikiej przyrody. Zatem, jakie ubezpieczenie do Japonii powinieneś kupić i jak je dobrać aby było optymalne? O tym dowiesz się z dalszej lektury.

Czy potrzebuję ubezpieczenia w najbezpieczniejszym kraju świata?

Noc na ulicach Osaki (foto: pixabay)

Japonia uchodzi za najbezpieczniejszy z krajów azjatyckich. Nie musisz uważać na jedzenie, napoje, higienę w restauracjach i barach, złodziei czekających na chwilę Twojej nieuwagi, a także tropikalne choroby. Jedynym zagrożeniem jest właściwie dzika fauna i katastrofy naturalne – trzęsienia i tajfuny oraz horrendalnie wysokie koszty hospitalizacji. Czy w takim razie warto rozważać zakup ubezpieczenie na wyjazd do Japonii?

Sam odpowiedz sobie na to pytanie. Wypadki zdarzają się nawet w domu. W podróży prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie. Jeśli będziesz potrzebować pomocy opieki zdrowotnej w Japonii, bez ubezpieczenia zostaniesz zmuszony pokryć jej koszty w 100%. A jeśli z jakichś powodów będziesz musiał zrezygnować z wycieczki? Wszystkie oszczędności, które przeznaczyłeś na podróż Twoich marzeń przepadną bezpowrotnie.

Jak głosi mądre przysłowie: przezorny – zawsze ubezpieczony. Dlatego, w naszej ocenie pomimo niskiego ryzyka występowania zagrożeń w Japonii, warto wyposażyć się w polisę turystyczną. Należy tylko rozsądnie dobrać jej elementy. Zatem, jakie ubezpieczenie na wyjazd do Japonii wybrać? Przeczytaj dalszą część tekstu lub skorzystaj z poniższej tabeli.

Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o tym jak dobierać polisę na wyjazdy (nie tylko od Japonii), polecamy przeczytanie naszego obszernego poradnika o ubezpieczeniach na wyjazd za granicę.

Koszty Leczenia 50 000 EUR lub bez górnego limitu
– Transport medyczny w tym do Polski – do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
 • NNW – min. 5 000 EUR
 • ubezpieczenie bagażu – np. 400 EUR – SU powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – wartość powinna pokryć koszt wycieczki np. 3 000 EUR

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Japonii

AXA
132 129zł
KL
17 617zł
NNW
220 215zł
OC
1 762zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
300 000zł
OC
5 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
400 000zł
KL
100 000zł
NNW
30 000zł
OC
2 000zł
Bagaż

Dlaczego w Japonii ubezpieczenie kosztów leczenia jest takie ważne?

Japonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie państw. Dotyczy to także tamtejszej służby zdrowia. Opieka medyczna w kraju samurajów stoi na bardzo wysokim poziomie – dlatego też słono kosztuje.

Optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczyć się od kosztów leczenia bez górnego limitu sumy ubezpieczenia (SU). Jeśli jednak Twoja podróż jest krótka – ogranicza się maksymalnie do 1 miesiąca, z powodzeniem możesz skorzystać z bardziej budżetowego rozwiązania. W każdym wypadku SU nie powinna schodzić poniżej 30 000 EUR, a bezpieczna wartość wynosi 50 000 EUR.

Wydatki na opiekę zdrowotną w Japonii stale rosną – obecnie wynoszą one około 8% PKB1. Wyniki badania Hygeia Public Health oceniają funkcjonowanie japońskiej służby zdrowia jako sprawne. Potwierdza to satysfakcja oraz zadowolenie z dostępu oraz jakości świadczonych usług samych pacjentów. Ranking Top 9 Health Care Systems in the World2 oraz raport WHO 20003, przyznały japońskiemu systemowi medycznemu pierwsze miejsce na świecie.

Jak prezentują się wydatki w tak prestiżowym systemie ochrony zdrowia? W zależności od placówki za zwykłą konsultację lekarską oraz dobę hospitalizacji, trzeba zapłacić od 10 000 do 40 000 jenów4. W przeliczeniu na złotówki, koszt ten będzie plasował się pomiędzy 330 – 1500 zł.

Pismo (foto: pixabay)

Wydaje się, że skoro Japonia jest tak bardzo rozwiniętym krajem, a w służbie zdrowia pracują gruntownie wykształceni specjaliści, komunikacja w języku angielskim nie powinna stanowić problemu. Nic bardziej mylnego.

Japończycy bardzo niechętnie mówią po angielsku, nawet gdy znają język. Dotyczy to zwłaszcza osób w średnim wieku. Z tego powodu komunikacja z japońskim lekarzem może być utrudniona – o ile nie znasz japońskiego. Wyjściem z tej sytuacji jest wykupienie na wyjazd do Japonii ubezpieczenia assistance. Oprócz wszelkiej pomocy związanej z kłopotami zdrowotnymi, assitance często oferuje także pomoc tłumacza. Koniecznie upewnij się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy Twoja polisa obejmuje taką pomoc.

Ubezpieczenie OC i NNW – bardzo przydają się w Japonii

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym, może uratować Twoją kieszeń przed koniecznością zapłaty słonego odszkodowania. Istotą OC jest zobowiązanie się ubezpieczyciela do zapłaty odszkodowania za nieumyślnie spowodowaną szkodę w cudzym mieniu lub krzywdy na cudzym zdrowiu. Zalecana suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym wynosi 50 000 EUR.

O ile nie podróżujesz z przyjaciółmi, którzy prawdopodobnie nie wysuną w Twoim kierunku roszczeń za chwilę nieuwagi, obcy człowiek może nie być już tak wyrozumiały. Wakacje sprzyjają większej dozie nonszalancji i lekkomyślności – łatwiej wówczas o surowe w konsekwencjach wypadki.

Pamiętasz memy żartujące, że Australia to miejsce, w którym wszystko chce Cię zabić? Jeśli chodzi o japońską faunę wygląda to dosyć podobnie. Podróżując wzdłuż i wszerz Kraju Kwitnącej Wiśni – zwłaszcza jej prowincjonalnych, tropikalnych obszarach – powinieneś uważać na potencjalnie groźne insekty.

Szerszeń azjatyckijest bardzo niebezpieczny (foto: pixabay)

Szczególnie niebezpieczne są olbrzymie, azjatyckie szerszenie, których długość ciała osiąga nawet 5 cm. Potrafią wytwarzać groźną truciznę, którą wystrzeliwują w kierunku ofiary. Każdego roku w samej Japonii ginie ok. 40 osób, które zetknęły się z szerszeniami.

W wodach popularnej wśród turystów, tropikalnej wyspy Okinawa, powszechnie występują węże morskie, kłujące ryby oraz parzące meduzy. Zaleca się pływanie w butach oraz piankach, które chronią przed poparzeniami. Jeśli chodzi o niebezpieczeństwa na lądzie, dominują tutaj głównie węże. Szczęśliwie nie zapuszczają się do kurortów i zatłoczonych miasteczek, ale możesz je spotkać podczas spaceru wśród wysokich traw.

Na zagrożenia ze strony japońskiej fauny musisz przygotować się psychicznie. Nie na wszystko masz wpływ i nie jesteś w stanie w 100% uchronić się przed wszystkimi zagrożeniami. W takich przypadkach może Ci jednak pomóc ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Zalecana suma NNW wynosi min. 5 000 EUR.

Ubezpieczyciel zobowiązany jest zapłacić Ci odszkodowanie, będące określonym w tabeli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia procentem SU. Upewnij się jednak, że Twoje ubezpieczenie do Japonii obejmuje uszczerbki na zdrowiu spowodowane działaniem zwierząt i insektów, uznanych za egzotyczne.

Zadbaj o swój bagaż – ochrona przed utratą bagażu na lotnisku

Pomimo tego, że ryzyko bycia okradzionym w Japonii jest bliskie zeru, prawdopodobieństwo zaginięcia bagażu przy odprawie jest zdecydowanie wyższe. Szacuje się, że każdego roku na lotniskach ginie 40 milionów bagaży, czyli aż 100 000 dziennie. Na szczęście, ja wspomina Cezary Orzech, rzecznik katowickiego lotniska

bagaże nie giną, tylko ulegają zagubieniu. Z tych 40 mln, 99,9 procenta wraca do pasażera5
Jednak funkcjonowanie bez bagażu podczas wakacji jest niewyobrażalne.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe jako uzupełnienie polisy turystycznej, często oferują ubezpieczenie bagażu. Obejmuje ono przypadki jego zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży ale zakres ochrony różni się w zależności od konkretnej oferty. Ubezpieczyciele lubią wyłączać swoją odpowiedzialność za utratę pieniędzy, kart płatniczych lub kosztowności.

Suma ubezpieczenia bagażu powinna być dopasowana do wartości przewożonych rzeczy. TU najczęściej proponują kwotę 400 EUR.

Klimat w Japonii – czy powinienem bać się trzęsienia ziemi?

Wyspy Japońskie leżą w jednej z najbardziej aktywnych stref sejsmicznych na cały świecie. Stykają się tutaj aż cztery płyty tektoniczne, co powoduje częste wstrząsy.

Większość z nich jest niezauważalna lub tylko lekko wyczuwalna, co nie oznacza, że nie zdarzają się groźniejsze przypadki. W czerwcu 2018 r. ziemia poruszyła się w prefekturze Osaka. Wstrząsy miały siłę 6,1 w skali Richtera6. Dla porównania, magnituda trzęsienia ziemi z marca 2011 r., które spustoszyło wschodnie wybrzeże Honsiu, wyniosła 9 w skali Richtera.

We wrześniu trzęsienie o podobnej sile nawiedziło południową część Hokkaido. Naliczono około 130 wstrząsów wtórnych, a bilans ofiar śmiertelnych wyniósł 23 osoby7.

Wyspy Japońskie każdego września nawiedzane są także przez tajfuny. Porywiste wiatry są mniej groźne od poruszającej się ziemi, ale potrafią wyrządzić szkody oraz przeszkodzić w realizacji podróży.

Tajfun Jebi u wybrzeży Japonii (video: YouTube)

Koszty podróży do oraz z Japonii, jak i przemieszczania się po terytorium kraju są bardzo wysokie. Za bilet z Warszawy do Tokio (który najczęściej obejmuje przesiadkę) trzeba zapłacić około 2000 zł. Co zrobisz, gdy Twój słono opłacony lot lub wycieczka nie odbędzie się z powodu szalejącego tajfunu? To realny scenariusz. Na przełomie sierpnia i września 2018 r., tajfun Jebi skutecznie zatrzymał w Tokio szykujące się do startu samoloty8.

Negatywne skutki odwołania lotu pomoże zniwelować ubezpieczenie opóźnienia lub odwołania lotu. W jego ramach ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć wszelkie wydatki związane z opóźnieniem lub odwołaniem podróży, takie jak zakup żywności czy wynajęcie noclegu w hotelu. Zalecana kwota sumy ubezpieczenia opóźnienia lotu wynosi 200 EUR.

Po powrocie do kraju, na chłodno możesz przystąpić do procedury zwrotu kosztów zakupionego biletu za nieodbyty lot, czyli domagać się zwrotu pieniędzy od swojego przewoźnika.

Podsumowanie

  Ubezpieczenie do Japonii powinno obejmować kilka obowiązkowych elementów ubezpieczenia:
 • kosztów leczenia – SU bez górnego limitu/ nie niższa niż 50 000 EUR,
 • odpowiedzialności cywilnej (OC) – SU nie niższa niż 50 000 EUR,
 • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – SU nie niższa niż 5 000 EUR.
  Dodatkowo warto uzupełnić polisę o następujące elementy:
 • ubezpieczenie bagażu – SU nie niższa niż 400 EUR (powinna uwzględniać wartość przewożonych rzeczy),
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu – SU nie powinna być niższa niż 200 EUR.
Japonia zachwyca przyjezdnych barwną kulturą, wspaniałą przyrodą, kuchnią oraz wieloma atrakcjami nie do zobaczenia gdziekolwiek indziej. Jest zdecydowanie przyjazna turystom, co nie oznacza, że nie może przytrafić się tam nic złego.

Kup ubezpieczenie do Japonii

Przypisy

 1. Analiza porównawcza systemów ochrony zdrowia w Polsce i Japonii na podstawie subiektywnych opinii pacjentów, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-2-336.pdf (data dostępu 2018-09-15)
 2. Top 9 Health Care Systems in the World, https://careandcost.com/2011/10/22/top-9-health-care-systems-in-the-world/ (data dostępu 2018-09-15)
 3. The World Health Report 2000, http://www.who.int/whr/2000/en/whr00_en.pdf (data dostępu 2018-09-15)
 4. MSZ, Polak za granicą – Japonia, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Japonia,JPN.html (data dostępu 2018-09-15)
 5. TVN24 – Czy leci z nami bagaż?, https://www.tvn24.pl/katowice,51/czy-leci-z-nami-bagaz-zaginiecia-zdarzaja-sie-na-kazdym-lotnisku,364326.html (data dostępu 2018-09-15)
 6. Wyborcza – Japonia. Trzęsienie ziemi w Osace. Są ofiary, http://wyborcza.pl/7,75399,23555033,japonia-trzesienie-ziemi-w-osace-sa-ofiary.html (data dostępu 2018-09-15)
 7. TVNMeteo – Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi. Ponad 130 wstrząsów wtórnych, https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/rosnie-tragiczny-bilans-trzesienia-ziemi-ponad-130-wstrzasow-wtornych,270027,1,0.html (data dostępu 2018-09-15)
 8. Polsat – Tajfun Jebi uderzył w Japonię. Siedem osób nie żyje, wielu rannych, http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-04/japonia-odwolano-ponad-600-lotow-przez-tajfun-jebi/ (data dostępu 2018-09-15)