Jordania – w cieniu półksiężyca, starożytnych miast i… zagrożenia terrorystycznego?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Jordania
  5. Jordania – terroryzm i bezpieczeństwo

Bliski Wschód nieustannie fascynuje miliony turystów na całym świecie, a w związku z tym kraje regionu każdego roku przyciągają rzesze spragnionych zakosztowania arabskiej kultury. Szczególnie popularna wśród turystów pozostaje Jordania, która na tle innych bliskowschodnich państw prezentuje wysoki stopień bezpieczeństwa. Czy zatem nie ma się czego obawiać? Co z zagrożeniem terrorystycznym w Jordanii?

Jordania – kraj wiecznych piasków

Jordania leży w jednym z najbardziej malowniczych regionów Bliskiego Wschodu, ukształtowanym przez erozyjne działanie wiatru. Aż po horyzont rozciąga się monumentalna pustynia, urozmaicona masywami skalnymi o beżowo-pomarańczowej barwie, uformowanymi w abstrakcyjne kształty. Szczególnie imponujące łuki skalne, wąwozy oraz kaniony znajdują się na słynnej pustyni Wadi Rum, której majestat możesz podziwiać z perspektywy pędzącego po wydmach jeepa. Polecam spędzić na pustyni całą dobę oraz zakończyć dzień tradycyjną wieczerzą, której głównym punktem jest beduińskie danie zarb oraz nocą spędzoną pod rozgwieżdżonym niebem.

Piękna pustynia Wadi-rum (foto: pixabay)

Pamiętasz ten imponujący kadr z trzeciej odsłony przygód Indiany Jonesa? Ten, który przedstawia wejście do starożytnego miasta, ukrytego pośród pustynnego wąwozu? Byłeś w błędzie, jeśli myślałeś, że za ten zapierający dech w piersiach widok odpowiada sprawna ręka i oko speców od efektów specjalnych. W filmie wykorzystano autentyczną lokację starożytnego miasta Petra, położonego w południowo-zachodniej Jordanii. Petra przedstawia pozostałości starożytnego miasta Nabatejczyków wykutego w skale, którzy zamieszkiwali te tereny pomiędzy III w. p.n.e. a I w. n.e. Współcześnie stanowi prawdziwą chlubę Jordanii, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 uznaną za jeden z nowych 7 cudów świata. Gdy już się tutaj zjawisz, daj sobie dzień lub dwa na nasycenie oczu imponującą architekturą Petry oraz na przechadzkę urokliwymi uliczkami z dala od turystycznego szlaku.

Więcej o atrakcjach turystycznych piszemy w artykule Samochodem po Jordanii. Teraz przejdźmy do meritum – bezpieczeństwa.

Czy Jordanii zagrażają terroryści?

Region Bliskiego Wschodu od drugiej połowy XX w. jest targany konfliktami na gruncie politycznym i religijno-społecznym. Pomimo turystycznej atrakcyjności od 2016 roku liczba turystów w Jordanii spada. Winę za te dołujące statystyki ponosi niestabilna sytuacja polityczna panująca w całym regionie, a przede wszystkim zagrożenie terrorystyczne.

Turyści obawiają się zwłaszcza wojny domowej, która od 2011 targa sąsiadującą z Jordanią Syrię, a której konsekwencje odbijają się na granicznych państwach regionu. Pomimo spacyfikowania działających na terenie Syrii terrorystów z samozwańczego państwa islamskiego, zagrożenie ze strony zwolenników radykalizmu islamskiego wciąż pozostaje żywe.

Jaskinie w Petrze (foto: pixabay)

Przekonała się o tym grupa 5 turystów, którzy w listopadzie ubiegłego roku padli ofiarą ataku nożownika1. Do ataku doszło w turystycznej miejscowości Dżarasz, oddalonej o 50 km od Ammanu. Oprócz czwórki turystów, rannych zostało także 3 Jordańczyków, w tym policjant. Podobne zdarzenie miało miejsce trzy lata wcześniej, gdy w turystycznym mieście Al-Karak doszło do serii ataków, w których zginęło 7 osób.

Jak zabezpieczyć się przed atakiem terrorystycznym?

Pomimo tego, że zagrożenie terrorystyczne jest czynnikiem, którego nie da się przewidzieć, istnieją pewne narzędzia, które pozwalają zminimalizować negatywne konsekwencje takich zdarzeń. Jako pierwsza dostrzegła to branża ubezpieczeń zagranicznych.

Od ataków na nowojorskie wieże World Trade Centre podróżujący po świecie coraz chętnie ubezpieczają się od aktów terroru. Takie ubezpieczenie np. do Jordanii zapewnia im pomoc ubezpieczyciela w razie zaistnienia ataku terrorystycznego, która obejmuje m.in. prawo do konsultacji lekarskiej, hospitalizacji oraz transportu medycznego, a także transportu zwłok do kraju.

Kup ubezpieczenie

Ubezpieczenie aktu terroru nie ma jednak charakteru uniwersalnego, tzn. nie działa na terytoriach wyłączonych spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego zanim wykupisz polisę, sprawdź czy Jordania nie znajduje się na liście wyłączonych państw danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie dane dostępne są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które ubezpieczyciel musi przedstawiać tobie przed dokonaniem ewentualnego zakupu.

Przypisy

  1. Interia – Jordania: 8 osób rannych, w tym turyści, w wyniku ataku nożownika, https://fakty.interia.pl/galerie/swiat/zdjecie,iId,2780076,iAId,344838 (data dostępu 2020-03-20)
5/5 - (2 votes)