Przestępczość w Kambodży

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Kambodża
  5. Przestępczość w Kambodży

Kambodża najbardziej znana jest ze swojej tragicznej historii. Jednak dzisiaj coraz więcej turystów obiera ten kraj za cel swoich wakacyjnych podróży, zachęcanych rajskimi krajobrazami egzotycznej przyrody, starożytną kulturą oraz… niskimi cenami. Czy jednak słaba kondycja gospodarcza kraju stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla odwiedzających?

Gospodarka Kambodży – konsekwencje terroru Czerwonych Khmerów

Otoczona od zachodu granicą z Tajlandią, a od wschodu z Laosem i Wietnamem, Kambodża stanowi jeden z najbiedniejszych rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Na fatalną sytuację ekonomiczną kraju, która od kilku dekad powoli podnosi się z ruiny, wpłynął w największym stopniu nieludzki reżim Pol Pota i jego Czerwonych Khmerów, którzy rządzili Kambodżą pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia. W wyniku wojny domowej oraz dyktatury centralnie planowana gospodarka została zniszczona, tak że nowe władze musiały prosić międzynarodową społeczność o pomoc finansową1.

Historia Wojny w Kambodży (video: YouTube, ENG.)
Współcześnie sytuacja Kambodży stale się poprawia. Podstawą gospodarki wciąż pozostaje rolnictwo, ale duże znaczenie ma także sektor usług, w tym przemysł turystyczny. Zdaje się, że rządzący w końcu odkryli potencjał, jaki tkwi w tym egzotycznym miejscu. Kiedy w 1986 r. kraj umożliwił zwiedzanie swojego terytorium, Kambodże odwiedziło zaledwie 1000 turystów. 7 lat później było ich już 118 000, a w 2015 ponad 4 500 000. W konsekwencji turyści rok rocznie zasilają budżet państwa kwotami rzędu 3-4 miliardów dolarów2.

Pomimo tego, że te liczby robią wrażenie trzeba pamiętać, że Kambodża wciąż uważana jest za jednen z najsłabiej rozwijających się krajów. Dopóki nie rozwinie się tam silny i stabilny przemysł, wpływy z branży turystycznej i innych sektorów gospodarki nie wystarczą, by poprawić sytuację gospodarczą kraju.

Stopień przestępczości w Kambodży

Sytuacja ekonomiczna Kambodży odbija się na jej mieszkańcach i w związku z tym wpływa bezpośrednio na poziom życia w kraju. W konsekwencji to niewielkie państwo staje się centrum rozwoju nielegalnych, ale dochodowych praktyk, takich jak handel dziećmi lub prostytucja. Korupcja, niesprawiedliwość społeczna oraz łamanie praw człowieka sprawiły, że Kambodża znalazła się na 129 miejscu (spośród 155 krajów) World Happiness Report – rankingu najszczęśliwszych państw świata3.

ankor-wat

W Turystycznych miejscach jak Angkor Wat lepiej mieć się na baczności (foto: pixabay)

Na tą szara rzeczywistość mieszkańcy reagują wzmożoną przestępczością. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w Kambodży można zaobserwować relatywnie wysoki stopień przestępczości pospolitej, do której zaliczają się przede wszystkim kradzieże torebek i innych części bagażu. Szczególnie atrakcyjni dla miejscowych złodziei są obcokrajowcy, którzy postrzegani są z jednej strony jako zamożny, a z drugiej dosyć naiwny i łatwy cel4.

Jak działa ubezpieczenie bagażu?

Skutecznym sposobem na ograniczenie negatywnych skutków kradzieży jest wykupienie ubezpieczenie do Kambodży obejmującego ochronę bagażu. Ten rodzaj ubezpieczenia nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania w razie kradzieży, zaginięcia lub zniszczenia bagażu. Górną granica odpowiedzialności ubezpieczyciela jest wyznaczona suma ubezpieczenia i tylko do jej wartości ubezpieczyciel pokrywa stratę.

Suma ubezpieczenia powinna być więc wyznaczona na podstawie wartości przewożonego bagażu. Sprawdź jednak, czy nie znajdują się w nim rzeczy wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela, takie jak sprzęt elektroniczny, biżuteria lub środki płatnicze.

O pełen zakres polisy możesz zapytać przedstawiciela ubezpieczeniowego albo przeczytać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym dokumencie powinna znaleźć się klauzula informująca, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za kradzież, zagubienie lub zniszczenie bagażu. Dobre ubezpieczenie za granicę możecie dobrać na naszej stronie.

Kup ubezpieczenie do Kambodży

Przypisy

  1. PWN – Kambodża. Gospodarka, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kambodza-Gospodarka;4574418.html (data dostępu 2019-10-25)
  2. Wikipedia – Królestwo Kambodży, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kambod%C5%BCa#Gospodarka (data dostępu 2019-10-25)
  3. Polska-Azja – Kambodża: społeczeństwo wciąż nieszczęśliwe, http://www.polska-azja.pl/kambodza-spoleczenstwo-wciaz-nieszczesliwe/ (data dostępu 2019-10-25)
  4. GOV – Kambodża, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kambodza (data dostępu 2019-10-25)
5/5 - (1 vote)