Nie licz na EKUZ w Alpach, kup polisę

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Narciarskie
  5. Ubezpieczenie narciarskie w Alpy

Polski NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów usług medycznych, dlatego też warto przed wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie narciarskie. To koszt rzędu kilku – kilkunastu złotych dziennie, który pozwoli spokojnie spędzić urlop.

Kup ubezpieczenie

Skrót artykułu:

  • Skorzystaj z udostępnionej przez nasz porównywarki ofert wielu towarzystw i kupuj online. W ten sposób zaoszczędzisz najwięcej!
  • Pamiętaj, aby suma na leczenie była większa niż 20.000 EUR i 10.000EUR na akcje ratownicze z użyciem śmigłowca. Musi pokryć też transport do kraju.
  • EKUZ czy polisa z biura podroży nie wystarczą. Zakup dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego w Alpy zaleca sam NFZ.
  • Polisę rozszerzyć możesz o ochronę bagażu, OC lub choroby przewlekłe. Są to jednak elementy powiększające jej cenę.

Odpowiedni zakres ubezpieczenia

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze ubezpieczenia w Alpy, nawet tego sprawdzonego za pomocą udostępnionej przez nas porównywarki, jest jego zakres. Zazwyczaj najtańsze polisy NNW i KL nie obejmują finansowania niektórych działań lub obejmują je warunkowo (tylko w określonych sytuacjach).

znak alpagesIstotne są koszty transportu medycznego (NFZ ich nie pokrywa), które pozwolą przewieźć poszkodowanego do Polski oraz akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, często z użyciem helikoptera (są one bardzo kosztowne, a w Alpach płaci za nie poszkodowany). Tutaj również warto zwrócić uwagę na to, czy polisa nie wyklucza z zakresu ubezpieczenia sytuacji, gdzie wina za jej spowodowanie leży po stronie ubezpieczonego (np. z powodu jazdy poza wyznaczonymi szlakami wydarzył się wypadek wymagający akcji ratowniczej). Udostępniona przez nas porównywarka ma za zadania jasno takie informacje przedstawić, choćby dlatego warto z niej skorzystać.

Jeżeli planujemy szusować poza wyznaczonymi trasami, uprawiać snowboardowy free ride lub skitouring, warto sprawdzić, czy polisa obejmuje tego typu przypadki – niekiedy może być konieczne wykupienie ubezpieczenia narciarskiego w Alpy dla uprawiających sporty ekstremalne. Wiele firm ubezpieczeniowych w pakiecie do NNW i KL dodaje również ubezpieczenie OC (ponosząc koszty ewentualnych szkód wyrządzonych przez właściciela ubezpieczenia) oraz ubezpieczenie sprzętu narciarskiego na wypadek kradzieży.

Kolejnym ważnym elementem polisy jest lista szkód, za które zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe w razie wypadku. Takie informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Doczytajmy, kiedy trzeba będzie zapłacić „ze swoich” i czekać na zwrot środków po powrocie do kraju a towarzystwo rozliczy się ze szpitalem bez naszego udziału.

Sumy gwarancyjne

Sumy gwarancyjne określają górną granicę kosztów, które zapłaci za nas ubezpieczyciel – wszystkie opłaty powyżej niej trzeba ponieść z własnej kieszeni. Przy zakupie polisy (i to niezależnie czy w Alpy Francuskie, Włoskie czy Austriackie) koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę. Koszty leczenia (KL) – nie powinny być niższe niż 20 tys. euro i uwzględniać zarówno opiekę ambulatoryjną, jak i szpitalną, a suma NNW – kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tys. euro. Istotne są również sumy dla akcji ratunkowych i poszukiwawczych – te powinny być przynajmniej na poziomie powyżej 5-10 tys. euro.

Gdzie i za ile kupić dobre ubezpieczenie narciarskie w Alpy?

Koszt polisy zależy najczęściej od powyższych elementów – co do zasady, im szerszy zakres ubezpieczenia, tym cena wyższa. Zniżki można uzyskać w przypadku wykupywania polis na dłuższy okres czasu (np. miesiąc lub rok) oraz przy rozszerzaniu ich na innych członków rodziny (kolejni ubezpieczeni mają taniej). Ubezpieczenie narciarskie w Alpy, w prosty sposób kupić można przez Internet (np. wykorzystując nasz kalkulator, pozwalający od razu porównać kilkanaście ofert i wybrać tę najkorzystniejszą) lub w biurach towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jednak polisy kupowane online są tańsze a do tego mamy duży wybór w jednym miejscu.

Rate this post