W jaki sposób najlepiej podróżować po Norwegii: samochodem, samolotem czy pociągiem?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Norwegia
  5. Jak podróżować po Norwegii?

Położenie i rozciągłość geograficzna sprawia, że zarówno dotarcie, jak i przemieszczanie się po Norwegii wymaga odpowiedniego planu. Ważne są zarówno koszty, czas trwania, jak i komfort podróży. Jak więc podróżować po krainie wikingów?

Czy transport samochodem może mieć sens?

Do Norwegii można dotrzeć własnym samochodem. Nie obędzie się jednak bez przemierzenia Bałtyku, a cała podróż może zająć co najmniej jeden dzień. Taka podróż może być więc długa i męcząca, a przy tym dość kosztowna. Z drugiej jednak strony posiadanie własnego auta zapewnia możliwość swobodnego przemieszczania się po całej Norwegii. Warto tutaj pamiętać, aby samochód miał dobre AC oraz obszerny assistance komunikacyjny.

Samochód to najbardziej elastyczny ale też drogi środek transportu (foto: pixabay)

Alternatywnie, do Norwegii można dotrzeć na inny sposób, a na miejscu wypożyczyć pojazd. Takie rozwiązanie zapewni duży komfort, choć może okazać się kosztowne. Jeśli jednak zdecyduje się na wypożyczenie pojazdu, to należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale także na jego odpowiednie ubezpieczenie. Warto wybrać taką polisę na wypożyczany pojazd, która zapewni maksymalną ochronę w tym np. związaną z przebiciem opony.

Podróżując norweskie drogi należy poruszać się zgodnie z prawem. Tamtejsze przepisy są bowiem wyjątkowo bolesne, a więc mandat policyjny może okazać konieczność poniesienia wielkiego wydatku.

Podróż samolotem ma wiele zalet

Wybranie transportu lotniczego pozwala zarówno dotrzeć do Norwegii, jak i po niej szybko podróżować. Na terenie całego kraju, także w północnych zakątkach dostępnych jest bowiem wiele portów lotniczych. W dodatku dobrze zaplanowana podróż lotnicza wcale nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Dobrym pomysłem może okazać się bowiem wykupienie karnetu, za który płaci się raz, a na jego podstawie można odbyć wiele podróży lotniczych w określonym czasie.

Widok z samolotu na norweskie wioski (foto: pixabay)

Decydując się na transport lotniczy istnieje spore ryzyko utracenia bagażu. Warto mieć tego świadomość, a na polisie turystycznej koniecznie zawrzeć ubezpieczenie bagażu na sumę równą jego wartości. Dzięki temu można liczyć na odszkodowanie, jeżeli bagaż zostanie skradziony, zgubiony lub uszkodzony. Więcej o wyborze ubezpieczenia do Norwegii pisaliśmy w osobnym tekście.

Dobre ubezpieczenie za granicę zapewni także wsparcie w przypadku, gdy dojdzie do opóźnienia lotu. Przykładowo w Proama, czyli marce należącej do Generali, taka pomoc definiowana jest następująco:

Jeżeli w wyniku udokumentowanego opóźnienia lotu pasażerskich licencjonowanych linii lotniczych w trakcie podróży zagranicznej (z wyłączeniem terenu Rzeczypospolitej Polskiej i kraju zamieszkania Ubezpieczonego) co najmniej o 6 godzin w stosunku do czasu odlotu planowanego w rozkładzie lotów, na który Ubezpieczony posiada ważny bilet, Centrum Pomocy zwraca poniesione przez Ubezpieczonego niezbędne wydatki na zakup artykułów pierwszej potrzeby do równowartości 100 euro. Ponadto Centrum Pomocy udziela informacji o wolnych miejscach hotelowych znajdujących się w pobliżu lotniska, na którym znajduje się Ubezpieczony (…).1

A może jednak zdecydować się na pociąg?

Podróż pociągiem przez Norwegię (video: YouTube)

Norwegię można zwiedzić wzdłuż i wszerz wykorzystując do tego kolej. Infrastruktura kolejowa jest bowiem tam wysoce rozwinięta, a łączna długość linii kolejowych w tym kraju przekracza 3 000 kilometrów. Podróżowanie po Norwegii pociągiem jest względnie tanie, szczególnie wtedy, kiedy wykupi się jeden bilet uprawniający do wielu przejazdów. Transport kolejowy może się okazać atrakcyjny także i z tego powodu, że linie kolejowe często przebiegają przez interesujące i piękne miejsca.2

4.5/5 - (2 votes)