Jak zabezpieczyć się przed wypadkiem podczas uprawiania sportu w Rosji?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Rosja
  5. Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka w Rosji

Rosja od lat pobudza wyobraźnię podróżujących swoim dzikim i nieprzystępnym terytorium. Surowy klimat w połączeniu z rozciągającymi się aż po brzeg Oceanu Spokojnego równinami, sprawia że Rosja staje się częstym celem ekstremalnych ekspedycji. W artykule tym zastanowimy sie jakie ubezpieczenie sportów ekstremalnym do Rozji wybrać.

Największą atrakcją stanowią wysokie góry Uralu i Kaukazu oraz bezkresne pustkowia Syberii. Każdego roku poszukiwacze ekstremalnych wrażeń zjawiają się w poduralskiej Incie, by stamtąd ruszyć w zapierającą dech w piersiach wyprawę. Zanim jednak ruszysz ich śladem, pamiętaj o właściwym ubezpieczeniu, które uchroni Cię przed niespodziewanymi wydatkami.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych

Dzika Rosja – Góry Uralu [dokument eng.] (video: YouTube)

Częstym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Nie powinieneś mylić tych dwóch pojęć, gdyż ubezpieczyciele różnicują swoje produkty ubezpieczeniowe, w zależności od stopnia ryzykowności danego sportu.

Jeśli planujesz trekking w górach Kaukazu lub Uralu, kryterium decydującym o zaliczeniu sportu do jednej z tych dwóch kategorii, będzie zazwyczaj wysokość nad poziomem morza.

Dla przykładu posłużę się danymi z oferty Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA1:

  • Trekking w miejscu położonym poniżej 3 000 m n.p.m. – sport wysokiego ryzyka
  • Trekking w miejscu położonym powyżej 3 000 m n.p.m. – sport ekstremalny
  • Trekking w miejscu położonym powyżej 5 000 m n.p.m. – nie podlega ubezpieczeniu

Przed zakupem wybranej polisy, dokładnie czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Z nich dowiesz się, czy ubezpieczenie obejmuje planowaną aktywność. Jeśli rozszerzyć polisę o ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka AXA, a kontuzja przydarzy Ci się na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m., ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Kup ubezpieczenie

Nie tylko trekking – narciarstwo na stokach Kaukazu

Choć Kaukaz kojarzy się przede wszystkim z Gruzją, jego północna część rozciąga się także na terytorium Rosji. Co więcej, w ostatnich latach miejscowa administracja dołożyła wszelkich starań, by stworzyć nowoczesne ośrodki narciarskie – Archyz, Lagonaki, Elbrus-Bezengi, Mamison i Atlas.

Stoki kompleksu Lagorai (foto: pixabay)

Wciąż rozwijana inwestycja, w założeniach ma pochłonąć zawrotną sumę 11 miliardów euro. Na turystów, we wszystkich ośrodkach budowanych od podstaw, ma czekać 228 wyciągów oraz liczne trasy narciarskie o łącznej długości 1097 km.

Zanim jednak przypniesz do butów narty i ruszysz na stok, zastanów się chwilę nad swoim bezpieczeństwem. Dobry kombinezon, gogle i kask to oczywiście podstawa, ale nie ochronią Cię przed wszystkimi niebezpieczeństwami.

Najpoważniejszym zagrożeniem na stokach narciarskich są zderzenia z innymi narciarzami i snowboardzistami. Zazwyczaj takie kolizje kończą się ogólnymi potłuczeniami ciała lub zwichnięciami, jednak w poważniejszych przypadkach skutkują złamanymi kończynami, a nawet wstrząśnieniem mózgu. W 2018 r. w samym Zakopanem zanotowano ponad 2 tysiące wypadków na stokach2. Pomyśl tylko, o ile odsetek ten wzrośnie w kurortach rosyjskich, które w założeniach każdego roku ma odwiedzać 500 000 narciarzy.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych oznacza dla Ciebie oszczędzenie pieniędzy na koszty leczenia, a zazwyczaj także transportu medycznego. W przypadku braku odpowiedniej polisy, nie tylko będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Będziesz także zdany wyłącznie na siebie, bez prawa do pomocy ze strony ubezpieczyciela.

Rekomendowana przez nas suma ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych, zarówno w przypadku planowania trekkingu oraz aktywności na stoku, wynosi 80 000 Euro. Tu przeczytasz więcej o ubezpieczeniu do Rosji.

Olbrzymie terytorium Rosji oferuje przyjeżdżającym gościom szeroką ofertę atrakcji. Pamiętaj jednak, by do każdej z nich podchodzić z rozsądkiem. Właściwie dobrana polisa powinna być tylko gwarancją, że w razie kontuzji, nie zostaniesz pozostawiony bez pomocy.

Przypisy

  1. Kategorie sportów AXA Assistance, https://www.axa-assistance.pl/getmedia/941cda68-174d-41b9-ad17-3dbdc349bf8e/Kategorie_Sportow.pdf.aspx (data dostępu 2018-12-20)
  2. Niechlubny rekord na stokach wokół Zakopanego -Liczba wypadków rośnie, https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-niechlubny-rekord-na-stokach-wokol-zakopanego-liczba-wypadko,nId,2548679 (data dostępu 2018-12-20)
Rate this post