Nurkowanie na Seszelach

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Seszele
  5. Nurkowanie na Seszelach

Seszele stanowią niewielki archipelag składający się z grupy 115 wysp, położonych na Oceanie Indyjskim na północny-zachód od Madagaskaru, w odległości 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki. Wizytówką tego wyspiarskiego kraju są rajskie plaże przysypane drobnym białym piaskiem oraz błękitna, przezroczysta woda. Dlatego Seszele bez skrupułów można nazwać rajskim archipelagiem.

Nurkowanie i sporty wodne. Gdzie, jak i kiedy?

Życie na Seszelach warunkuje położenie geograficzne archipelagu. Te oblane z każdej strony turkusową wodą wyspy, stworzyły optymalne warunki do żeglugi oraz uprawiania sportów wodnych. Jednymi z najbardziej powszechnych wśród turystów jest nurkowanie oraz snorkeling.

Do 2015 r. podwodny krajobraz Seszeli zachwycał widokiem bujnych raf koralowych, mieniących się wszystkimi kolorami tęczy. Niestety tajfun El Nido sprawił, że podwodny krajobraz archipelagu mocno zubożał.

Piękno Seszeli w 4K (video: YouTube)
Miejscowi szacują, że zniszczeniu uległo aż 80-90% rafy koralowej. Pocieszenie można znaleźć w tym, że rafa stopniowo się odradza.

Ten naturalny kataklizm nie oznacza jednak, że nurkowie nie mają czego szukać na Seszelach. Tamtejszy świat podwodnej fauny wciąż potrafi zachwycić. Turyści przyjeżdżają tutaj, by zobaczyć podwodne stworzenia, takie jak płaszczki, żółwie morskie, manty, chowające się wśród skał ośmiornice, a nawet rekiny w ich naturalnym środowisku. Nagromadzenie podwodnej fauny jest tak duże, że wystarczą zaledwie 2-3 zanurzenia, by napotkać wszystkich miejscowych przedstawicieli.

Szczególnie warto udać się na nurowisko w północnej części wyspy Mahe. W latach 60. ubiegłego wieku u wybrzeża zatopiono kilka dużych barek rybackich, które teraz zalegają na dnie oceanu, obrośnięte przez podwodne rośliny. W ich szparach i zakamarkach gnieżdżą się natomiast małe ryby i inne żyjątka. Wybrzeże Mahy oferuje także zdecydowanie lepszą widoczność pod wodą, niż inne nurowiska Seszeli.

Sprzęt do nurkowania, transport łodzią do nurowiska oraz przewodnika można wynająć w jednej z licznych baz zlokalizowanych na wszystkich większych plażach. Koszt takiej atrakcji wynosi około 120 euro. Jeśli nurkowanie jest Twoim głównym celem na Seszelach, przyjedź tutaj w kwietniu, maju, październiku lub listopadzie, gdy przejrzystość wody jest najlepsza.

A jeśli masz problemy z ciśnieniem, ale nie chcesz rezygnować z możliwości oglądania podwodnych cudów natury, koniecznie wybierz się na Silhouette Island. Położona 30 kilometrów od wyspy Mahe słynie z ogromnej różnorodności biologicznej. Spotkasz tutaj najróżniejszych przedstawicieli zarówno lądowej, jak i podwodnej fauny i flory, w tym najróżniejsze gatunki ptaków, gekony, kameleony, żółwie morskie i ślimaki chowające się w skorupach na dnie oceanu. Spokojne wybrzeże sprzyja uprawianiu snorkelingu, a doskonała przejrzystość wody nie wymusza konieczności całkowitego zanurzania się pod jej powierzchnię.

Plaża w Beau Vallon

Plaża Beau Vallon na Seszelach (foto: pixabay)

W północno-zachodniej części wyspy Mahe znajduje się sławna plaża Beau Vallon, która odznacza się błyszczącym w słońcu białym piaskiem oraz zagospodarowanym wybrzeżem. Tamtejsze wody są bardzo spokojne, dlatego miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać tutaj z przejażdżki na nartach wodnych.

Błogi wypoczynek na plażach Seszeli

Gdy zmęczą Cię już wodne atrakcje, udaj się na jedną z rajskich plaż, by wypocząć na przyjemnie grzejącym ciało białym piasku, w promieniach ciepłego afrykańskiego słońca. Seszele mają co najmniej kilka boskich plaż, ale szczególnie warta uwagi jest Anse Georgette położona na wyspie Praslin. Jej znakiem rozpoznawczym są wielkie, ciemne, granitowe kamienie rozmieszczone pojedynczo na plaży, które przybierają osobliwe kształty.

Kojący odpoczynek zapewnia widok kołyszących się na wietrze palm, które dają plażowiczom przyjemny cień. Anse Georgette to idealny wybór dla każdego, kto lubi na wakacjach unikać tłumów, ponieważ plaża jest praktycznie bezludna. Nie znajdziesz tutaj turystycznej infrastruktury, budek z jedzeniem i pamiątkami. Ale to właśnie dzięki temu poczujesz się jak na rajskiej, bezludnej wyspie.

5/5 - (1 vote)