Czy w Tajlandii jest bezpiecznie? Poznaj ciemne oblicze egzotycznego raju.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Tajlandia
  5. Bezpieczeństwo w Tajlandii

Położona w południowo-wschodniej Azji Tajlandia coraz częściej obierana jest jako cel podróży. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę ilość czekających na turystów atrakcji. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo w Tajlandii.

Tłoczne ulice Bangkoku (foto: pixabay)

Tajskie wybrzeże słynie z szerokich, piaszczystych plaż oraz przejrzystej wody w kolorze turkusu. Targi uliczne wypełnione straganami, uginającymi się pod ciężarem świeżych owoców oraz przyrządzanych na miejscu lokalnych dań, przyciągają przyjezdnych z całego świata.

Tajlandia posiada także ciemne oblicze, którego nie zobaczysz na kartach turystycznych katalogów. Wybierając się do tego egzotycznego kraju, musisz pamiętać o czyhających niebezpieczeństwach, których przykre konsekwencje zminimalizuje polisa turystyczna wyposażona w odpowiednie elementy. Tematowi wyboru ubezpieczenia do Tajlandii poświęciliśmy osobny artykuł, natomiast teraz zastanowimy się, czy w Tajlandii jest bezpiecznie.

Oszustwa i wyłudzenia

5 najpopularniejszych oszust w Tajlandii {eng.} (video: YouTube)

Uważaj na wszelkich naciągaczy i oszustów, dla których biali turyści są łatwym celem. Trzymaj obcych na dystans, bądź czujny i nie wierz w każde usłyszane słowo. Powszechną praktyką jest kierowanie nieświadomych turystów do drogich atrakcji turystycznych. Wsiadając do taksówki, pierwsze co powinieneś zrobić to poprosić o włączenie taksometru. Natomiast odwiedzając lokalne sklepy, nie daj się skusić na szlachetne kamienie za pół ceny. Pod żadnym pozorem nie oddawaj swojego paszportu jako zastaw pod wypożyczony skuter.

Drobne kradzieże

Tajlandia posiada łatkę kraju, w którym drobne kradzieże są na porządku dziennym. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed ryzykiem kradzieży środków finansowych oraz dokumentów1. Dlatego miej oko na swój bagaż, a plecaki i torebki trzymaj blisko ciała. Zdarza się, że kierowcy skuterów wyrywają bagaż podręczny wprost z ramion turystów, po czym szybko znikają w tłumie.

Przed przyjazdem warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia na bagaż. W ten sposób w razie kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, które przynajmniej w części zrekompensuje Twoją stratę. Zanim podpiszesz umowę sprawdź jednak, czy wybrane ubezpieczenie nie posiada ukrytych haczyków. Towarzystwa ubezpieczeniowe często zwalniają się od ubezpieczania wybranych części bagażu, np. sprzętu elektronicznego lub biżuterii.

Niebezpieczne ulice

Ulica w Bangkoku (foto: pixabay)

W Tajlandii powszechnym środkiem komunikacji są skutery, którymi zalane są ulice miast. Niestety wraz z ich powszechnością nie idzie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Panują tutaj inne zasady niż w Europie. Kierowcy posiadają społeczne przyzwolenie na jazdę po pijanemu oraz ignorowanie znaków drogowych. Ofiarami takiego systemu są piesi – najczęściej obcokrajowcy.

Poruszając się po tajlandzkich ulicach warto być wyposażonym w ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W razie zaistnienia uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego wypadkiem drogowych, przysługiwać Ci będzie odpowiednie odszkodowanie.

Brak politycznej stabilizacji

Trudno jest mówić o bezpieczeństwie w państwie, w którym co kilka lat dochodzi do politycznego przewrotu, władzę sprawuje wojskowa junta, a zamachy terrorystyczne przestają być czymś niecodziennym.

Wybierając Tajlandię jako cel wakacyjnej podróży musisz mieć to na uwadze, nie daj się jednak zwariować. Czy w Tajlandii jest bezpiecznie? Turystyczne kurorty stanowią pod tym względem bezpieczne miejsce. Jedynym odwiedzanym przez podróżujących, potencjalnie niebezpiecznym miejscem, jest centrum Bangkoku targane raz po raz politycznymi manifestacjami.

Jeśli jednak wolisz dmuchać na zimne, upewnij się, że Twoje ubezpieczenie NNW obejmuje także wypadki powstałe w wyniku aktu terrorystycznego. Większość ubezpieczycieli zazwyczaj wyłącza swoją odpowiedzialność w razie zaistnienia takich sytuacji. Jeśli dotyczy to także Ciebie, dobrym pomysłem będzie wykupienie osobnego ubezpieczenia ryzyka terroryzmu i sabotażu.

Surowe prawo

Wbrew powszechnemu poglądowi, Tajlandia jest jednym z najbardziej restrykcyjnych państw azjatyckich, pod względem przepisów prawnych. Władze szczególnie surowo karzą przestępstwa narkotykowe, za które grozi wieloletnie więzienie, a w najgorszym przypadku nawet kara śmierci. W razie znalezienia narkotyków, twardych lub miękkich, na użytek osobisty lub komercyjny, status obcokrajowca na niewiele się zda.

Na wypadek konieczności skorzystania z pomocy prawnika, warto wykupić ubezpieczenie ochrony prawnej. Koszty wynagrodzenia obrońcy, jak i samego postępowania przed organami tajlandzkiego wymiaru sprawiedliwości, pokryje ubezpieczyciel.

Tajlandia kusi swoim urokiem, o czym świadczą rosnące statystyki odwiedzin. Pomimo potencjalnych niebezpieczeństw wciąż jest to miejsce, które warto odwiedzić choć raz w życiu. Najlepszą rad dąla podróżujących by zwiększyć bezpieczeństwo w Tajlandii jest to, by trzymać głowę na karku, nie tracić czujności oraz zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie za granicę.

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Królestwo Tajlandii, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Tajlandii,THA.html (data dostępu 2018-10-14)
4/5 - (1 vote)