Na co uważać by czuć się bezpiecznie podróżując po Tajlandii?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Tajlandia
  5. Na co uważać w Tajlandii

Tajlandia wciąż pozostaje krajem, w którym naiwność oraz brak roztropności turystów są wykorzystywane przez złodziei. Decydując się na przyjazd do tego egzotycznego raju, należy zachować ostrożność oraz wyposażyć się w odpowiednią polisę turystyczną (więcej o jej wyborze pisaliśmy w tym artykule).

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że od wielu lat w Tajlandii obserwuje się wzrost przestępczości, zwłaszcza kradzieży1. Dotyczy to głównie miejscowości turystycznych odwiedzanych przez obcokrajowców. Na porządku dziennym są także oszustwa, mające na celu wyłudzenie pieniędzy. Jakie inne pułapki ze strony miejscowych czekają w Tajlandii i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Taksówkarze, naciągacze i złodzieje na skuterach – jak czuć się bezpiecznie w Tajlanii?

Na co uważać w Tajlandii? Wychodząc z turystycznego kurortu na gwarne ulice Phuket, Samui czy Bangkoku, licz się z tym, że możesz paść ofiarą oszustwa miejscowych handlarzy. Najczęściej przybierają one postać kierowania podróżujących do droższych atrakcji turystycznych. Równie powszechne jest sprzedawanie podróbek kamieni szlachetnych jako oryginalnych minerałów. Aby uniknąć niemiłego rozczarowania, po prostu nie bądź naiwny. Gdy zaproponują Ci tańsze rozwiązanie, zastanów się dlaczego to robią – odpowiedź nasunie się sama.

Taksówki na ulicach Bangkoku (foto: pixabay)

Jeśli zamierzasz poruszać się po ulicach tajlandzkich miast taksówką, zaraz po wejściu do pojazdu koniecznie poproś o włączenie taksometru. Stanowi to nie tylko Twój przywilej, ale także obowiązek kierowcy. Niestety taksówkarze często go lekceważą i rezygnują z taksometru, by zawyżyć cenę za przejazd. Jeśli kierowca nie przystanie na Twoją prośbę, najprostszym rozwiązaniem jest opuszczenie pojazdu i poszukanie innej taksówki.

Bądź ostrożny spacerując po ulicy. Jest to niebezpieczne miejsce nie tylko ze względu na nieodpowiedzialne zachowanie kierowców wobec pieszych, ale także obecność złodziei. Kierowcy popularnych w Tajlandii skuterów oraz motocykli wykorzystują nieuwagę przechodniów, by pozbawić ich osobistych przedmiotów. Zdarza się, że wyrywają torebki z ręki lub plecaki z ramion, po czym znikają w tłumie. Posiadając bagaż podręczny trzymaj go blisko ciała, zrezygnuj z przenoszenia cennych przedmiotów oraz upewnij się, że torba lub plecak są szczelnie zamknięte.

Ubezpieczenie bagażu – zabezpieczenie przed utratą osobistych rzeczy

W razie utraty bagażu, nieocenione staje się jego ubezpieczenie w Tajlandii. Zawierając umowę z ubezpieczycielem, zobowiązuje się on do wypłacenia odszkodowania o odpowiedniej wysokości w razie jego kradzieży, zniszczenia lub zgubienia. Ubezpieczenie bagażu chroni więc nie tylko przed jego kradzieżą, ale także niespodziewanym zaginięciem, np. na lotnisku podczas odprawy.

Suma ubezpieczenia powinna być uzależniona od wartości przewożonego bagażu. Zastanów się nad wartością przedmiotów, które przewozisz oraz czy znajdują się wśród nich rzeczy szczególnie cenne, jak biżuteria. Zapoznaj się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by mieć pewność, że obejmuje ono wszystkie przedmioty znajdujące się w bagażu. Ubezpieczyciele zazwyczaj wyłączają swoją odpowiedzialność w przypadku utraty, np. sprzętu elektronicznego lub środków płatniczych (kart płatniczych, pieniędzy).

Łódka w prowinzji Krabi to standardowa forma transportu (foto: pixabay)

Na co jeszcze uważać w Tajlandii? W celu ochrony środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym, jak i gotówki wypłaconej w bankomacie, należy wyposażyć się w osobne ubezpieczenie karty płatniczej. Obejmuje ono zarówno karty płatnicze, debetowe oraz kredytowe. Podstawową funkcją polisy jest ochrona środków finansowych przed ich utratą, wskutek nieautoryzowanej transakcji (wykonania transakcji z użyciem karty przez osobę nieuprawnioną, np. złodzieja) albo bezprawnej wypłaty gotówki z bankomatu. Ubezpieczyciel wyłączy jednak swoją odpowiedzialność, jeżeli zaginięcie lub kradzież karty nastąpiła z winy jej posiadacza (niewłaściwa ochrona PINu, zwlekanie ze zgłoszeniem kradzieży).

Poza tym, nie otrzymasz odszkodowania, jeśli utrata albo zgubienie bagażu było wynikiem pozostawienia go bez opieki. Ubezpieczyciele wyłączają także swoją odpowiedzialność od utraty bagażu w wyniku jego konfiskaty, a także od jego zniszczenia, jeśli nastąpiło z powodu wad ubezpieczonego przedmiotu lub zniszczone zostały wyłącznie torby, walizki lub plecaki, a nie ich zawartość.

Ubezpieczenie bagażu powinno być dopasowane przede wszystkim do Twoich potrzeb. Zastanów się jakie przedmioty będą Ci niezbędne w Tajlandii i na tej podstawie wybierz właściwą polisę. Nie zapomnij przeczytać Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeśli znajdują się w nich niekorzystne wyłączenia odpowiedzialności, wybierz inną polisę. Właściwie dobrane ubezpieczenie chociaż częściowo pozwoli zrekompensować poniesioną stratę.

Kup ubezpieczenie do Tajlandii

Przypisy

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą – Królestwo Tajlandii, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Tajlandii,THA.html (data dostępu 2018-08-01)
4.3/5 - (6 votes)