Tajlandia, choć zazwyczaj kojarzy się z leniwym wypoczynkiem, przyciąga także zwolenników mocnych wrażeń. Ten położony w południowo-wschodniej Azji kraj, stanowi destynację dla miłośników takich sportów ekstremalnych jak: kajakarstwo, spływy, windsurfing i kitesurfing, nurkowanie, a także wspinaczka skałkowa.
Uprawianie sportów o wysokim stopniu zagrożenia dla zdrowia lub życia, powinno iść w parze z rozsądkiem oraz odpowiedzialnością. Dlatego przed podjęciem takiej aktywności, należy pomyśleć o wykupieniu polisy do Tajlandii zawierającej ubezpieczenie zagraniczne sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Czym się różnią?
Towarzystwa Ubezpieczeniowe definiują sporty ekstremalne jako te, których
uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi oraz działania w warunkach dużego ryzyka.
Czym zatem są sporty podwyższonego ryzyka? Stanowią szerszą kategorię od sportów ekstremalnych. Zalicza się do nich zarówno sporty wodne (rafting, spływy kajakowe, snorkeling, surfing i kitesurfing, narty wodne), lotnicze (spadochroniarstwo, baloniarstwo, paralotniarstwo), sztuki walki i sporty obronne, a także sporty zimowe (snowboard, bobsleje, skoki narciarskie).
Zaliczenie danej aktywności do grupy sportów ekstremalnych albo sportów wysokiego ryzyka, pozostaje decyzją ubezpieczyciela. Towarzystwa Ubezpieczeniowe powinny udostępniać listę lub tabelę, przedstawiającą które dyscypliny uważają za sporty wysokiego ryzyka, a które za sporty ekstremalne. Wybór polisy ubezpieczeniowej dla konkretnej dyscypliny, powinien być zatem poprzedzony lekturą Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Sporty wysokiego ryzyka w Tajlandii – jakie aktywności obejmuje ubezpieczenie?
Opływające południowe wybrzeże Tajlandii Morze Andamańskie, posiada sprzyjające warunki naturalne do uprawiania kajakarstwa. Teren ten słynie z licznych jaskiń, ukrytych lagun, a także bagien namorzynowych będących naturalnym siedliskiem dla nadmorskiej fauny. Podróże kajakiem umożliwiają dokładną eksplorację tej krainy, bez płoszenia żywych stworzeń rykiem silnika motorówki. Organizowane są także spływy kajakowe na rzece Kwai, Paj oraz Umpang, z których chętnie korzystają osoby spragnione mocniejszych wrażeń.
Wybrzeże Tajlandii posiada korzystne warunki do rozpoczęcia przygody z surfingiem oraz kitesurfingiem. Szczególnie optymalne warunki panują w porze suchej – od listopada do maja. Wtedy wiatr jest stabilny, a dzięki temu morze spokojne. Najpopularniejszymi miejscowościami odwiedzanymi przez surferów są: Pataja, Puket, Hua Hin oraz Czumpon.
Tajlandia to także wymarzone miejsce dla miłośników snorkelingu, który w przeciwieństwie do nurkowania z akwalungiem, nie jest drogi i nie wymaga dużego wysiłku. W ośrodkach turystycznych zazwyczaj znajdują się wypożyczalnie płetw, masek oraz fajek do oddychania. Dogodnym miejscem do obserwowania podwodnego świata tuż pod powierzchnią tafli wody, stworzyło płytkie wybrzeże Ko Czang, Ko Lipe oraz Ko Samui.
Sporty ekstremalne – wspinaczka, nurkowanie oraz bungy jumping
Z roku na rok, coraz większą popularność wśród odwiedzających Tajlandię zyskuje wspinaczka skałkowa. Głównym ośrodkiem tego sportu jest, zlokalizowana na południu kraju, prowincja Krabi. Znajduje się tutaj kilkaset sportowych dróg wspinaczkowych, a także szkółki oferujące turystom lekcje instruktażowe, a także możliwość wypożyczenia sprzętu1.
Tajlandia wydaje się być miejscem idealnym do nurkowania, głównie ze względu na obecność zapierającej dech w piersiach rafy koralowej oraz ciepłej wody, utrzymującej przez cały rok temperaturę 26-32°C. Nurkowiska znajdują się na zachodnim wybrzeżu kraju (rejon Puket i Ko Pi Pi, Safari Północne i Południowe) oraz w Zatoce Tajlandzkiej (rejon Ko Tao i Ko Samui, Ptaja, Ko Czang). Odradza się natomiast nurkowanie w Similanach, które obejmuje Safari Północne. Ze względu na tsunami, które nawiedziło ten obszar w 2004 r., tamtejsza rafa koralowa została doszczętnie zniszczona i nie zdołała się ponownie odrodzić2.
Często spotykaną, nie tylko w Azji, atrakcją turystyczną są skoki bungy. Te organizowane w Tajlandii oferują dużą dawkę adrenaliny oraz niesamowite wrażenia wizualne. Odwiedzając Puket, warto skusić się na skok z wysokości 50 metrów, wprost w kierunku błękitnej laguny otoczonej gęstym lasem egzotycznych roślin.
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?
Planując ryzykowną aktywność fizyczną należy wykupić ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Przed tym krokiem koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by sprawdzić, czy interesująca nas dyscyplina jest objęta warunkami umowy ubezpieczenia. Innymi słowy, czy w razie zaistnienia uszczerbku na zdrowiu wskutek uprawiania takiej dyscypliny, otrzymamy należne nam odszkodowanie.
Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych jest zazwyczaj dodatkową opcją, którą można dokupić do standardowej polisy, ale wcale nie trzeba. Niektórzy uznają, że to dmuchanie na zimne. Co może nam bowiem grozić podczas spokojnej podróży kajakiem, albo podwodnej eksploracji rafy koralowej? Wypadki jednak się zdarzają, a ryzyko ich zaistnienia wzrasta wraz z wyborem bardziej niebezpiecznej aktywności.
Nurkowanie może wiązać się z uszkodzeniem narządu słuchu, surfing ze złamaniami, potłuczeniem ciała, otarciem naskórka, a nawet wstrząsem mózgu. Podobnie wspinaczka skałkowa może zakończyć się różnymi mechanicznymi obrażeniami ciała. Natomiast uprawiając snorkeling nie trudno o oparzenia słoneczne. Wykupienie właściwej polisy przynajmniej w części zrekompensuje zaistniały uszczerbek na zdrowiu.
Suma ubezpieczenia powinna uwzględniać koszty leczenia oraz akcji ratowniczych w Tajlandii. W celu pokrycia niezbędnych kosztów leczenia urazów, powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jak i kosztów akcji ratunkowej, wartość sumy ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 35 000 EUR. Stanowi ona granicę wypłacalności ubezpieczyciela. W związku z tym lepiej zadbać o odpowiednie wysokie zabezpieczenie finansowe, by uniknąć wizji płacenia za koszty leczenia, pobyt w szpitalu oraz akcję ratunkową z własnej kieszeni.
Kup ubezpieczenie do Tajlandii
Przypisy
- Szkoła Wspinania High-Five – Wspinanie w Tajlandii, https://h-5.pl/wspinanie-w-tajlandii-ton-sai (data dostępu 2018-08-21) ↩
- Wikipedia – Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim (2004), https://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienie_ziemi_na_Oceanie_Indyjskim_(2004) (data dostępu 2018-08-21) ↩