Tunezja co roku przyciąga turystów bogactwem zabytków, pyszną kuchnią oraz niezawodną pogodą. Na obszarze całego państwa znajduje się aż 8 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym starożytna medyna w Tunisie, a także starożytne miasto Thugga. Pomimo licznych atrakcji, liczba turystów odwiedzających Tunezje w ostatnich latach drastycznie spadła, ze względu na zagrożenie ze strony terrorystów.
Arabska wiosna – początek problemów
Pierwszy zwiastun pogorszenia się sytuacji branży turystycznej w Tunezji, jak i w całym regionie Afryki Północnej pojawił się już w 2011 r. Tzw. arabska wiosna była serią manifestacji, która ogarnęła afrykańskie państwa arabskie, a w kilku przypadkach (m.in. w Egipcie, Libii i Tunezji) doprowadziła do odsunięcia od władzy dotychczasowych przywódców. Rozruchy wolnościowe z jednej strony rozszerzyły zakres praw obywatelskich mieszkańców, z drugiej jednak pogorszyły stabilność społeczno-polityczną w tych państwach. Po odsunięciu władzy, która trzymała społeczeństwo w ryzach, do głosu doszły grupy ekstremistyczno-islamistyczne.
Już w 2014 roku doszło do ataku na tunezyjskich żołnierzy w Górach Tunezyjskich, w wyniku którego śmierć poniosło 15 z nich. Jednak prawdziwy terror, który dotknął cywilów nadszedł rok później. 18 marca 2015 roku zaledwie dwóch mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy wtargnęło do siedziby tuniskiego parlamentu. Odepchnięci przez ochronę, wycofali się do pobliskiego Muzeum Bardo gdzie wzięli kilkudziesięciu zakładników. W wyniku ataku zginęły 24 osoby, a 50 zostało rannych. Wśród ofiar znalazło się troje polskich obywateli1.
Atak w Muzeum Bardo nie stanowił jednak końca nieszczęśliwej serii. 26 czerwca w ośrodku turystycznym Marsa al-Kantawi położonym w kurorcie Susa w północnej części Tunezji samotny zamachowiec wdarł się na teren plaży i otworzył ogień do wypoczywających tam turystów. W wyniku ataku zginęło 39 osób, a kolejne 36 zostały ranne. Wśród ofiar znaleźli się obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Niemiec, Belgii i Rosji2.
Jak wygląda sytuacja w 2019 roku?
Wygląda na to, że najgorszy okres Tunezja ma już za sobą. Po serii ataków z 2015 roku tunezyjski rząd podjął liczne kroki w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w kraju. Najbardziej zauważalnym z nich jest powołanie rezerwistów do patrolowania ulic miast i kurortów we wszystkich częściach kraju, z naciskiem na placówki rządowe oraz ośrodki turystyczne.
Krajowe resorty dyplomatyczne zdają się doceniać te wysiłki, ponieważ większość krajów zniosła lub chociaż złagodziła ostrzeżenia przed podróżami do Tunezji. Jednym z takich krajów jest także Polska. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 2017 roku zmienił ostrzeżenie „nie podróżuj” na „ostrzeżenie przed podróżą”3. Wciąż odradza jednak wizyty na pograniczu tunezyjsko-algierskim oraz tunezyjsko-libijskim, do Parku Narodowego Jebel Mgilla, do Parku Narodowego Jebel Chambi oraz na rejony pustynne w południowej części kraju4.
Na czym polega ubezpieczenie od aktów terroru?
Tak jak nie da się przewidzieć ataków terrorystycznych, tak nie istnieje skuteczna metoda ochrony przed nimi. Jest jednak sposób, który pozwala zmniejszyć negatywne następstwa udziału w ataku terrorystycznym.
Ze względu na rosnące zagrożenie terrorystyczne w państwach turystycznych, Towarzystwa Ubezpieczeniowe coraz częściej oferują klientom tzw. klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Nakłada ona na ubezpieczyciela obowiązek udzielenia pomocy ubezpieczonemu w razie zaistnienia zagrożenia terrorystycznego. Zazwyczaj obejmuje ona prawo do konsultacji lekarskiej, hospitalizacji oraz transportu medycznego, a także transportu zwłok do kraju. Więcej o ubezpieczeniu do Tunezji pisaliśmy tu.
Klauzula nieoczekiwanego aktu terroru nie jest ubezpieczeniem uniwersalnym, ponieważ zazwyczaj działa jedynie w miejscach o umiarkowanym stopniu zagrożenia terrorystycznego. Dlatego przed zakupem polisy upewnij się, że znajdzie ona zastosowanie w Tunezji lub innym miejscu, do którego się wybierasz.
Kup ubezpieczenie do TunezjiPrzypisy
- , TVN24 – Zamach w muzeum w Tunezji, https://www.tvn24.pl/raporty/zamach-na-muzeum-w-tunezji,962 (data dostępu 2019-08-02) ↩
- Wikipedia – Zamach w Susie, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_w_Susie (data dostępu 2019-08-02) ↩
- WP – Kraje objęte ostrzeżeniami MSZ. Turyści powinni je omijać?, https://turystyka.wp.pl/kraje-objete-ostrzezeniami-msz-turysci-powinni-je-omijac-6225878258284673a (data dostępu 2019-08-02) ↩
- WP – Wakacje na własna odpowiedzialność. Miejsca, w których jest niespokojnie , https://turystyka.wp.pl/wakacje-na-wlasna-odpowiedzialnosc-miejsca-w-ktorych-jest-niespokojnie-6336325125572225a (data dostępu 2019-08-02) ↩