Aktywny wypoczynek w Turcji. Jakie ubezpieczenie na surfing i nurkowanie w Turcji?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Turcja
  5. Ubezpieczenie na surfing i nurkowanie w Turcji

Choć Riwiera Turecka, kojarzy się przede wszystkim z leniwym odpoczywaniem na hotelowych leżakach, ustawionych w równych rzędach, to także wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych. Jakie ubezpieczenie na nurkowanie w Turcji wybrać i jak czuć się bezpiecznie podczas surfowania w Stambule? O tym opowiem niżej.

Nurkowanie w ciepłych wodach Morza Śródziemnego

Jeśli jesteś amatorem nurkowania albo dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym sportem, lepiej nie mogłeś trafić. Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego, oferuje najlepsze warunki w całym regionie. Zwłaszcza nurowiska położone w okolicy miasta Kas.

Położony na terenie starożytnej Licji kurort, oferuje nie tylko doskonałe warunki termiczne, ale także zapierające dech w piersiach widoki. Pod wodą, czekają na ciebie zachwycające formacje skalne, liczne jaskinie, groty oraz wąwozy. Co więcej, możesz je eksplorować nawet w nocy.

Wrak D47 Dakota niedaleko Kas (foto: shutterstock)

Jeśli jednak malownicze ukształtowanie dna morskiego nie robi na Tobie wrażenia, może wywrze je zatopiony wrak włoskiego samolotu wojennego Savoia-Marchetii. Ta pochodząca z okresu drugiej wojny światowej maszyna, prawdopodobnie rozbiła się w okolicach Kas, startując z jednej z greckich wysepek. Obecnie, stanowi ogromną atrakcję, która rokrocznie ściąga w to miejsce turystów.

Dla miłośników podwodnej fauny i flory, wartym polecenia miejscem, jest turystyczne Bodrum i jego okolice. Znajduje się tam 20 baz do nurkowania, a najciekawszą z nich, jest zdecydowanie Wielka Rafa, położona w prowincji Mugla. Pod powierzchnią wody, spotkasz żółwie morskie, ławice jackfischów, węgorze, kraby, a nawet ośmiornice.

Aby czuć się bezpiecznie podczas nurkowania w Turcji, czyli kraju spoza obszaru działania karty EKUZ, potrzebujesz ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych. Jak je wybrać opiszę niżej. Zapraszam również do osobnego artykułu, obszernie odpowiadającego na pytanie, jakie ubezpieczenie do Turcji wybrać.

Surfing w… Stambule!

Surferzy na plaży w Stambule (foto: shutterstock)

Tak, oczy Cię nie mylą. Okoliczne plaże Stambułu, oferują świetne warunki do surfowania oraz uprawiania kitesurfingu. Najbardziej popularne z nich to Sile Merkez oraz Kerpe, ze względu na piaszczyste dno. W Sile Merkez możesz rozpocząć naukę surfingu, ze względu na stojący tam falochron, który tworzy dobre warunki do ćwiczeń.

Występujące tu silne wiatry, tworzą także optymalne warunki do uprawiania kitesurfingu. Jeśli jesteś miłośnikiem pływania z żaglem, koniecznie udaj się na plaże Dodo.

Jak uchronić się przed kontuzją?

Uprawianie sportów ma to do siebie, że jest dosyć ryzykownym zajęciem dla ludzkiego ciała. Z jednej strony, aktywność fizyczna poprawia kondycję organizmu, z drugiej natomiast, naraża go na dotkliwe kontuzje i urazy.

Sporty wodne dodatkowo obarczone są ryzykiem utonięcia. Dlatego musisz zachować szczególną ostrożność.

W trakcie nurkowania, uważaj na ostre krawędzie skał, podczas schodzenia do podwodnych jaskiń. Miej na oku także współtowarzyszy, którzy mogą niefortunnie zepchnąć Cię na wystającą formacje skalną. Pamiętaj także, by trzymać się określonej głębokości, poniżej której absolutnie nie wolno Ci zejść. W przeciwnym razie, skończy się to bolesnym urazem narządów słuchowych.

Natomiast uprawiając surfing, możesz się solidnie poobijać spadając z deski, zwłaszcza jeśli pływasz w płytkich akwenach. Dlatego zawsze wybieraj plaże, z piaszczystym dnem morskim, które nieco zamortyzuje wszelkie upadki.

Niekiedy kontuzja będzie na tyle poważna, że skończy się koniecznością wizyty w szpitalu. Wszelkie zabiegi medyczne, łącznie z podaniem leków oraz założeniem opatrunków, obarczone są dużymi kosztami. Dlatego, o ile nie masz wykupionego ubezpieczenia, nawet nie wchodź do wody.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych, nakłada na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia kosztów leczenia urazów, których nabawiłeś się wykonując aktywność fizyczną. Jednak nie każda z nich podlega ubezpieczeniu – stąd rozróżnienie na sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne.

Przed zakupem polisy, upewnij się, czy nurkowanie, surfing lub inna interesująca Cię aktywność w Turcji, wchodzą w skład ubezpieczenia. Takie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które ubezpieczyciel jest zobowiązany przedstawić Ci, jeszcze przed podpisaniem umowy (art. 812 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia.

Ze względu na wysokie koszty leczenia w Turcji, zalecamy ubezpieczyć się na minimalną kwotę 35 000 Euro.

Kup ubezpieczenie

Podsumowanie

Turcja stanowi wspaniałe miejsce na rozpoczęcie swojej przygody ze sportami wodnymi i nie powinieneś rezygnować z takiej możliwości, bojąc się urazów i kontuzji. Zaopatrz się w ubezpieczenie nurkowania w Turcji czyli sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych i zacznij trenować!

4/5 - (1 vote)