Ubezpieczenie do Turcji

ubezpieczenie już od kilku zł
kalkulacja w 1 minutę
porównaj ceny i kup online!

Turcja to jeden z najchętniej obieranych – obok Grecji, Bułgarii i Chorwacji – kierunków wakacyjnego urlopu. Nic dziwnego, skoro ten położony w Azji mniejszej kraj, może poszczycić się jedną z najlepiej rozwiniętych baz kurortów na całym świecie. Pamiętaj jednak że nie jest tam tak bezpiecznie jak w krajach Unii Europejskiej.

Turcja to także Stambuł, malownicza Kapadocja, zachwycająca przyroda oraz liczne starożytne i średniowieczne zabytki, ulokowane w małych, urokliwych miasteczkach. Zobacz, jak dobrać ubezpieczenie do Turcji, zależnie od charakteru planowanego wyjazdu.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Odpowiedź na tak postawione pytanie, zależy od tego, co chcesz robić w Turcji. A opcji masz wiele. Innej ochrony będziesz potrzebować wypoczywając na tureckiej riwierze, a innej, eksplorując pozostałą część kraju.

Bez względu na konkretny cel podróży, nie możesz zapomnieć o dwóch podstawowych elementach ubezpieczenia w Turcji – ubezpieczeniu kosztów leczenia (KL) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Ubezpieczenie kosztów leczenia warto dodatkowo rozszerzyć, o pokrycie kosztów akcji ratowniczych, a także opcję assistance.

Wrak samolotu Douglas C-47 Dakota niedaleko Bodrum. (foto: shutterstock)

Riwiera Turecka to także doskonałe miejsce, do uprawiania sportów wodnych, w szczególności nurkowania. Jeśli chcesz tego spróbować, pamiętaj o ubezpieczeniu sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych w Turcji.

Chcesz zwiedzić region środkowej, wschodniej i południowej Anatolii? Nie zapomnij zabrać ze sobą ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Na malowniczych wyżynach anatolijskich, czekają Cię nie tylko niesamowite widoki, ale także ryzyko groźnych wypadków.

Jeśli marzy Ci się odwiedzenie Diyarbakiru, wraz z okalającymi go bizantyjskimi murami obronnymi, lub innych rejonów południowo-wschodniej Turcji, musisz wiedzieć, że ze względu na dążenia separatystyczne Kurdów, to niespokojny politycznie obszar. Jeśli chcesz spędzić tam kilka dni, rozważ rozszerzenie polisy o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru.

W poniższej tabelce prezentujemy zalecane elementy dobrego ubezpieczenia do Turcji, wraz z przyporządkowanymi, minimalnymi sumami ubezpieczenia (SU) dla każdego z nich:

Koszty Leczenia 50 000 EUR
– transport medyczny w tym do Polski – do pełnej wartość KL
OC 50 000 EUR
NNW 5 000 EUR
Uwzględnij ryzyka
 • ubezpieczenie bagażu – suma ubezpieczenia powinna być wyznaczona z uwzględnieniem Twoich potrzeb.
 • sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne – minimalna kwota to 30 000 EUR
 • klauzula nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru – sprawdź czy jest uwzględniona w kosztach leczenia

Przed zakupem polisy do kraju minaretów…

Wielu podróżujących do Turcji jest przekonanych, że nie potrzebują ubezpieczenia za granicę, ze względu na posiadaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem, na terytorium Turcji EKUZ nie obowiązuje. A w związku z tym, nie możesz powoływać się na nią w szpitalach i przychodniach. Tematowi temu poświęciliśmy osobny artykuł: Ubezpieczenie zdrowotne i NFZ w Turcji.

Mapa Turcji. Ubezpieczenie do Turcji powinno być działać również w Azji. (foto: shutterstock)

Poza tym, upewnij się, że Twoja polisa obowiązuje na terytorium Azji. Turcja jedynie w 3% położona jest w Europie. Dlatego – o ile nie jedziesz do Stambułu – powinieneś wykupić ubezpieczenie do Turcji, które jest ważne także na kontynencie azjatyckim.

Pamiętaj, by dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w szczególności klauzulę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zyskasz pewność, co do całkowitego zakresu wykupionego ubezpieczenia oraz gwarancję, że nie zaskoczy Cię żadna przykra niespodzianka.

Służba zdrowia w Turcji, czyli ile zapłacisz u lekarza

W ostatnich kilkunastu latach, służba zdrowia w Turcji przeszła szereg ogromnych zmian, których głównym czynnikiem napędowym, był coraz większy napływ turystów. W całym kraju funkcjonuje 1 533 szpitali, z czego aż 562 to placówki prywatne1.

Pomimo tego, że publiczna służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia, jej koszty dla zagranicznych turystów są dosyć wysokie. Za zwykłą konsultacje lekarską oraz dobę hospitalizacji (bez badań, zabiegów i podania leków), trzeba zapłacić około 150-200 zł.

Na zdecydowanie wyższym poziomie, stoi prywatna opieka medyczna, z której chętnie korzystają przyjeżdżający do Turcji turyści. Wraz ze wzrostem jakości usług, rośnie też cena. Koszt wizyty lekarskiej u prywatnego lekarza, to już około 400 zł, a doba hospitalizacji w prywatnej placówce – 2000 zł2.

Ubezpieczenie kosztów leczenia, przenosi obowiązek uiszczenia rachunków za usługi medyczne, z ubezpieczonego na jego ubezpieczyciela. Zakres ubezpieczenia do Turcji uzależniony jest od konkretnej oferty, jednak zwykle obejmuje pokrycie kosztów konsultacji lekarskiej, hospitalizacji, zabiegów i operacji, leków, bandaży i innych akcesoriów.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia w Turcji, zalecamy ubezpieczyć się na minimalną kwotę 50 000 Euro. Warto jednak rozważyć jej zwiększenie, a nawet ubezpieczenie się bez górnej granicy kosztów.

Najtańsze oferty ubezpieczeń do Turcji

AXA
88 086zł
KL
8 809zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Europa
90 000zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
Generali
200 000zł
KL
20 000zł
NNW
50 000zł
OC
0zł
Bagaż
Signal Iduna
88 086zł
KL
15 000zł
NNW
0zł
OC
0zł
Bagaż
PZU Wojażer
200 000zł
KL
100 000zł
NNW
100 000zł
OC
3 000zł
Bagaż
Elvia
80 000zł
KL
5 000zł
NNW
50 000zł
OC
1 000zł
Bagaż
Aviva
300 000zł
KL
50 000zł
NNW
20 000zł
OC
1 000zł
Bagaż

Ubezpieczenie assistance – natychmiastowa pomoc ubezpieczyciela

Gdy wybierasz się w mniej turystyczne rejony, gdzie infrastruktura medyczna jest gorzej rozwinięta, rozważ dokupienie na wyjazd do Turcji ubezpieczenia assistance. W jego ramach możesz liczyć m.in. na:

 • pomoc tłumacza,
 • transport do Polski,
 • zorganizowanie akcji ratowniczej.

Aya Sofia w Stambule (foto: pixabay)

W Turcji tylko niewielka część społeczeństwa mówi po angielsku. W dodatku, zazwyczaj jedynie w kurortach na Riwierze albo Stambule3. Bez znajomości tureckiego, możesz mieć problem z porozumieniem się z tureckim personelem medycznym.

Dzięki usłudze assistance, wystarczy, że wykonasz jeden telefon, a wszelką pomoc zorganizuje dla Ciebie Twój ubezpieczyciel. Wszelkie szczegółowe postanowienia ubezpieczenia, sprawdzisz w jego Ogólnych Warunkach.

Nurkowanie w Turcji

Niepowtarzalne ukształtowanie dna morskiego, rozległe jaskinie i groty, a także bogata fauna i flora – to wszystko sprawia, że wybrzeże tureckie jest idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem.

Turcja położona jest nad aż czterema akwenami morskimi – morzem Egejskim, Czarnym, Marmara oraz Śródziemnym. Każde z nich oferuje miejsca do nurkowania, jednak najwięcej z nich znajduje się nad wybrzeżem morza Śródziemnego i Egejskiego. Tam też, temperatura wody utrzymuje swoje ciepło, przez ponad 6 miesięcy w roku.

Nurkowanie w okolicy Antalya (video: YouTube)

Pod wodą musisz zachować maksymalną ostrożność, zwłaszcza gdy wpływasz do jaskiń lub schodzisz na większą głębokość. Uważaj na ostre krawędzie skał, które mogą dotkliwie poranić Twoje ciało. Jeśli zejdziesz zbyt głęboko, możesz odczuć bolesne kłucie w uszach, które utrzyma się długie godziny po wyjściu z wody. Pamiętaj, że nieostrożne nurkowanie, w ekstremalnych sytuacjach, może skończyć się koniecznością przeprowadzenia akcji ratowniczej.

Jeśli chcesz uniknąć ponoszenia za to kosztów, ubezpiecz się. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj proponują rozszerzenie ubezpieczenia do Turcji, o ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Zalecana minimalna kwota ubezpieczenia, wynosi 35 000 Euro.

O tym, czy nurkowanie zalicza się do jednej bądź drugiej grupy, decyduje ubezpieczyciel. Dlatego przed rozszerzeniem polisy, sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy wybrany produkt obejmuje nurkowanie na określonych głębokościach.

W podróży do Anatolii

Anatolia to nieco zapomniany przez turystów obszar Turcji, który skrywa prawdziwe piękno surowej natury. Nie znajdziesz tutaj pasma luksusowych kurortów, stojących w jednym szeregu. Możesz natomiast zaznać wędrówki, wśród wygasłych wulkanów oraz licznych, malowniczych wąwozów.

Najbardziej zapierające dech w piersiach doznania, zagwarantuje Ci kraina Kapadocji, której krajobraz przypomina ilustracje ze stron Biblii. Pozwól sobie na chwile zapomnienia, gubiąc się w uliczkach i klasztorach wykutych w skałach.

Rozległe tereny Kapadocji najlepiej jest zwiedzać rowerem, który za niewielką opłatą, możesz wypożyczyć w miejscowych wypożyczalniach. Wybierz jeden z polecanych szlaków (koniecznie Dolinę Róż) i ruszaj w drogę.

Jazda po wyżynnych terenach Anatolii, nierzadko kończy się upadkiem, obfitymi w skaleczenia i kontuzje. Jeśli będziesz miał szczęście, obejdzie się na kawałku plastra. Jeśli nie, możesz potrzebować wizyty w szpitalu. W takich wypadkach chroni oczywiście ubezpieczenie do Turcji.

Słynne pokazy balonów w Kapadocji (foto: pixabay)

Dodatkowo, musisz wiedzieć, że poruszanie się po tureckich drogach wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. W Turcji to kierowcy mają pierwszeństwo. Wszędzie. Nawet na przejściach dla pieszych. Jeśli kierowca zauważy Cię na środku drogi, nie zwolni. Zacznie trąbić i po prostu przejedzie obok.

Dlatego wypadki drogowe z udziałem pieszych, nie należą do rzadkich. Jeśli będziesz miał tę nieprzyjemność, stać się ich ofiarą, daj sobie możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania, w razie wystąpienia u ubezpieczonego jednego z wypadków, określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Odszkodowanie stanowi natomiast pewien procent sumy ubezpieczenia, który określony jest w tabelce dołączonej do OWU. Nie są to zawrotne kwoty, ale stanowią pewną rekompensatę za doznane uszczerbki na zdrowiu. Zalecamy ubezpieczenie się na minimalną kwotę 5 000 Euro.

Groźba zamachów terrorystycznych a ubezpieczenie do Turcji

Turcja, głównie z uwagi na swoje położenie geopolityczne, jest krajem narażonym na nasilone ataki terrorystyczne, ze strony tzw. Państwa Islamskiego oraz separatystów kurdyjskich.

Feralny był zwłaszcza rok 2016, gdy w okresie od stycznia do czerwca, w zamachach zginęło łącznie 91 osób, a znacznie więcej zostało rannych. Terroryści zwykle za cel obierają polityków, przedstawicieli służb bezpieczeństwa oraz policji. Coraz częściej jednak, ich uwaga zwraca się w stronę turystów4.

Dlaczego w Turcji jest tak dużo zamachów terrorystycznych (video: YouTube, eng)

Zazwyczaj ataki mają miejsce w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Stambuł i Ankara, ale także w miejscowościach turystycznych, np. Bursie, Antalya. Polski MSZ zdecydowanie odradza także, podróżowanie do południowo-wschodniej części kraju – na granicę turecko-syryjską oraz turecko-iracką, gdzie występuje mniejszość kurdyjska.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne: do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią i do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności5.

Ze względu na rosnące zagrożenie ze strony terrorystów, Towarzystwa Ubezpieczeniowe coraz częściej włączają do swoich ofert tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Na jej mocy, ubezpieczony może domagać się konsultacji lekarskiej, hospitalizacji oraz transportu medycznego, w razie poszkodowania w wyniku działań wojennych lub aktu terrorystycznego. Pamiętaj o tym konfigurując ubezpieczenie do Turcji.

Suma ubezpieczenia uzależniona jest od konkretnej oferty, jednak ubezpieczyciele pozostają w tej kwestii zgodni, wyznaczając granicę swojej odpowiedzialności na 2 000 Euro.

Podsumowanie

Turcja oferuje swoim gościom całą gamę atrakcji. Pamiętaj, że to głównie od Twojego wyboru, co będziesz chciał robić na miejscu, zależy zakres ubezpieczenia na wyjazd do Turcji.

  Obowiązkowo zaopatrz się w ubezpieczenie:
 • kosztów leczenia, na minimalną kwotę 50 000 Euro, rozszerzone o opcję assistance i pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
 • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, na minimalną kwotę 50 000 Euro.
  Dodatkowo, zastanów się nad wykupieniem:
 • ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka/sportów ekstremalnych na minimalną kwotę 35 000 Euro,
 • ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, na minimalną kwotę 5 000 Euro oraz
 • rozszerzenia jego zakresu o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru, na minimalną kwotę 2 000 Euro.

Kup ubezpieczenie do Turcji

Przypisy

 1. Raport o turystyce medycznej w Turcji, https://turystyka-medyczna.com/raport-o-turystyce-medycznej-w-turcji/ (data dostępu 2019-01-21)
 2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Polak za granicą – Turcja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Turcji,TUR.html (data dostępu 2019-01-21)
 3. StykKultur – Jacy są Turcy? Część IV: czy Turcy mówią po angielsku?, http://stykkultur.pl/jacy-sa-turcy-czy-mowia-po-angielsku/ (data dostępu 2019-01-21)
 4. TVN24 – Ginął także obcokrajowcy. Siedem krwawych ataków na początku roku, https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/turcja-zamachy-terrorystyczne-w-turcji,656976.html (data dostępu 2019-01-21)
 5. Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Polak za granicą – Turcja, https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Turcji,TUR.html (data dostępu 2019-01-21)