Bezpiecznie w czarnobylskiej zonie

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Ukraina
  5. Ubezpieczenie do Czarnobyla

Turystyka ekstremalna staje się coraz popularniejsza. Wakacyjna przygoda często wygrywa z nudnym plażowaniem, ale bezpośrednio z nią wiążą się bardziej skomplikowane przygotowania, a także konieczność przewidywania scenariuszy, które złośliwy los może nam zgotować.

Katastrofa elektrowni atrakcją turystyczną

Już dwadzieścia osiem lat minęło od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tragedii, która w ciągu jednej doby wyludniła 50 tysięczne miasto Prypeć, które obecnie jest miastem widmo. Końcówka pierwszej dekady tego wieku to początek polskiej turystyki do 'zony’. Zaczęto wtedy organizować pierwsze wycieczki do strefy katastrofy, w której obecne promieniowanie, według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jest na tyle niskie by można przebywać na terenie w jego oddziaływaniu przez określony czas.

Służba zdrowia na Ukrainie

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informując o służbie zdrowia na Ukrainie podkreśla, że stan sanitarny w tym kraju nie jest najlepszy. Corocznie odnotowuje się tam wzrosty zachorowań na gruźlicę i AIDS, a latem mogą pojawiać się tereny objęte wysoką zachorowalnością na dur brzuszny i żółtaczkę. MSZ podkreśla, że wyposażenie ukraińskich szpitali w porównaniu z polskimi jest złe, a turyści sami muszą płacić za opiekę lekarską i leki. Jak zatem zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas takiej wycieczki w razie wypadku, kłopotów zdrowotnych?

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest wykupienie ubezpieczenia na Ukrainę, które pokryje koszty naszego leczenia, gdy nasze zdrowie podupadnie. Ale czy powinniśmy kupić je u polskiego ubezpieczyciela? Jak się okazuje zgodnie z postanowieniami Gabinetu Ministrów Ukrainy, wyjeżdżając na Ukrainę zobowiązani jesteśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Jednak warunkiem koniecznym by takie ubezpieczenie było honorowane, jest wystawienie go przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach (PROSTO) lub przez ubezpieczycieli z którymi ta ukraińska spółka posiada stosowne umowy. Próbowałem o to podpytać kilku polskich agentów ubezpieczeniowych. Jednak, żaden z nich o PROSTO nie słyszał.

elektrownia w Czarnobylu

Oznacza to, że w razie potrzeby skorzystania z ukraińskiej służby zdrowia posiadając tylko polską polisę, możemy mieć problem. Ubezpieczenie PROSTO można wykupić na granicy. O ukraińskim ubezpieczeniu zdrowotny za to słyszeli agenci biur podróży organizujący wycieczki do Czarnobyla. Ostatecznie sugerują oni wykupić w Polsce ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, a także by być zgodnym z prawem lokalnym Ukrainy, na granicy wykupić PROSTO. Przykładowa składka ubezpieczenia podróżnego kupiona za pomocą udostępnionego kalkulatora na tygodniowy wyjazd przy sumie ubezpieczenia 40 000 złotych i opcji NNW 20 000 zł wynosi około 17 zł. Więc chyba nie warto na tym oszczędzać.

Działania wojenne i promieniowanie

Przeglądając Ogólne Warunki Ubezpieczenia turystycznego znajdziemy w nim następującą klauzulę:

z odpowiedzialności Ubezpieczyciela wyłączone są koszty leczenia, które powstały z tytułu lub w następstwie katastrof w wyniku których nastąpiło skażenie jądrowe, chemiczne, promieniowanie radioaktywne.

Jak to się ma do naszej wycieczki do Czarnobyla? Otóż zgodnie z zapewnieniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej choroba popromienna, od której kosztów leczenia ewidentnie w ten sposób zabezpiecza się ubezpieczyciel, nam nie grozi, jednak złamać nogę podczas takiej wyprawy mamy szansę i wówczas z uzyskaniem odszkodowania z tego tytułu nie będzie problemów.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja polityczna i wojskowa na Ukrainie. Co prawda Czarnobyl nie leży w obwodzie w którym toczą się działania wojenne (stan na 08.2014), to agent PZU zaproponował mi wykupienie opcji rozszerzającej ubezpieczenie zdrowotne o koszty leczenia z tytułu działań wojennych i terroryzmu. Podstawowa wersja ubezpieczenia wyklucza zwrot kosztów leczenia za nie, jednak wykupienie rozszerzenia za 300% normalnej składki to umożliwia. Agent dla rozpatrywanego wcześniej przykładu ubezpieczenia podał całkowity koszt składki wynoszący 70 zł.

Kup ubezpieczenie

Podsumowując

W przypadku wyprawy do Czarnobyla jesteśmy skazani na wykupienie ukraińskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie kupowane u rodzimych ubezpieczycieli, masz dość szeroki ich wybór. Wysokość składki jaką będziesz musiał za nie zapłacić zależy od czasu trwania Twojej podróży, Twojego wieku, sumy ubezpieczenia do wysokości której będzie wypłacane świadczenie, a także dodatkowe opcje rozszerzenia jak NNW, OC itp. Żeby jeszcze przed wyjazdem nie zachorować na migrenę spowodowaną zbytnim obciążeniem szarych komórek przy poszukiwaniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej, skorzystaj z wyszukiwarki ofert ubezpieczeniowych znajdujących się na naszej stronie. Gwarantowana oszczędność czasu, dopasowanie ubezpieczenia do Twoich potrzeb i oszczędność pieniędzy.

5/5 - (1 vote)