Jakie niebezpieczeństwa czyhają i na co uważać we Włoszech?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Włochy
  5. Na co uważać we Włoszech?

Włochy to rozwinięty kraj, który przyciąga turystów chcących zwiedzić antyczne zabytki, wypocząć na gorących plażach, czy też podziwiać malownicze górskie widoki. Warto mieć jednak świadomość, że jest to także kraj, w którym na podróżnych czyha też wiele zagrożeń, przed którymi warto się zabezpieczyć.

Kradzieże to spory problem we Włoszech

Przestępczość, w tym szczególnie kradzieże, od lat są dużym problemem we Włoszech, a turyści to często wymarzony obiekt ataków dla złodziei.

W tłumie na Placu Św. Pawła łatwo zostać okradzionym (foto: pixabay)

Należy więc się na to przygotować jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Największe znaczenie ma tutaj zawarcie odpowiedniej polisy turystycznej, a w szczególności ubezpieczenia bagażu. Trzeba mieć świadomość, że ubezpieczenie niektórych rzeczy, np. sprzętu sportowego, często wymaga zawarcia dodatkowej klauzuli i zapłaty większej składki.

Dobre ubezpieczenie do Włoch jest ważne, dobrze jest jednak starać się minimalizować ryzyko okradzenia. Zaleca się więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w środkach komunikacji, a swój bagaż zawsze mieć pod kontrolą.

Jeśli jednak zostało się okradzionym we Włoszech, to koniecznie należy zgłosić ten fakt na policję.Uczyńmy to także po to, aby otrzymać policyjny dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży. Na jego podstawie będzie można bowiem zgłosić roszczenie wypłaty odszkodowania u ubezpieczyciela.

Ryzyko ataku terrorystycznego we Włoszech jest duże

Włochy to kraj będący kolebką europejskiej kultury oraz religii chrześcijańskiej, który praktycznie przez cały rok jest odwiedzany przez wielu turystów. Z tych powodów państwo włoskie jest postrzegane przez grupy terrorystyczne, jako 'atrakcyjny’ cel ataku. Wwspomina o tym nawet specjalny raport włoskich służb specjalnych1. W dodatku Włochy zmagają się z silnym problemem związanym z licznym napływem nielegalnych imigrantów.

Wybierając się do Italii, trzeba więc mieć świadomość, że ryzyko ataku terrorystycznego jest w tym kraju wysokie. Z tego powodu, zawierając polisę turystyczną, powinno się wybrać taki wariant ubezpieczenia, który chroni także i przed skutkami ataków terrorystycznych.

Pogoda we Włoszech może być groźna

Włochy to kraj o dużej rozciągłości południkowej i górzystym charakterze, który graniczy głównie z obszarami morskimi. Dlatego też klimat w tym kraju jest dość zróżnicowany. Poczuć tu można zarówno klimat śródziemnomorski, umiarkowany, podzwrotnikowy, górski, a na najwyższych szczytach nawet subpolarny.

Do Włoch można więc wybrać się w różnych celach, zarówno po to, aby podziwiać alpejskie szczyty, czy też korzystać z ciepła na włoskich plażach. W obu przypadkach warto się odpowiednio przygotować. Wybierając się w góry, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by polisa turystyczna pokrywała koszty ratownictwa górskiego. Osoby, które wybierają się zaś latem w południowe regiony Włoch, powinny sobie zdawać sprawę, że często spotykane tam upały mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. W dodatku, w Italii zagrożeniem bywają także trzęsienia ziemi. Warto więc wybrać ubezpieczenie zagraniczne, którego suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosi przynajmniej 250 000 złotych.

W przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, np. związane z układem krwionośnym, nagły i silny skos temperatury może zaostrzać objawy chorobowe. Trzeba więc pamiętać o tym, aby w tym przypadku w polisie turystycznej zawrzeć klauzulę rozszerzającą ochronę o choroby przewlekłe.

We Włoszech można się natknąć na groźne zwierzęta

Mały skorpion z południa Włoch może spowodować wysoką gorączkę (foto: pixabay)

Ze względu na zróżnicowany klimat, we Włoszech można natknąć się na wiele różnych zwierząt. Kontakt z niektórymi z nich może być potencjalnie niebezpieczny. Szczególną uwagę należy zachować na południu tego kraju, gdzie spotkać można małe skorpiony, czy też ryby mające jadowite kolce.

W przypadku zaatakowania przez takie zwierzęta konieczna okazać się może pilna wizyta u lekarza, a w ośrodkach turystycznych zwykle najłatwiej jest znaleźć doktora przyjmującego prywatnie. Tak więc i ze względu na niebezpieczeństwo związane ze zwierzętami, warto jest zawrzeć dobrą polisę turystyczną, która sfinansuje prywatne wizyty lekarskie.

Kup ubezpieczenie

Przypisy

  1. TVN24 – ‘Realne zagrożenie terrorystyczne we Włoszech’, https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wlochy-raport-sluzb-mamy-realne-zagrozenie-terrorystyczne,816651.html (data dostępu 2018-08-06)
4.7/5 - (8 votes)