Podróżując do Włoch pamiętaj o polisie turystycznej.

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Włochy
  5. Podróż do Włoch a polisa turystyczna

Stolicę Polski i Włoch dzieli blisko 2000 kilometrów, a Polacy udający się w podróż do Italii wybierają różne środki transportu. Do republiki Włoskiej udać się można zarówno samolotem, autokarem, pociągiem, jak i własnym samochodem. Każda z tych metod transportu wymaga odpowiedniego przygotowania i wykupienia właściwego ubezpieczenia na wyjazd do Włoch.

Do Włoch najszybciej dotrzeć można samolotem

Podróż samolotem z Polski do popularnych ośrodków turystycznych, takich jak Rzym, Florencja, czy też Mediolan zajmuje około trzech godzin. Naturalnie, trzeba do tego doliczyć czas na dojazd do lotniska, jednak i tak transport powietrzny pozwala dotrzeć do Włoch w najkrótszym czasie.

Nad Włoskimi Alpami (foto: pixabay)
Podróż samolotem umożliwia także bezproblemowe dotarcie na włoskie wyspy, takie jak Sycylia. Kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem i korzystając z tanich linii lotniczych, koszty transportu także będą atrakcyjne.

Wybierając podróż samolotem, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie ubezpieczenie bagażu, który może zaginąć lub zostać skradziony na lotnisku. W tym celu należy wybrać sumę ubezpieczenia, która jest równa wartości bagażu. Ważne jest także zwrócenie uwagi na typ przedmiotów, które się przewozi oraz OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) dostępne na stronie internetowej wybranego ubezpieczyciela. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą bowiem nie ubezpieczać niektórych przedmiotów (ich lista znajduje się w OWU w sekcji wyłączeń odpowiedzialności) albo też wymagać wykupienia dodatkowych klauzul np. w przypadku sprzętu elektronicznego.

Podróż autokarem lub pociągiem wymaga cierpliwości

Wybierając się do Włoch drogą lądową i korzystając z transportu zbiorowego, trzeba liczyć się z tym, że podróż może zająć kilkanaście godzin, a nawet trwać dłużej niż jeden dzień. Często konieczna okazuje się także przesiadka. Pod względem finansowym, taka podróż wcale nie musi okazać się także tańsza niż wybranie samolotu. Mimo to niektórzy Polacy wciąż decydują się na podróż do Włoch właśnie pociągiem lub autokarem.

Decydują się na tego typu rozwiązanie, także warto zadbać o właściwe ubezpieczenie swojego bagażu. Chcąc się zabezpieczyć przed ewentualnymi skutkami wypadku autobusu, w którym się jedzie, warto również pomyśleć o wysokim NNW, którego suma ubezpieczenia powinna wynosić przynajmniej 30 000 złotych.

Wybierając się w podróż samochodem, należy się dobrze przygotować

Podróż własnym samochodem do Włoch ma sporo zalet. Turysta może wtedy samodzielnie określić czas startu podróży, a także robić sobie przerwy w wybranym momencie. W samochodzie można zaś przewieźć większą ilość bagażu. W dodatku posiadanie własnego samochodu we Włoszech bardzo ułatwia podróżowanie po różnych miastach tego kraju.

Wypadek na autostradzie we Włoszech (foto: pixabay)

Z drugiej jednak strony, transport samochodowy może być wyczerpujący dla kierowcy, którego może zmęczyć wielogodzinne prowadzenie pojazdu. Przede wszystkim jednak taka podróż wiąże się z ryzykiem stłuczki, awarii bądź skradzenia samochodu.

Jadąc własnym samochodem do Włoch, szczególną uwagę trzeba zwrócić na właściwe ubezpieczenie assistance pojazdu. To ubezpieczenie zwykle zawiera się jednocześnie z OC i AC na okres jednego roku, choć na rynku dostępne są także jego krótkoterminowe warianty np. na 15 dni.

    W przypadku podróży do Włoch, dobry assistance powinien w szczególności:
  • Zapewniać pomoc w naprawie samochodu na miejscu jego awarii np. w przypadku przebicia opony.
  • Zawierać możliwie największy limit kilometrów holowania uszkodzonego pojazdu, którego naprawa na miejscu okazała się niemożliwa. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy do wypadku bądź awarii dojedzie z dala od miejsca zamieszkania.
  • Zapewniać nocleg dla kierowcy i pasażerów oraz samochód zastępczy.

Warto również pomyśleć o zapewnieniu kierowcy oraz pasażerom ubezpieczenia NNW, na sumę wynoszącą przynajmniej 30 000 złotych. Takie ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie w przypadku szkód osobowych, mających miejsce np. w wyniku wypadku samochodowego. Ubezpieczenie NNW można zawrzeć na kilka sposobów, np. przy okazji ubezpieczenia samochodu, jak i w ubezpieczeniu zagranicznym.

3.5/5 - (2 votes)