Czy na chińskich drogach jest bezpiecznie?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Chiny
  5. Bezpieczeństwo drogowe w Chinach

Według statystyk Chiny nieprzerwanie utrzymują się na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zaludnionych państw świata. Pomimo rozległego terytorium, liczba mieszkańców przewyższająca 1 miliard generuje problemy – zwłaszcza na ulicach miast.

Do listy charakterystycznych chińskich obiektów i zjawisk, oprócz strzelistych wieżowców, Wielkiego Muru i ulicznych festiwali, należy zaliczyć kolejki ludzi ustawiających się do restauracji, urzędu, kina, po prostu wszędzie. Tłok odczuwa się także w środkach komunikacji miejskiej – metrze i autobusach, a także na ulicy, która bywa śmiertelnym miejscem dla pieszych.

Śmierć na drodze

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w 2013 r. w wypadkach drogowych na chińskich drogach, życie straciło ponad 260 000 osób1. Śmiertelne ofiary wypadków drogowych stanowią 1/5 wszystkich zgonów w Chinach. Dane te uwidaczniają skale tego negatywnego zjawiska, które jest coraz poważniejszym problemem dla władz i służby zdrowia.

Zatłoczone ulice i wieżowce to typowa aura Chińskich miast (foto: pixabay)

    Jaka jest tego przyczyna?
  1. Po pierwsze, mentalność kierowców. Osoby prowadzące auta nagminnie ignorują przepisy ruchu drogowego, w tym znaki drogowe, a nawet sygnalizację świetlną. Nierzadkim widokiem na ulicach, są piesi balansujący na środku drogi pomiędzy pędzącymi sznurkami aut. Chińska ulica to miejsce, w którym trzeba zachować pełną koncentrację.
  2. Po drugie, brak odpowiedniego szkolenia. Zdarza się, że prowadząca pojazd osoba tak właściwie nie jest kierowcą. Nie jest, ponieważ nie posiada prawa jazdy. Coraz więcej Chińczyków decyduje się na zakup auta zanim jeszcze zdobędą prawo do jego prowadzenia.
  3. Po trzecie, grupą wypadków kończących się największą liczbą ofiar śmiertelnych, są te z udziałem autokarów, busów, środków komunikacji miejskiej oraz innych pojazdów zdolnych do transportu dużej ilości osób. Analitycy upatrują ich przyczyn w nadmiernym przemęczeniu kierowców, którzy pracują pod presją ekonomiczną, a w konsekwencji nie dbają o potrzebny odpoczynek.

Winne bywa także przeciążenie pojazdu, a także zły stan dróg. Szczególnie niebezpieczne są kręte trasy położone w górach, rozpościerające się nad stromymi urwiskami.

Przemieszczając się po Państwie Środka zrezygnuj z zorganizowanych przejazdów przeładowanymi autobusami, zwłaszcza jeśli trasa będzie prowadzić przez góry. Natomiast poruszając się po ulicach miast, unikaj pasów dla pieszych na rzecz przejść podziemnych. Przede wszystkim kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do kierowców.

Chińskie ulice najprawdopodobniej jeszcze przez długie lata będą uchodzić za niebezpieczne. Nie powinno to jednak odstraszać turystów przed poznawaniem tego kolorowego państwa. Najlepszym ubezpieczycielem jesteś Ty sam. Dlatego bądź ostrożny zbliżając się do ruchliwych ulic, racjonalnie wybieraj środki transportu i jeśli się da, unikaj niebezpiecznych szlaków drogowych.

NNW w Chinach – odszkodowanie uzależnione od urazu

Kierowcy skuterów i motocykli to największe zagrożenie na drogach (foto: pixabay)

W razie zaistnienia wypadku komunikacyjnego, w którym doznałeś uszczerbku na zdrowiu, przyda Ci się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Nakłada ono na ubezpieczyciela obowiązek zapłaty odszkodowania, w wysokości odpowiadającej określonemu procentowi sumy ubezpieczenia.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi obowiązkowo powinieneś zapoznać się przed podpisaniem umowy, zawierają listę uszczerbków na zdrowiu z przypisanymi do nich wartościami procentowymi. W zależności od oferty konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, wartość dla tego samego urazu może się różnić. Rekomendowana minimalna kwota sumy ubezpieczenia NNW wynosi 5 000 EUR.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia zazwyczaj zawierają także listę wypadków, w razie zajścia których ubezpieczyciel nie zapłaci należnego odszkodowania. Zwróć na to uwagę wybierając polisę turystyczną dla siebie. W osobnym artykule piszemy więcej na temat ubezpieczenia do Chin.

Rate this post