Ubezpieczenie EKUZ w Chorwacji. Co obejmuje, a przed czym nie chroni?

  1. FUKO
  2. Ubezpieczenia
  3. Turystyczne
  4. Chorwacja
  5. Ubezpieczenie EKUZ w Chorwacji
Karta EKUZ w Chorwacji – co obejmuje, a przed czym nie chroni?

Przed wyruszeniem na wakacje w Chorwacji, zwłaszcza jeśli podróżujesz na własną rękę, obowiązkowym elementem Twoich przygotowań powinno być wykupienie dobrego ubezpieczenia za granicę. Dobrego to znaczy takiego, które będzie zawierało wszelkie niezbędne elementy, które zagwarantują Ci bezpieczny wypoczynek. Zaraz dowiesz się dlaczego artykuł zaczynamy od tego stwierdzenia a nie od tego w jakim zakresie ochroni cię ubezpieczenie EKUZ w Chorwacji.

Ubezpieczenie kosztów leczenia a EKUZ

Być może słyszałeś o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument uprawnia obywateli krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein) do korzystania z zagranicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, co ich obywatele.

Chorwacja, jako członek Unii Europejskiej, również oferuje turystom przybywającym ze zrzeszonych państw dobrodziejstwa EKUZ. Pewnie myślisz sobie teraz, że w takim razie ubezpieczenie kosztów leczenia nie jest Ci potrzebne. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego EKUZ oferuje iluzoryczną ochronę?

Główną zasadą ‘ubezpieczenia’ EKUZ w Chorwacji jest oferowanie obcokrajowcom takiej pomocy medycznej, na jaką mogą liczyć obywatele tego państwa. W związku z tym, jadąc do Chorwacji, musisz dostosować się do zasad obowiązujących w tamtejszej służbie zdrowia. A te odbiegają od polskich standardów.

Wzór karty EKUZ (foto: pixabay)

Przede wszystkim chodzi o koszty. W Chorwacji za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba zapłacić jednorazową opłatę w wysokości 10 kun. To niewiele, ale powinieneś być tego świadomy. Nieco gorzej prezentuje się kwestia hospitalizacji, której koszty poszkodowany musi pokryć do granicy 20%. Przy czym ubezpieczenia EKUZ w Chorwacji nie obejmuje kwoty wydanej na zakup nierefundowanych leków, więc ich cenę będziesz zmuszony zapłacić w całości.

Poza tym, EKUZ obejmuje jedynie usługi publicznych placówek krajowej służby zdrowia. Turyści, którzy chcą skorzystać z pomocy prywatnego specjalisty, nie otrzymają zwrotu kosztów od NFZ.

Karta EKUZ oferuje więc jedynie częściowe pokrycie kosztów leczenia obcokrajowców. W przeciwieństwie do ubezpieczenia kosztów leczenia, które w zależności od wykupionego zakresu ochrony, pokryje nawet całość poniesionych wydatków.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia i na jaką wysokość się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to podstawowy składnik każdej polisy turystycznej. Oferuje ubezpieczonemu gwarancję pokrycia kosztów usług medycznych, bez względu na to, czy udzielono mu ich w publicznej, czy w prywatnej placówce.

Podstawowy zakres usług objętych ubezpieczeniem rozciąga się na m.in. konsultacje lekarskie, hospitalizację wraz z przeprowadzeniem zabiegów i operacji, zakup leków, bandaży oraz innych akcesoriów medycznych.

Koniecznie upewnij się przed wyjazdem, czy Twoja polisa pokrywa także koszty przeprowadzenia akcji ratowniczej, poszukiwawczej oraz transportu medycznego – zarówno do miejscowego szpitala, jak i z powrotem do kraju. Ubezpieczenie EKUZ w Chorwacji tych kosztów nie zabezpiecza.

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych zazwyczaj wyłącza z zakresu ubezpieczenia koszty leczenia chorób przewlekłych. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę, serce lub innego choroby układu krążenia, pomyśl o rozszerzeniu swojej polisy.

Suma ubezpieczenia powinna uwzględniać koszty leczenia w Chorwacji. Wiesz już, co może zaoferować ci EKUZ, jeśli chodzi o konsultacje lekarskie i hospitalizację. Mając w ręku ubezpieczenie, warto jednak skierować swoje kroki do jednej z prywatnych placówek. W takim miejscu konsultacja ze specjalistą kosztuje od 20 do 30 euro, a doba hospitalizacji 50 euro.

Biorąc pod uwagę koszty prywatnej służby zdrowia w Chorwacji, zalecamy wykupić ubezpieczenie na minimalną kwotę 25 000 euro. Taka wartość wystarczy na zorganizowanie doraźnej pomocy w chorwackiej placówce medycznej oraz pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski.

Podsumowanie

Pomimo tego, że karta EKUZ oferuje obywatelom państw UE oraz EFTA więcej przywilejów niż turystom z innych państw świata, nie oznacza to, że gwarantuje całkowite pokrycie kosztów leczenia w Chorwacji. Taką gwarancję zapewnia jedynie dodatkowe, prywatne ubezpieczenie do Chorwacji, dopasowane do cen usług medycznych w tym państwie oraz potrzeb ubezpieczonego. O tym, jak wybrać takie ubezpieczenie pisaliśmy w osobnym, obszernym artykule.

4/5 - (5 votes)